Завантажити ще

Від ООН до Гааги. Міжнародні суди розслідують злочини РФ проти України

Від ООН до Гааги. Міжнародні суди розслідують злочини РФ проти України
Фото: Міжнародний суд//commons.wikimedia.org/

Як повідомляє Міністерство закордонних справ України, за дорученням президента Володимира Зеленського делегація України представляє у Міжнародному суді ООН правову позицію у справі проти Росії відповідно до Конвенції від 1948 року щодо запобігання злочину геноциду та покарання за нього.

Росія навмисне вбиває українців

Делегація України звертається до Міжнародного суду ООН з проханням призначити такі запобіжні заходи у справі з метою припинення кровопролиття:

  • - Російська Федерація має негайно зупинити військові дії, що почалися 24 лютого 2022 року, на території України
  • - Російська Федерація має невідкладно забезпечити, щоб будь-які військові та інші озброєні підрозділи під її контролем чи впливом припинили участь у військових діях.

Юристи від України аргументують, що Росія навмисне вбиває українців і що Путін заперечує існування українського народу як нації. Також Росія навмисно перекручує та зловживає Конвенцією про запобігання геноциду, коли бреше про це в Україні та коли визнає "Л/ДНР".

Росія взагалі відмовилася від участі у процесі. Про це Міжнародний суд ООН повідомив уряд Росії. Кремль взагалі не хоче захищатись за звинуваченням України. За планом Росію мали заслухати і очікували, що там юристи оскаржать юрисдикцію суду. Про відмову від участі у процесі суду листом повідомив посол Росії в Нідерландах, так заявила президент суду і сказала, що шкодує про це рішення, проте відмова Росії не зупиняє слухань.

Вочевидь відмова Москви навіть брати участь у судовому процесі демонструє, як Кремль ігнорує світовий правопорядок та міжнародне право.

Слідчі Міжнародного кримінального суду в Гаазі виїхали до України

Ще один міжнародний суд розпочав розслідування військових злочинів Росії в Україні. Це Міжнародний кримінальний суд, також розташований у Гаазі. І тут ще цікавіше – це розслідування не просто проти Росії як країни, а проти конкретних осіб і проти Путіна. Головний прокурор суду вже розпочав розслідування - триває збір доказів.

Прокурор гаазького Міжнародного кримінального суду Карім Хан особисто ініціював і почав розслідування щодо посадовців Росії, які мають відношення до вторгнення до України. Суддя пояснив, що він «ознайомився з висновками Управління, що випливають із попереднього вивчення ситуації в Україні, та підтвердив наявність розумних підстав для початку розслідування». За словами Каріма Хана, він «уважно стежитиме за розвитком подій на місцях в Україні».

"Будь-яка сторона, яка безпосередньо цілить у цивільне населення та цивільні об'єкти, вчиняє злочин, визначений Римським статутом Міжнародного кримінального суду та міжнародними гуманітарними законами", - заявив Хан.

Він також попросив підтримки інших держав та міжнародного співтовариства загалом, допомоги при проведенні розслідування. «Я проситиму про додаткову бюджетну підтримку, про добровільні внески для підтримки всіх наших ситуацій, а також про безкоштовне надання персоналу. Важливість і терміновість нашої місії є надто серйозними, щоб бути заручниками браку коштів», – підкреслив Хан.

Група слідчих Міжнародного кримінального суду в Гаазі вже виїхала до України для розслідування за колективним міжнародним позовом проти Росії щодо її військових злочинів. Міжнародний кримінальний суд існує з 2002 року. У його компетенцію входить переслідування осіб, відповідальних за геноцид, військові злочини та злочини проти людяності.

Путін може повторити долю нацистів

Останній живий прокурор на Нюрнберзькому процесі, де судили нацистів за військові злочини Другої світової війни, 102-річний Бенджамін Ференц заявив, що Володимир Путін може і має постати перед трибуналом у Гаазі, оскільки дії Кремля та Росії в Україні сьогодні – це злочин проти людяності.

На думку обвинувача Нюрнберзького процесу, злочини Росії в Україні не викликають сумнівів. Доказів того, що окупанти свідомо знищують цивільне населення та використовують заборонені касетні боєприпаси невибіркової дії, достатньо.

"Злочини, які наразі вчиняє Росія проти України, є ганьбою для людства, винні мають бути притягнуті до відповідальності за агресію, злочини проти людяності та вбивства. Як тільки-но злочинців почнуть тягати по судах, ми будемо щасливішими", - заявив Ференц.

При цьому він не сумнівається, що Путіна можна ув'язнити, як свого часу це було зроблено з головою боснійських сербів Радованом Караджичем.

"Це цілком реально. Все, що нам потрібно, це рішучість зробити це. Вони живуть не на Місяці", - наголосив Ференц, коментуючи перспективи майбутніх звинувачувальних переговорів.