22 грудня
Завантажити ще

Верховна Рада ввела в Україні надзвичайний стан з півночі 24 лютого до 25 березня

Верховна Рада ввела в Україні надзвичайний стан з півночі 24 лютого до 25 березня
Фото: УНИАН

Верховна Рада підтримала запровадження надзвичайного стану на всій території України, крім Донецької та Луганської областей, де діє особливий режим. Режим надзвичайного стану діятиме 30 днів – з 24 лютого по 25 березня. "За" на позачерговому засіданні парламенту проголосувало 335 народних депутатів. Перелік обмежень визначає місцева влада спільно з військовою адміністрацією. Комендантська година поки що не вводитиме.

Перед голосуванням у Верховній Раді виступив секретар РНБО Олексій Данилов. Він сказав, що не приховуватиме, що ситуація непроста і режим надзвичайного стану потрібен Україні.

- За даними розвідок партнерів, за даними наших розвідок, без внутрішньої дестабілізації захоплення нашої країни неможливе. Питання внутрішньої дестабілізації для РФ – це питання номер один. Для того, щоб запобігти цим подіям - прошу вас підтримати пропозицію президента, - заявив Данилов.

Напередодні голосування народний депутат Ярослав Железняк опублікував підписаний президентом указ у своєму телеграм-каналі. За словами парламентаря, із підсумкового документа прибрали всі спірні пункти, крім заборони на виготовлення та розповсюдження інформаційних матеріалів, які можуть дестабілізувати ситуацію. Нардеп Олексій Гончаренко у своєму ТГ перерахував основні пункти указу.

Указ про надзвичайний стан передбачає можливе встановлення таких обмежень:

  • встановлення особливого режиму в'їзду та виїзду (при необхідності);
  • обмеження руху транспортних засобів та їх огляд (за потреби):
  • посилення охорони громадського порядку та об'єктів, що забезпечують життєдіяльність населення та народного господарства;
  • заборона проведення масових заходів;
  • заборона страйків;
  • тимчасова чи безповоротна евакуація людей із місць, небезпечних для проживання, з обов'язковим наданням їм стаціонарних чи тимчасових житлових приміщень;
  • перевірка документів у громадян, а у необхідних випадках проведення особистого огляду, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів;
  • заборона для призовників, військовозобов'язаних та резервістів міняти місце проживання без відома відповідного територіального центру;
  • заборона виготовлення та розповсюдження інформаційних матеріалів, які можуть дестабілізувати обстановку;
  • заборона роботи аматорських радіопередаючих засобів та радіовипромінюючих пристроїв особистого користування;
  • спеціальні правила використання зв'язку та передачі через комп'ютерні мережі;

Фото: t.me/yzheleznyak

Фото: t.me/yzheleznyak

Фото: t.me/yzheleznyak

Фото: t.me/yzheleznyak

Фото: t.me/yzheleznyak

Фото: t.me/yzheleznyak

Ввести надзвичайний стан вирішили за результатами ранкового засідання РНБО. Секретар Ради з нацбезпеки Олексій Данилов запевнив, що режим НП "радикально" на житті українців не позначиться. У СБУ також запевнили, що надзвичайний стан не ускладнить повсякденне життя.

Рішення про введення комендантської години можуть приймати регіональні штаби залежно від ситуації. Надзвичайне становище назвали превентивним заходом у тому, щоб у країні зберігалося спокій і працювала економіка.

Раніше повідомлялося, що на кордонах з Росією та Білоруссю діятиме більш суворий режим. Окрім того, 23 лютого в Україні стартував заклик резервістів оперативного запасу.

Довідка

Відповідно до закону "Про правовий режим надзвичайного стану", НС - це особливий правовий режим, який може тимчасово вводитися в Україні або в окремих її місцевостях у разі виникнення надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру не нижче загальнодержавного рівня, які призвели або можуть призвести до людських та матеріальних втрати, що створюють загрозу життю та здоров'ю громадян, або при спробі захоплення державної влади або зміни конституційного устрою України шляхом насильства.

Надзвичайний стан в Україні може бути введений на термін не більше 30 діб та не більше 60 діб в окремих місцевостях.

Він передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для запобігання загрози та забезпечення безпеки та здоров'я громадян, нормального функціонування національної економіки, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, захисту конституційного ладу, а також допускає тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження у здійсненні конституційних права і свободи людини і громадянина і правий і законних інтересів юридичних із зазначенням терміну дії цих обмежень.

Надзвичайний стан в Україні або в окремих її місцевостях запроваджується Указом Президента України, який підлягає затвердженню Верховною Радою України протягом двох днів з моменту звернення Президента України.