Завантажити ще

Росію вигнали з Дунайської комісії, чого Україна добивалася з початку 90-х

Росію вигнали з Дунайської комісії, чого Україна добивалася з початку 90-х
Фото: wikipedia.org

Дунайська комісія, що регулює судноплавство на Дунаї, зупинила повноваження Росії. Про це у п'ятницю, 18 березня, повідомило Міністерство інфраструктури України.

- 17 березня Дунайська комісія на позачерговій сесії ухвалила рішення у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України з порушенням основних засад Белградської Конвенції, - йдеться у фейсбуці відомства.

Комісія засудила порушення принципів вільного та безпечного судноплавства на Дунаї, а також інтересів та суверенних прав України. На Росію поклали відповідальність за економічні збитки внаслідок зменшення вантажообігу в дельті Дунаю та в Чорному морі через військові небезпеки.

У Міністерстві інфраструктури зазначили, що Україна з початку 90-х років виступала проти членства Росії у Дунайській комісії, оскільки вона не є придунайською державою.

Прийнята постанова Дунайської комісії передбачає, що повноваження будь-якого представника Росії у Дунайській комісії чи його заступників відхиляються до відновлення миру, суверенітету та територіальної цілісності України у межах її міжнародно визнаних кордонів. Представники РФ відсторонені від роботи всіх засідань Дунайської комісії та її робочих органів. Громадяни Росії будуть звільнені з дипломатичних та адміністративно-технічних посад Секретаріату Дунайської комісії.

Також, згідно з постановою Дунайської комісії, до Комітету звернуться щодо перегляду Белградської Конвенції і того, чи може Росія як непридунайська держава й надалі бути стороною Конвенції.

У 2021 році головою Дунайської комісії вперше за 70 років став представник України – посол в Угорщині Любов Непоп. Вона обрана головою на 2021-2023 роки.

Дунайська комісія – міжнародна міжурядова організація, створена в рамках Конвенції про режим судноплавства на Дунаї, підписаної у Белграді 18 серпня 1948 року. Штаб-квартира знаходиться у Будапешті. СРСР було державою співзасновником організації. Її учасниками є Україна, Австрія, Болгарія, Угорщина, Німеччина, Молдова, Румунія, Сербія, Словаччина, Росія та Хорватія. Країни-спостерігачі: Бельгія, Греція, Кіпр, Північна Македонія, Нідерланди, Туреччина, Франція, Чорногорія та Чехія.