Завантажити ще

Як світ збирається рятувати Україну

Як світ збирається рятувати Україну
Фото: kremlin.ru

Західні лідери роблять відчайдушні спроби запобігти виникненню війни у центрі Європи. Наразі готуються зустрічі світових лідерів для врегулювання кризи на українсько-російському кордоні. В цілому все зводиться до того, щоб посадити за стіл переговорів президентів США і Росії. Російська сторона неодноразово заявляла про те, що на Україну може вплинути щодо виконання Мінських угод лише США. Тому зустріч Байдена та Путіна, яка може відбутися наприкінці лютого – на початку березня, і буде визначальною.

Заради України Макрон відклав своє висування у президенти Франції

«Усю енергію він спрямовує на врегулювання кризи навколо України, яка змінює плани. Важко виступати кандидатом, коли біля воріт Європи – війна», - повідомили телеканал BFM TV в оточенні французького президента.

Натомість президент Франції Еммануель Макрон та Володимир Путін після телефонної розмови в неділю домовилися спробувати домогтися припинення вогню на сході України. Як повідомив Єлисейський палац, лідери двох країн погодилися з «необхідністю сприяння дипломатичному вирішенню нинішньої кризи і зробити все, щоб цього досягти».

Обидва президенти погодилися, що необхідна інтенсивна робота, щоб найближчим часом провести засідання Тристоронньої контактної групи (ТКГ) з метою отримання від усіх сторін зобов'язань щодо припинення вогню на лінії зіткнення.

Макрон та Путін також погодилися з необхідністю відновлення роботи в рамках «нормандського формату» на основі обмінів та пропозицій, зроблених Україною останніми днями.

Міністри закордонних справ Жан-Ів ле Дріан та Сергій Лавров мають провести зустріч найближчими днями. Крім того, дипломатична робота найближчим часом має призвести до можливого проведення зустрічі на найвищому рівні за участю України, Росії та союзників для встановлення нового порядку безпеки у Європі.

"Для проведення цієї роботи в серйозних умовах глави двох держав взяли на себе жорсткі зобов'язання вчинити всі корисні дії, щоб уникнути ескалації, знизити ризики та зберегти мир", - сказано у заяві Єлисейського палацу.

Байден знову може зустрітися з Путіним

У комюніке французької сторони зазначають, що Макрон в окремих телефонних розмовах запропонував Байдену, Путіну та іншим залученим сторонам провести саміт із безпеки та стратегічної стабільності в Європі. «Президенти Байден та Путін кожен зі свого боку загалом погодилися на такий саміт. Його змістовна частина буде підготовлена держсекретарем Ентоні Блінкеном та міністром Лавровим під час зустрічі цього четверга, 24 лютого. Саміт відбудеться лише за умови, що РФ не вторгнеться в Україну», - зазначає Єлисейський палац.

Президент США Джо Байден готовий зустрітися з президентом Росії Володимиром Путіним для обговорення питань безпеки за умови, що на той час Росія не розпочне нове вторгнення в Україну. «Президент Байден загалом згоден на зустріч із президентом Путіним після цієї зустрічі (Блінкена та Лаврова 24 лютого. – Ред.) – знову ж таки, якщо не почнеться вторгнення», – заявила Джен Псакі.

У Кремлі повідомили, що щодо зустрічі президента РФ Володимира Путіна та президента США Джо Байдена конкретних планів немає, але це можливо, якщо лідери так вирішать. «Зустріч можлива, якщо це вважатимуть за потрібне лідери країн. Наразі є чітке, конкретне розуміння необхідності продовження діалогу на рівні міністрів. Ми виходимо з того, що цього тижня можлива зустріч Лаврова із американським колегою. Також не виключені контакти міністрів Росії та Франції», - сказав речник Путіна Дмитро Пєсков.

Україна пропонує новий формат переговорів

Глава українського МЗС Дмитро Кулеба заявив, що «Україна вітає будь-які дипломатичні зусилля для запобігання розвитку конфлікту. Ми вважаємо, що варто спробувати будь-які зусилля на дипломатичне рішення. Ми сподіваємось, що два президенти вийдуть із кімнати з угодою про виведення російських військ з України».

Він розповів про те, яким в Києві бачать оптимальний формат переговорів. «Ми вважаємо, що оптимальним форматом проведення дискусії щодо деескалації та формування нових гарантій безпеки було б проведення саміту в форматі 5 постійних членів Радбезу ООН плюс Україна, Німеччина, Туреччина. Це оптимальний формат для обговорення того, що наразі відбувається вздовж кордонів України», - сказав Кулеба. Постійними членами Ради безпеки ООН є Росія, Китай, США, Великобританія та Франція.

Думки експертів

Віталій Бала, політолог:

- Не варто одразу очікувати зменшення градуса протистояння. Потрібно подивитися, що вирішить Рада безпеки Росії, Держдума, дочекатися результатів зустрічі Блінкена та Лаврова 24 лютого. Але ми маємо розуміти головне, що Україна та нагнітання ситуації навколо неї – це головний козир Путіна проти Байдена у його вимогах щодо беззлобності, які він висунув США. І щоб вирішити ці питання з Росією, Америка навряд чи сильно переживатиме за українські інтереси. Тому Вашингтону легше тиснути на Зеленського, ніж Путіна.

Володимир Фесенко, політолог:

- США та Росії важко домовлятися, тому що Москва виставляє свідомо нездійсненні вимоги і сама не готова до компромісів. Вона хоче лише односторонніх поступок. Тому Путін і лякає вторгненням в Україну. І Європа справді злякалася. Але свого – односторонніх поступок – він так і не досяг. Чого чекати від цього глухого кута? Перший - війна у тому чи іншому масштабі. І ми бачимо, як Росія своїми провокаціями наразі шукає привід до вторгнення. Другий сценарій – переговори. І США, і Росія можуть домовитися з конкретних приватних питань – обмеження звичайних озброєнь, військ у Європі, мораторій на проведення навчань та ін. Третій варіант – напруга спаде, Путін не піде на вторгнення в Україну, але залишить значний контингент на кордоні. Це те, що називається нова «холодна війна» між Росією та Заходом.