Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
25 квiтня
Завантажити ще

Чи допоможе Віденський документ: Росія звіту не дає Куліба скликає партнерів

Чи допоможе Віденський документ: Росія звіту не дає Куліба скликає партнерів
Фото: Учасники MaxPixel | maxpixel.net

Росія має відзвітувати перед Україною...

Минули 48 годин, протягом яких Москва на запит Києва мала надати детальні роз'яснення щодо військової діяльності в районах, прилеглих до території України та в тимчасово окупованому Криму, про що повідомив глава МЗС України Дмитро Кулеба.

Таку інформацію ми маємо право отримати згідно з т.зв. Віденському документу - угоді держав - учасниць ОБСЄ у Європі, призначеної для реалізації заходів довіри та безпеки в регіоні (докладніше див. Довідка).

Так, згідно з Віденським документом, Росія повинна була надати точні райони провадження військової діяльності, повідомити дати її завершення, а також найменування, підпорядкованість, кількість військових формувань, а також типи озброєнь та військової техніки, що беруть у ній участь.

"Якщо Росія серйозно ставиться до своїх слів про неподільність безпеки на просторі ОБСЄ, вона має виконати свої зобов'язання щодо військової прозорості для зниження напруги та зміцнення безпеки для всіх держав-учасниць", - написав на своїй сторінці у твіттері Дмитро Кулеба.

Росія ж відповіла формальною відпискою. По-перше, вона не містить жодної інформації, яку запитує українська сторона. Водночас у ній РФ намагалася висунути безпідставні звинувачення на адресу України. По-друге, Росія позначила це повідомлення як таке, що не має відношення до процедури Віденського документа.

«Саме тому Дмитро Кулеба вирішив направити офіційний запит щодо проведення окремої зустрічі ОБСЄ для обговорення посилення та переміщення військ РФ», – пояснили в українському МЗС.

…а Білорусь – перед країнами Балтії

У свою чергу Естонія, Латвія та Литва також відповідно до Віденського документа зажадали від Білорусі надати більше інформації про її великомасштабні спільні військові навчання з Росією, що розпочалися 10 лютого. Запит було зроблено через Організацію з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ).

Держави Балтії чекають від Мінська додаткової інформації, зокрема, про пологи та чисельність військ, що беруть участь у маневрах, а також про системи озброєння, що використовуються.

"Під час українського тижня в ОБСЄ сьогодні відбудуться консультації у рамках Віденського документа щодо ситуації в Білорусі з ініціативи Литви, Латвії та Естонії. Ключова тема – проведення навчань на території Білорусі за участю російських військових. Україна представить своє бачення загроз від цих навчань та загальної ситуації ", - повідомив речник міністерства закордонних справ Олег Ніколенко.

Водночас Олександр Лукашенко заявив, що російські війська з Білорусі виведуть тоді, коли він та президент РФ Володимир Путін ухвалять таке рішення.

«Це наша справа із Путіним. Ми найближчим часом зустрінемось і ухвалимо рішення, коли, в який термін, за яким графіком виводити Звідси Збройні сили Російської Федерації. Це наша справа", – сказав Лукашенко.

ДОВІДКА

Цього вимагає Віденський документ

Це міжнародна угода держав - учасниць ОБСЄ у Європі, призначена для реалізації заходів довіри та безпеки у регіоні. Віденський документ про заходи зміцнення довіри та безпеки було прийнято 30 листопада 2011 року на пленарному засіданні Форуму із співробітництва у галузі безпеки.

Положення Віденського документа включають щорічний обмін військовою інформацією про сили, розташовані на територіях країн-учасниць, повідомлення військового характеру для зменшення ризику, включаючи консультації про незвичайну військову діяльність та небезпечні інциденти, попередні повідомлення щодо певних видів військової діяльності.

Також ця угода передбачає спостереження за певними видами військової діяльності, обов'язкову демонстрацію нових зразків основних систем озброєння та військової техніки, що надходять на озброєння збройних сил держав-учасниць, обмін щорічними планами та дотримання їх з візитами-перевірками військових сил країн-учасниць та оцінками таких візитів.

Дія угоди Віденського документа обмежується розташуванням військових сил у Європі. Щорічний обмін інформацією проводиться у Відні одночасно з обміном інформацією в рамках Договору про звичайні збройні сили в Європі.

В Україні завдання забезпечення інспекційної діяльності за міжнародними договорами та угодами у сфері контролю за звичайними озброєннями покладено на Генеральний штаб Збройних сил України. Безпосередніми робочими органами є Управління верифікації та підпорядковані йому регіональні центри забезпечення реалізації договорів.