22 грудня
Завантажити ще

4 питання про «закрите небо» над Україною

4 питання про «закрите небо» над Україною
Фото: Фото ВПС США від Master Sgt. Дональд Р. Аллен//commons.wikimedia.org/

Неодноразові прохання України та заклики людей по всьому світу до НАТО допомогти Україні закрити небо від російських літаків поки що не мали успіху.

Йєнс Столтенберг, генсек НАТО заявив, що НАТО не братиме прямої участі у війні України проти Росії. За словами президента Зеленського, цією заявою Північний альянс поставив можливе зіткнення з Росією вище за життя українців.

Так що ж таке закрите небо і як воно могло допомогти вціліти сотням наших громадян.

Що таке закрите небо

Головна загроза зараз – це бомбардування українських міст та інших критично важливих об'єктів із літаків та за допомогою ракет. Захиститись від цих бомбардувань наявними засобами Україна сама повністю не може. Чи могло б допомогти НАТО. Наразі розглядається повне або часткове закриття українського неба від Росії, постачання літаків та систем протиповітряної/противоракетної ППО/ПРО оборони для українських збройних сил.

«Закрите небо» (No-Fly Zone) – це система протиповітряної оборони НАТО, яка складається з декількох різних систем захисту від літаків і ракет супротивника, пов'язаних між собою. Найвідоміша частина "закритого неба" - Active Layered Theater Ballistic Missile Defence. Це континентальний щит протиракетної оборони НАТО.

Навіщо воно потрібне

Закрите небо для російської авіації над Україною означає, що військові сили НАТО патрулюватимуть повітряний простір над Україною та збиватимуть в Україні російські літаки, ракети та гелікоптери.

Коли закривають небо – воно патрулюється військовою авіацією чи охороняється системами протиповітряної оборони чи ракетними комплексами “земля-небо”. Авіапростір постійно моніториться радарами і з космосу, а всі військові літаки, що порушують No-Fly Zone, збиваються. Одним словом, «закрите небо» – гарантує значно менше ракетних обстрілів українських міст.

Як це працює

Active Layered Theater Ballistic Missile Defence – складається з винищувачів-бомбардувальників Lockheed Martin F-35, які ведуть постійне чергування на великій висоті. Такі літаки оснащені високочутливими станціями радіолокації (РЛС). Декілька F-35 можуть контролювати цілу півкулю, відзначаючи місця запуску ракет і визначаючи можливі траєкторії їхнього польоту. Дані від F-35 надходять на наземні РЛС та центри управління, які запускають і направляють ракети-перехоплювачі. Ціна цієї системи, яка все ще продовжує розгортатися у Європі, становить кілька трильйонів доларів. Ціна одного F-35 – понад мільярд доларів.

Також Захід міг би передати Україні свої тактичні системи ППО, такі як Patriot чи THAAD. Ці системи могли б значно покращити ситуацію.

Patriot – американський зенітний ракетний комплекс – універсальний засіб протиповітряної оборони на середніх та великих висотах. Вартість постачання 9 батарей може сягати 9 млрд. доларів. Вартість пуску однієї ракети становить близько 3 млн. дол. США.

THAAD – протиракетний комплекс рухомого наземного базування для висотного заатмосферного перехоплення ракет середньої дальності. Комплекс THAAD ефективний проти балістичних ракет. Вартість близько 2,3 млрд. доларів за 1 комплекс

Ізраїльська система "Залізний купол" - тактична система ПРО, призначена для захисту від некерованих тактичних ракет з дальністю польоту від 4 до 70 кілометрів. Кожна батарея може захищати територію площею 150 кв.

Чому НАТО не застосовує щит ПРО для України

Президент України Володимир Зеленський попросив НАТО закрити небо над Україною. Крім того, в інтернеті створено міжнародну петицію в НАТО щодо впровадження No-Fly Zone над Україною. З 26 лютого по 3 березня вона вже набрала понад мільйон підписів та перевиконала мету на 107%.

Але НАТО боїться, що застосування системи ПРО для захисту України призведе до прямого військового конфлікту з Росією. Путін намагатиметься знищити бази ПРО НАТО у Польщі, Румунії та Чехії. НАТО вдарить у відповідь. Почнеться Третя світова, закінчення якої може бути лише одне – кінець цивілізації, загибель людства. Тому генсек НАТО Єнс Столтенберг відверто сказав, що НАТО не заходитиме в Україну ні на суші, ні в повітрі.

Президент України Володимир Зеленський у відповідь звинуватив Альянс у нерішучості, самогіпнозі та слабкості. За його словами, гіпотетичний конфлікт з Росією там поставили вище за реальні смерті українців. Глава держави зазначив, що загибель кожного українця від російських бомб та ракет буде також на совісті тих, хто відмовив Україні у проханні запровадити безпольотну зону над нашою державою.

Але більшість американців вважають, що США мають разом із НАТО закрити небо над Україною. Відповідне опитування було проведено 3 та 4 березня, повідомляє видання Reuters. Так, 74% опитаних за створення безпольотної зони над Україною. Це показує, що обурення американців щодо російського вторгнення в Україну зростає.