Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

ТОП–10 найбільш абсурдних та цинічних фейків Росії за час війни проти України

ТОП–10 найбільш абсурдних та цинічних фейків Росії за час війни проти України

Росія вражає не лише жорстокістю та звірствами у війні проти України, але й кількістю фейків. Російські ЗМІ та пропагандисти «годують» своє населення «новинами» із віртуальної реальності. Те, що росіяни вірять у найвідвертішу нісенітницю, вже не дивує. Але російські інформаційні диверсанти намагаються заповнити і український інформпростір повідомленнями та новинами, мета яких – деморалізувати суспільство, запевнити, що капітуляція України неминуча, українська влада боягузлива і за першої ж нагоди зрадить громадян, втікши за кордон.

«КП" в Україні» зібрала найгучніші російські фейки, адресовані росіянам та українцям і які вже спростував Центр протидії дезінформації, який функціонує при РНБО.

Фейк 1. Зеленський оголосив про капітуляцію та втік

Із самого початку війни до соціальних мереж та ЗМІ вкидається інформація, що президент Володимир Зеленський вирішив визнати капітуляцію України, а сам втік до іншої країни. Готувалася нібито технологія дипфейка, коли Зеленський запише відеозвернення про «капітуляцію».

- На офіційних сторінках територіальних громад Волинської області з'явилися публікації про капітуляцію України та підписання мирного договору з Росією від імені президента України. Напередодні ми попереджали про можливість розповсюдження дезінформації. Просимо всіх не реагувати та не поширювати недостовірну інформацію серед знайомих, у чатах та соціальних мережах, - закликали ЦПД.

Про такий фейк попереджали офіційні українські канали та ЗМІ, щоб не велися.

Про такий фейк попереджали офіційні українські канали та ЗМІ, щоб не велися.

Фейк 2. Націоналісти виготовляють «бойові» наркотики

У загальноросійських ЗМІ днями вийшла інформація, що «війська Донецької народної республіки знайшли лабораторію з виробництва «бойових» наркотичних речовин для українських націоналістів під Маріуполем», у «звільненому селищі Сопіно».

- Навіть руками це чіпати небажано: якісь шприци, колби, якісь порошки, препарати, тут ось цілий якийсь виробничий маленький комплекс, - нібито мовив з місця подій кореспондент "РІА Новини" .

Росіян запевняли, що якби не ці «наркотики», які є «причиною тупості, недоумства та відваги українських націоналістів», то російські війська вже були б на параді перемоги в Києві.

Фейк 3. Українські війська розстрілюють «гуманітарні коридори»

Російські ЗМІ створюють образ добрих російських військових, які не розстрілюють мирних українських громадян, а навпаки, намагаються створити гуманітарні коридори та вивести місцевих жителів із найгарячіших точок бойових дій. Нещодавній цинічний фейк: російські ЗМІ опублікували фото зруйнованого ірпенського мосту, під яким місцеві жителі, чекаючи евакуації, ховалися від російських обстрілів. У версії російської пропаганди міст та люди опинилися в Маріуполі, а евакуацію зривала українська сторона.

Фейк 4. Українці виготовляли «брудну» ядерну бомбу

Росіянам продовжують активно «годувати» брехню про те, що в Україні займаються підпільним виготовленням ядерних бомб.

- Київ останніми роками активно цікавився видобуванням урану. Україна була близька до створення за кілька місяців ядерного заряду на підставі відпрацьованого ядерного палива. Київ використовує зону ЧАЕС для робіт з виділення плутонію та виготовлення «брудної бомби» - найпростішої радіологічної зброї, що складається з радіоактивних речовин та вибухівки. Ядерний пристрій зібрали на базі Харківського фізтеху, - повідомив про хвилю дезінформації у російських ЗМІ Центр протидії дезінформації та по поличках спростував цю нісенітницю.

