Набув чинності закон, що дає право цивільним особам використовувати вогнепальну зброю для опору російській агресії. Здавалося б, який у ньому сенс? Адже якщо на твою землю, твою хату, твою сім'ю рухається нещадний ворог, цілком природно дати йому відсіч будь-якими можливими засобами!
Проте логіка та емоції не завжди поєднуються з юридичними правилами. Чому цей закон був необхідний, «КП" в Україні» допоміг розібратися старший партнер адвокатської компанії «Кравець та партнери» Ростислав Кравець.
- Формально в Україні воєнний стан, але не стан війни. Питання участі мирного населення, зокрема територіальної оборони, у захисті країни юридично не був оформлений до кінця. А саме у частині військових дій, пов'язаних із протидією окупантам та особам, які їм допомагають, – каже Ростислав Кравець. – Але за фактом у нас війна – не спецоперація, АТО чи Операція об'єднаних сил, а повноцінна вітчизняна війна. Тому було необхідно врегулювати юридичні питання, пов'язані з участю цивільного населення у бойових діях, та зі зброєю, яка знаходиться на руках у цивільних або була видана у військкоматах. Навіщо? Для того, щоб вони гарантовано уникнули кримінальної відповідальності у разі застосування цієї зброї проти окупантів.
Юрист звертає увагу, що положення закону не поширюються на військових та осіб, які підлягають мобілізації. Тобто тих, хто тримає зброю за правом війни.
- Ростиславе, виходить, що якби цього закону не було, будь-який українець, який використав зброю, щоб захистити свій будинок, квартал, район, теоретично міг опинитися під загрозою покарання?
- Теоретично так, бо треба було б доводити необхідну самооборону, необхідність застосування зброї, а тим більше автоматичної, якщо вона видана на руки. Могла виникнути маса юридичних питань. А із цим законом громадян гарантовано звільнили від відповідальності, яка з'являється у зв'язку із застосуванням зброї щодо осіб, які намагаються захопити Україну.
- А якщо до рук потрапила трофейна зброя, на неї теж поширюється цей закон?
- Це питання до кінця не врегульоване, але я вважаю, що так. Будь-яку зброю під час воєнного стану можна спрямувати проти ворога. Особи, які застосовують трофейну зброю, також не підлягатимуть відповідальності.
- Закон зобов'язує протягом 10 днів після закінчення воєнного стану здати зброю, яка була видана у військкоматі та числиться за конкретною людиною. А як бути із бойовими трофеями?
- Я гадаю, що цю тему врегулюють пізніше. За законом трофейна зброя теж підлягає обов'язковій здачі, оскільки вона не на обліку та не зареєстрована. Після війни трофейні вогнепальні засоби в приватних руках повинні розцінюватися як незаконне зберігання зброї.
- У законі йдеться про право застосовувати нагородну, спортивну, мисливську та іншу зброю, якою людина володіє за правом власності. Таку зброю не доведеться здавати?
- Якщо це приватна власність і вона належним чином зареєстрована, таку зброю не доведеться здавати. Здачі підлягає зброя, видана на час війни або здобута під час війни.