21 листопада
Завантажити ще

Навіщо до Києва їдуть прем'єри Польщі, Чехії та Словенії

Навіщо до Києва їдуть прем'єри Польщі, Чехії та Словенії
Фото: CHRISTIAN MANG/Reuters

«Сьогодні, на 20-й день злочинної агресії Путіна проти України, разом із віце-прем'єром Ярославом Качинським, прем'єр-міністром Чехії Петром Фіалою та прем'єр-міністром Словенії Янезом Яншей ми їдемо до Києва, щоб продемонструвати українцям нашу солідарність», - повідомив прем'єр -міністр Польщі Матеуш Моравецький.

Прем'єри привезуть допомогу

За його словами, візит здійснюється за домовленістю з Європейським союзом, і про нього повідомлено голову Ради Європейського союзу Шарля Мішеля, голову Єврокомісії Урсулу фон дер Ляйєн та ООН.

«У такі переломні для світу часи наш обов'язок бути там, де кується історія. Тому що йдеться не про нас, а про майбутнє наших дітей, які заслуговують жити у світі, вільному від тиранії», - наголосив прем'єр Польщі.

Він також нагадав про слова покійного президента Польщі Леха Качинського під час війни РФ проти Грузії: «Сьогодні Грузія, завтра - Україна, післязавтра - країни Балтії, а потім, можливо, настане час і для моєї країни, для Польщі».

Крім того, представники Польщі, Словенії та Чехії мають презентувати широкий пакет підтримки України та її громадян. «Мета візиту – висловити беззастережну підтримку Євросоюзом України, її свободи та незалежності. Заразом під час візиту ми надамо широкий пакет підтримки для України та її громадян. Міжнародна спільнота також була поінформована про цей візит міжнародними організаціями, зокрема Організацією Об'єднаних Націй», - написав до Твіттера чеський прем'єр Петро Фіала.

Східна Європа – за Україну

Усі три прем'єри відомі своєю проукраїнською позицією, яка лише посилилася під час війни в Україні. Так, наприклад, прем'єр-міністр Словенії Янез Янша днями визнав, що Україна має отримати великі амбітні сигнали від Євросоюзу щодо вступу до нього.

Після саміту Євросоюзу у Версалі минулого тижня він наголосив, що нові реалії вимагали чіткіших сигналів щодо членства для України, ніж ті, що увійшли до фінального рішення. «Нині новий світ. Світ змінився. Ми теж змінилися, але недостатньо», - наголосив Янша.

Янез Янша висловив надію на зміну риторики ЄС вже найближчим часом, бо більшість країн були за прискорення вступу України до ЄС. «Переважна більшість, у тому числі Словенія, була за те, щоб зробити більше. Ми ще не погодили цей сигнал, але я сподіваюся, дійдемо до нього наступного саміту», - повідомив він.

Що означає такий візит під час війни

- Головне значення цієї поїздки – це символічна акція підтримки України. Що східноєвропейські країни, які наразі усвідомлюють ризики агресії Росії щодо своїх територій, розуміють, що коли Україна вистоїть, не буде подальшого військового просування з боку Москви на Захід, - вважає політолог Володимир Фесенко.

На його думку, ця поїздка нагадує те, що було у серпні 2008 року під час російської агресії проти Грузії, коли український президент Віктор Ющенко приїхав до Тбілісі та підтримав Грузію.

Ну і, звичайно, обговорюватимуться питання практичної підтримки України у військовій, техніко-економічній та гуманітарних сферах. Можливо, буде передача якихось видів зброї.

- І обговорюватимуться питання, пов'язані з проблемою біженців. Це свідчить про те, що в Європі готується якась цільова програма з прийому українських біженців та їхнього соціального забезпечення. Із Зеленським вони обговорюватимуть питання економічної та військової підтримки, - очікує від цього візиту Володимир Фесенко.