Фейк 5. Путін вживу спілкується з росіянами

5 березня президент Росії Володимир Путін нібито зустрівся з жінками-пілотами та стюардесами і розповів їм про мету та ситуацію з «військовою операцією» в Україні. У Центрі протидії дезінформації швидко виявили, що жодної зустрічі не було. Був лише запис Путіна на фоні «зеленки» (зеленого фону), а стюардес потім за допомогою спеціальних програм «домалювали».

- При детальному вивченні відео можна переконатися, що воно було зроблено з використанням технології хромакею (коли в кадрі можна поєднати зйомки, зроблені у різних місцях. - Прим. ред.), - заявили у ЦПД.

Більше того, з'ясувалося, що й стюардеси були не справжні, а актори при ФСБ. У ЗМІ з'явилися докази, що одну зі «стюардес» раніше було зафіксовано на фоні Путіна, але в інших іпостасях – наприклад, продавщиці морозива.

Фейк 6. У західній Україні не приймають переселенців зі східних регіонів країни

- Наразі у соціальних мережах активно поширюється інформація, що начебто переселенці зі сходу поводяться на заході не як біженці, а як туристи (тому їх не хочуть приймати). Працівники Центру особисто обдзвонили всі великі курорти та санаторії західної України, щоб дізнатися правду. Власники готелів повідомили, що переселенці поводяться скромно, записуються до територіальної оборони і допомагають зі збиранням гуманітарної допомоги. Фейк поширюється з метою розколоти схід та захід, але ми наразі об'єднані як ніколи, – повідомляє ЦПД.

Фейк 7. Європа кинула Україну

Російські пропагандисти, починаючи з 4 березня, почали розганяти фейк про те, що західні партнери злякалися і кинули Україну напризволяще.

- Це цинічний фейк ворожих пропагандистів, метою якого є деморалізація українців, спроба зламати нашу мужню відсіч російській навалі. Наразі увесь світ об'єднаний як ніколи! Нам передають зброю, боєприпаси, літаки, фінансову допомогу. І все це – реальні дії, які бачать усі, – повідомляє ЦПД.

Фейк 8. Киянам подають у квартири «отруєну» воду

Російські пропагандисти запустили фейк, що у зв'язку із затримками в логістиці припиняється постачання хлору до столичного «Водоканалу», і це призведе до погіршення якості питної води.

– Це цинічний фейк. «Київводоканал» має достатню кількість реагентів, щоб здійснювати знезараження води відповідно до санітарних норм. Також у «Київводоканалі» нагадують, що 40% води у Києві знезаражується без використання хлору, більш сучасними реагентами, – розповіли ЦПД.

Фейк 9. Героїзація російських солдатів

Почнемо з того, що у Росії довгий час відмовлялися визнавати втрати російської армії в Україні. А коли визнали, то: по-перше – у десять разів применшили справжні втрати особового складу, по-друге – проводять героїзацію загиблих.

- Так, опис «героїчного вчинку» сержанта Шатохіна під Харковом виглядає неправдоподібним сюжетом дешевого російського кіно. Він начебто помітив прицілювання «націоналіста» з ручного протитанкового гранатомета у свого командира і, «не замислюючись про власне життя, закрив його своїм тілом», унаслідок чого отримав тяжке поранення! Будь-який військовий, який знає, що таке постріл із РПГ, підтвердить, що після такого влучення ці «герої» не залишилися б живими. Подібними вигаданими «подвигами» кремлівська влада намагається підтримати своїх військових, які зараз гинуть на війні в Україні, - йдеться у повідомленні ЦПД.

Фейк 10. «Націоналісти» викрали представника ООН у Харкові

Із так званої «ДНР» запустили фейк, що «українські націоналісти викрали представника ООН у Харкові».

- Центр звернувся до представників ООН, які спростували цю інформацію. А ось що не є фейком, то це інформація про загибель члена місії ОБСЄ у Харкові внаслідок обстрілів Росією цивільного населення реактивними системами залпового вогню. Але про це пропагандисти вирішили промовчати, - заявили в ЦПД.