Завантажити ще

Що тепер буде замість Мінських угод

Що тепер буде замість Мінських угод
Фото: REUTERS/Карло Аллегрі

У Мінських угодах ОРДЛО визнавалися територіями України, а після визнання Москвою їхньої « незалежності », вони ніби виведені з-під юрисдикції Києва.

«Мінських угод не існує. Чого ж їх виконувати»

Президент України Володимир Зеленський заявив, що визнання Росією «незалежності» окупованих ОРДЛО означає її односторонній вихід із Мінських домовленостей.

«Визнання Росією так званих «Донецької та Луганської народних республік» підтверджує її свідомий односторонній вихід із Мінських домовленостей і є явним порушенням міжнародного права, територіальної цілісності України та найсерйознішим ударом по політико-дипломатичному врегулюванню, над просуванням якого Україна та її партнери активно працюють», - йдеться у спільній заяві Володимира Зеленського та президента Естонії Алара Каріса.

Та й сама Росія вже не заперечує цього. Президент Росії Володимир Путін заявив, що після визнання квазіреспублік «ЛНР-ДНР» Мінські угоди перестали існувати. «Тепер Мінські угоди – їх не існує. Чого ж їх виконувати, якщо ми визнали незалежність цих утворень», - запитував він на прес-конференції.

Що ж тепер може замінити Мінські угоди? Україні замість Мінська потрібен документ/формат, який містив би гарантії її безпеки та допомогу у поверненні окупованих територій Криму та Донбасу.

Будапештський формат

Найочевиднішим тут є повернення до Будапештського меморандуму. Нагадаємо, що у 1994 році його підписали Україна, Росія, Великобританія та США в обмін на відмову Києва від ядерної зброї. І хоч він наразі фактично не працює, президент України Володимир Зеленський ініціював проведення консультацій у рамках Будапештського меморандуму. Тим більше, що зараз для цього сприятливі умови, оскільки в його рамках складається вигідний для України формат. Великобританія виходить на перше місце у підтримці України, і це разом із США дало б Києву серйозну перевагу у цьому форматі.

Але є й перешкоди. Саме тому проти Будапештського меморандуму категорично виступає Росія. А крім цього, навіть на Заході не вважають Будапештський меморандум юридичним документом. «Будапештський меморандум – це справді формат без юридичних зобов'язань у рамках міжнародного права. Але я думаю, що зараз потрібно пробувати все, щоб уникнути війни», - заявила посол Німеччини у Києві Анка Фельдгузен

Формат Радбез ООН + 2

Глава МЗС України Дмитро Кулеба запропонував ще один варіант переговорів: проведення саміту у форматі 5 постійних членів Ради безпеки ООН плюс Україна, Німеччина, Туреччина.

«Це оптимальний формат для обговорення того, що зараз відбувається вздовж кордонів України», – сказав Кулеба після участі у засіданні Ради ЄС із закордонних справ у Брюсселі. Але цей формат також малоймовірний, тому що постійними членами Ради безпеки ООН, крім Китаю, США, Великої Британії та Франції, є Росія. І Москва також, швидше за все, буде проти.

Думка експертів

Антон Кучухіде, експерт-міжнародник:

- Якщо аналізувати Мюнхенську промову Володимира Зеленського, то там є кілька наборів варіантів, які б давали Україні гарантії безпеки. Він чітко окреслив необхідність створення та підписання нового глобального договору щодо гарантій безпеки для України. Зараз це можуть бути Будапештський формат та формат Радбез ООН плюс Німеччина та Туреччина. Ці заяви лежать в одній стратегії пошуку варіантів забезпечення власної безпеки та деокупації зайнятих територій. Але на один формат розраховувати нема рації. Це правильний дипломатичний крок, але якщо подивитися на реальність, то домовленості щодо України можливі лише тоді, коли буде досягнуто глобальних домовленостей між США та Росією.

Олексій Якубін, політолог:

– Зараз в Україні йде пошук та інших форматів безпеки країни. Володимир Зеленський заявив, що він би хотів скликання країн – гарантів Будапештського меморандуму, постійних членів Ради безпеки ООН плюс Німеччина та Туреччина, щоб створити новий формат, який міг би забезпечити Україні виробити нові принципи безпеки. Але при цьому в Києві розглядають і можливість «витягнути» з Мінська ті пункти, які влаштовували Україну. Це загальне перемир'я та гуманітарні питання (обмін полоненими). Вони можуть перекачувати на новий формат.

Росія фактично визнала свій вихід із «нормандського формату», який займався врегулюванням кризи на Донбасі. Москва дедалі частіше вважає, що українське питання варто обговорювати лише зі США. І якщо будуть якісь нові формати, то це лише зі США та Росією.