Президент Росії Володимир Путін вкотре натякнув на готовність добиватися невступу України до НАТО (і загалом нерозширення НАТО) мирним шляхом. Але жодних гарантій того, що РФ відкидає військові дії, після переговорів 15 лютого в Москві з канцлером ФРН Олафом Шольцем не дав. Про це свідчать слова російського лідера на брифінгу.
- Щодо війни в Європі. Пан федеральний канцлер тільки-но зараз сказав, що люди його покоління (а я належу до його покоління) насилу уявляють якусь війну в Європі. І сказано це, звичайно, стосовно ситуації навколо України. Але ж ми з вами були свідками війни в Європі, яка була розв'язана саме блоком НАТО проти Югославії. Велика військова операція з завданням ракетно-бомбових ударів по одній з європейських столиць - по Белграду. Це ж було? Без санкції Ради безпеки Організації Об'єднаних Націй. Це дуже поганий приклад, але він був. Це перше, – зауважив Путін.
Після цього російський лідер заявив, що РФ не отримала конструктивної відповіді на свої пропозиції щодо безпеки, але все ще сподівається на дипломатію, переговорний процес та мирне вирішення протиріч.
- Що стосується того, як Росія діятиме далі? (щодо України - прим.авт) За планом. А з чого він складатиметься? Із ситуації на місцях. Хто може відповісти, як складатиметься реальна ситуація? Поки що ніхто. Це залежить не лише від нас. Але ми маємо намір і будемо прагнути домовлятися з нашими партнерами з тих питань, які були нами поставлені, для їх вирішення дипломатичним шляхом, - наголосив Володимир Путін.
Які Росія поставила перед Заходом питання, за словами Путіна, всім добре відомо. Але він не полінувався нагадати.
- Щодо безпеки Росії це нерозширення НАТО, зміщення військової інфраструктури блоку до 1997 року і нерозміщення поблизу наших кордонів бойових ударних комплексів. Все, на мою думку, зрозуміло, ясно. Ми готові говорити і з інших питань, які містяться в отриманій нами відповіді, але в комплексі з тим, що є для нас першорядною цінністю, першорядним значенням, - додав російський президент.
Володимир Путін наполягає на терміновому вирішенні "українського питання" і лише таким чином, щоб двері в НАТО для нашої країни виявилися надійно зачиненими.
- Тепер щодо розширення НАТО. Ось ви сказали: "Кажуть, найближчими роками України не буде в НАТО". Що означає «кажуть»? Ну, ми ж з вами маємо розуміти, що таке «кажуть» у міждержавних відносинах. Нам уже 30 років «кажуть», що розширення НАТО не буде взагалі, на жодний дюйм у бік російських кордонів. А сьогодні ми бачимо інфраструктуру НАТО прямо біля нашого будинку, – обурився він.
Більше того, продовжують обговорювати питання вступу України до НАТО.
- Говорять, цього не буде завтра. А коли? Післязавтра? А що це для нас змінює у історичній перспективі? Повністю нічого. Ми чуємо, що Україна сьогодні не готова до вступу до НАТО. Ми знаємо цю тезу. І відразу кажуть, що її завтра не приймуть. А чи приймуть тоді, коли її підготують до цього? Але нам це може бути вже пізно. Тому ми хочемо вирішити це питання зараз. Ось зараз, найближчим часом, у ході переговорного процесу. Мирними засобами. Ми з цього виходимо і дуже на це сподіваємось, що наші заклопотаності будуть нашими партнерами почуті та прийняті всерйоз, – резюмував Володимир Путін.
Раніше повідомлялося, що Росія відмовилася брати участь у зустрічі країн ОБСЄ, передбаченої Віденським документом. У РФ не дають детальних пояснень на запит України (що передбачає цей же документ) про плани та дії своїх військ поблизу кордонів. Представники Росії заявили, що країна не веде військової діяльності, яка потребувала б роз'яснень згідно з Віденським документом.