Завантажити ще

Польща та Литва закликали негайно надати Україні статусу кандидата в ЄС, – заява "Люблінського трикутника".

Польща та Литва закликали негайно надати Україні статусу кандидата в ЄС, – заява
Фото: t.me/Денис_Смигаль

Євросоюз має негайно розглянути заявку України на членство в ЄС, а всі винні у скоєнні міжнародних злочинів, здійснених під час російського вторгнення, мають бути притягнуті до відповідальності. Про це йдеться у тексті спільної декларації, прийнятої 14 березня після відеосаміту прем'єр-міністрів «Люблінського трикутника», в якому взяли участь глави урядів України, Республіки Польща та Литовської Республіки.

"Засуджуємо рішуче безпрецедентне, жорстоке, неспровоковане військове вторгнення Росії до України. Ми розглядаємо цю навмисну атаку на суверенну, мирну та демократичну державу як грубе порушення основоположних принципів міжнародного права", - йдеться у документі.

"Посилаючись на Резолюцію Генеральної Асамблеї ООН, ухвалену переважною більшістю голосів 2 березня, Польща, Україна та Литва:

  • вимагають від Російської Федерації негайно припинити всі свої військові дії та беззастережно вивести всі свої сили та військову техніку з усієї території України в межах її міжнародно визнаних кордонів, а також повернути всі війська та техніку, сконцентровані на кордонах України, у тому числі в Білорусі, до місць їхньої постійної дислокації;
  • вимагають від Російської Федерації негайно та беззастережно скасувати рішення про статус окремих районів Донецької та Луганської областей України;
  • засуджують використання російської військової сили проти цивільного населення та цивільної інфраструктури, включаючи школи, лікарні та житлові будинки, що охороняються міжнародним гуманітарним правом".

"Ми закликаємо міжнародне співтовариство і надалі нарощувати тиск на Росію, у тому числі шляхом подальшого посилення жорсткої, послідовної та довготривалої санкційної політики, а також шляхом всебічної практичної підтримки України, яка здійснює самооборону відповідно до ст. 51 Статуту ООН", - сказано у декларації.

 

"Наголошуємо, що всі винні у скоєнні міжнародних злочинів при цьому вторгненні мають бути притягнуті до відповідальності. Висловлюємо рішучу підтримку рішенню прокурора Міжнародного кримінального суду розпочати розслідування. Висловлюємо повну готовність надати необхідну допомогу у цьому питанні.

Засуджуємо безрозсудні та надзвичайно небезпечні атаки російських військ на атомні електростанції й атомні об'єкти в Україні. Такі атаки безпрецедентні у світовій історії та ставлять світ на межу ядерної катастрофи.

Закликаємо міжнародні організації, зокрема МАГАТЕ та ООН, відповісти на вимоги України та забезпечити безпеку ядерних об'єктів в Україні, а також забезпечити захист гуманітарних коридорів для евакуації цивільного населення.

Засуджуємо залучення Білорусі до цієї агресії проти України та закликаємо Мінськ дотримуватися своїх міжнародних зобов'язань. Водночас ми вважаємо, що майбутня демократична Білорусь має своє місце серед дружніх європейських народів і що «Люблінський трикутник» залишається відкритим для її представників.

Закликаємо російський та білоруський народ рішуче висловитись і вимагати від їхніх урядів припинити цю грубу військову агресію проти сусідньої України.

Підтверджуємо невизнання незаконної анексії Російською Федерацією Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, а також невизнання самопроголошених «Донецької та Луганської Народних Республік» і наголошуємо на нашій непохитній відданості суверенітету та територіальній цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах.

Наголошуємо, що Україна належить до європейської сім'ї, і їй слід запропонувати статус країни-кандидата наразі після її заявки на вступ до Європейського Союзу, поданої президентом України Володимиром Зеленським.

Наголошуємо на потребі якнайшвидшої незалежності ЄС від імпортованих з Російської Федерації енергоресурсів.

Наголошуємо на незмінній ролі «Люблінського трикутника» як все більш важливого форуму регіонального співробітництва в Центральній Європі.

Польща та Литва висловлюють спільну тверду підтримку демократично обраним органам влади України та народу України, який взявся за зброю, щоб захистити суверенітет своєї країни та цінності всього вільного світу: свободу, демократію, повагу до основоположних прав людини, а також людську гідність.

Ми висловлюємо нашу готовність продовжувати надавати підтримку Україні, її уряду та її народу у цій екзистенціальній боротьбі всіма можливими способами, зокрема економічно, шляхом надання військової техніки та гуманітарної допомоги.

Польща і Литва визнають європейський вибір України та бачать її як державу-члена ЄС у найближчому майбутньому. Варшава та Вільнюс зазначають, що Україна має негайно отримати статус країни-кандидата в ЄС та стати членом ЄС за прискореною процедурою.

Разом повторюємо, що з 2013 року Україна, як жодна інша європейська країна, платить високу ціну за свої європейські та євроатлантичні прагнення і бажання зміцнити свою демократію, сповідуючи європейські цінності.

Наголошуємо, що українські біженці, які тікають від війни, можуть знайти безпечний притулок у Польщі та Литві, де їм надають необхідну гуманітарну допомогу.

Україна висловлює подяку Польщі й Литві за безпрецедентний рівень підтримки та солідарності з президентом, урядом і народом України у їхніх зусиллях захистити суверенітет та територіальну цілісність України, за провідну роль у притягненні Росії до відповідальності за її жорстоке та нелюдське вторгнення до України, а також за щедру допомогу громадянам України, які були змушені залишити свої будинки внаслідок російської агресії.

Україна, Польща та Литва закликають своїх партнерів вжити надзвичайних заходів для координації реагування на зростаючу гуманітарну кризу на європейському рівні.

Як країни «Люблінського трикутника», ми залишаємось разом, об'єднані нашою спільною спадщиною та загальними цінностями, рішуче відкидаючи чергову спробу Росії, що керується своїми імперіалістичними нахилами, неприйнятними у XXI столітті, нав'язати свою волю суверенній, мирній та демократичній країні у самому серці Європи шляхом військового вторгнення".