Завантажити ще

Як Чарлі Чаплін став Вінстоном Черчиллем. TIME присвятив обкладинку президенту Зеленському

Як Чарлі Чаплін став Вінстоном Черчиллем. TIME присвятив обкладинку президенту Зеленському
Фото: time.com

Американський журнал TIME присвятив обкладинку нового випуску президентові України Володимиру Зеленському. На ній український прапор та цитата з виступу українського лідера на сесії Європарламенту 1 березня "Життя переможе смерть, а світ темряву". Автор статті приходить до висновку, що Зеленський за кілька днів війни перетворився з Чарлі Чапліна (коміка, актора і режисера) на Вінстона Черчилля (прем'єр-міністр Британії 1940—1945, 1951—1955 і один із найбільших світових лідерів, що зіткнулися з війною) та надихнув на боротьбу лідерів найсильніших країн світу. Переказуємо найцікавіші моменти зі статті американського кореспондента Саймона Шустера, котрий кілька разів особисто зустрічався з президентом України.

Фото: time.com

Фото: time.com

***
Президент хотів потрапити у окопи. Він уже пів години ходив у касці по бруду, оточений генералами та охороною, і наполіг на тому, щоб вони йшли далі. На протилежному боці ліній електропередач, що провисли, група могла бачити початок російських позицій, які знаходяться в межах досяжності снайперів, що за два тижні до цього вбили трьох українських солдатів. Але Володимир Зеленський відмовився зупинятися.

— Наші хлопці там, правда? — спитав головнокомандувач одного зі своїх генералів, котрий радив групі повернути назад. — Вони почують, що я пройшов увесь цей шлях, а не прийшов до них. Вони засмутяться. Потім Зеленський кинув погляд у мій бік, розвернувся і продовжив свій шлях через зарості.

Цей жест змусив мене замислитися: чи це був акт [на публіку]? Ми вже зустрічалися на інтерв'ю раніше, вперше за лаштунками комедійного шоу Зеленського навесні 2019 року, під час його передвиборчої кампанії на пост президента України. Ми знову зустрілися тієї зими у київському президентському штабі, який він тоді напівжартома описував як золочену фортецю, з якої хотів втекти. Але під час цієї поїздки на передову у квітні минулого року я вперше побачив його зі своїми військами — колишнього актора, який грає роль генералісімуса. Це було не зовсім переконливо.

***
"Вони хочуть, щоб ми боялися", - сказав він мені наприкінці поїздки, коли ми летіли назад до Києва на президентському літаку. «Вони хочуть, щоб Захід злякався сили та могутності Росії. Тут нема великого секрету». Зеленський розумів, що демонстрація свого страху зіграє на руку Росії, хоч і визнав, що загроза вторгнення його лякала. "Страшно те, що їхні наміри можуть не закінчитися" демонстрацією сили на кордоні, сказав він мені. «Можливий ширший військовий план».

***

Вторгнення поставило Зеленського в іншу роль, яка спочатку здавалася непридатною для його персонажа. Його друзі та радники часто казали мені, що у Зеленського тонка шкіра. Він страждає на хворобу актора: постійна потреба подобатися і чути аплодисменти. "Ми намагаємося не дозволяти йому заглядати у Facebook", - сказав мені один консультант, тому що критичні коментарі від незнайомців могли його пригнічувати.

Але коли російські бомби почали падати на українські міста та війська оточили столицю, президент перетворився. На наших очах він став втіленням боротьби, про яку більшість західних державних діячів давно забули, боротьби, яка іноді потрібна, щоб тиранія не вбила демократію. Зеленський не тільки згуртував своїх людей для захисту народу, надихнувши їх кидати запальні бомби у російську військову техніку та стояти на шляху танків. Він також надихнув світові демократії на такі способи, які ще тиждень тому здавались немислимими.

***
Спокійний, але рішучий, з блідим обличчям, вкритим щетиною, він сказав лідерам вільного світу, що, можливо, це востаннє, коли вони побачать його живим. «Противник відзначив мене як мету № 1», — сказав він у відеозверненні невдовзі після дзвінка. "Моя сім'я - мета № 2".

Проте Зеленський вирішив залишитися у своїй столиці, і цей мужній вчинок уже змінив перебіг історії. Це спонукало США та їхніх союзників запровадити безпрецедентні санкції проти Росії, обрушивши рубль і відключивши більшу частину її економіки від решти світу. Німеччина вирішила вкласти понад 100 мільярдів доларів у свої збройні сили, відмовившись від повоєнної традиції пацифізму, яка давно дратувала союзників. Швейцарія порушила свою традицію нейтралітету, щоб підтримати санкції. ЄС погодився поставити Україну на шлях членства, позбавившись десятиліть внутрішнього опору.

На шостий день вторгнення Зеленський виступив із промовою по відеозв'язку в Європарламенті. "Доведіть, що ви з нами", - благав він через перекладача, який, здавалося, стримував сльози, перекладаючи слова президента. — Доведіть, що нас не залишите. Доведіть, що ви справді європейці, і тоді життя переможе смерть, а світло переможе пітьму». Як зауважив один оглядач, Чарлі Чаплін ніби перетворився на Вінстона Черчилля.