Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
1 травня
Завантажити ще

РФ, ласкаво просимо у 90-ті! Економісти про те, як банківські картки росіян перетворяться на «гарбуз»

РФ, ласкаво просимо у 90-ті! Економісти про те, як банківські картки росіян перетворяться на «гарбуз»
Фото: REUTERS/Євгенія Новоженіна

Останні 5 днів російський рубль демонструє чудеса волатильності: у неділю курс на чорному ринку злетів із 90 до 190 рублів за долар. Попит на валюту стає дедалі вищим, і пропозиція за ним не встигає. Знайома, яка наразі перебуває у Москві, розповіла, що у вихідні у багатьох обмінниках російської столиці валюту тільки купували, але не продавали - тобто точно як у нас у зв'язку з воєнним станом.

Про те, якими є перспективи російського рубля і що чекає на російських громадян та бізнес у найближчому майбутньому, ми поговорили з експертами.

"Ситуація максимально неоднозначна"

– Поточна ситуація не може позначитися на рублі позитивно, – зазначив у коментарі «КП" в Україні» аналітик TeleTrade Сергій Родлер. - Проте варто мати на увазі те, як складається ціноутворення на ринку: курс зріс до 80 рублів за долар ще до поточних подій на одних очікуваннях, після чого стрибнув до позначки 88 рублів, а у понеділок, після відновлення торгів, злетів до 124 рублів. До поточного моменту (наша розмова відбувалася о 12.30 28.02.2022) він відкотився до 100 рублів. Цілком можливо, що корекція продовжиться і курс опуститься нижче за позначку 100 рублів за долар, хоча, зрозуміло, про повернення до 90 рублів говорити не доводиться.

Очевидно, що у Москві до можливих наслідків готувалися не один рік: захищали резерви Центробанку, розвивали свою платіжну систему, але ризики все одно залишаються. Серед додаткових ризиків - подальша відмова від російського палива, проте, каже Родлер, на це буде потрібен час, який буде використано Москвою для розвитку інших напрямків.

– Наразі ситуація максимально неоднозначна, – продовжує експерт. - Втрати російської економіки, безперечно, будуть через скорочення інвестиційних потоків, падіння рубля, торгові обмеження, але повною мірою оцінити їх вдасться лише через певний час.

«Запас міцності – на кілька тижнів»

- Поки що повної інформації, яка дозволила б робити більш-менш точні прогнози по рублю, немає, - погоджується керівник відділу аналітики ГК Forex Club Андрій Шевчишин. - Мінфін та ЦБ РФ мобілізувалися й намагаються стримати обвал. Йдеться про підвищення облікової ставки до 20%, обов'язковий продаж валютної виручки експортерами 80%, а також заборону проведення коротких операцій іноземними інвесторами з російськими активами. Але день тільки розпочався (наша розмова відбувалася 28.02 об 11.45), і ситуація постійно змінюється.

На думку експерта, резервів та заготовлених коштів у РФ вистачить на кілька тижнів. Проблема для Росії в тому, що використовувати їх лише на придушення паніки означає відволікти кошти з інших напрямків, на яких вони потрібні. Шевчишин прогнозує, що ситуація розвиватиметься як снігова лавина: тобто проблеми наростатимуть, як і запровадження додаткових санкцій.

- Фактично я розглядав би запас міцності російської національної валюти на кілька тижнів. А далі – неконтрольоване падіння та масштабна емісія рубля, – резюмував експерт.

На Росію чекає нова реальність

Аналітик Олексій Кущ погоджується: прогноз по курсу рубля сьогодні зробити досить складно, але з великою часткою ймовірності можна стверджувати, що на рубль чекає мінімум дворазове знецінення, і 200 рублів за долар - це цілком реальний сценарій.

Також, продовжує експерт, якщо буде реалізовано обіцяне - відключення від SWIFT і заморозка валютної частини російських золотовалютних резервів, то, швидше за все, у Росії перестануть працювати платіжні системи Visa та Mastercard. Продовження їхньої роботи в поточних умовах не лише втрачає економічний сенс, але й виглядає як дисонанс.

В результаті банківські картки росіян, як у казці, перетворяться на «гарбуз». Жителям країни доведеться користуватися системою передачі фінансових повідомлень тільки всередині РФ і сподіватися виключно на власну платіжну систему "МИР", яку й самі російські експерти вважають досить «сирою».

Тобто ласкаво просимо у 90-і, коли банківські картки тільки прийшли у наше життя і ми могли ними користуватися лише у своїй країні, та й то з перебоями.

Втім, уточнює Олексій Кущ, для росіян це буде не просто поверненням у минуле - це стане переходом у нову реальність.

- У 90-ті роки вони не мали того, що є сьогодні, і люди просто не знали, що все це можна втратити, - пояснює аналітик. - Але останнім часом Росія серйозно просунулась у фінансовій системі, і росіяни, власне, як і ми, відчули, як це комфортно та зручно: онлайн-банкінг, можливість оплатити покупку з телефону у будь-якій точці світу, банківська картка, якою без проблем можна розплатитися у будь-якій країні.

Тепер же, продовжує експерт, на росіян чекає іранська фінансова модель, яка включає серйозні обмеження щодо обміну валюти (швидше за все, це буде мінімальна сума близько 200 доларів), примусова конвертація доларових депозитів у рублі (це буде вимушений захід ЦБ, але для росіян придумають щось патріотичне, наприклад, що долар - це «згубна цінність Заходу»), будуть також великі складнощі з поїздками за кордон, оскільки їм просто не буде де обміняти рублі на валюту, а карти за кордоном не діятимуть.

Плюс ще один привіт із 90-х – колосальний розрив між офіційним курсом та курсом на чорному ринку.​