24 листопада
Завантажити ще

Чому Росія вимагає забрати в України нещодавно поставлену зброю та військових радників

Чому Росія вимагає забрати в України нещодавно поставлену зброю та військових радників
Фото: Армія США/Гертруда Зак/Роздатковий матеріал через REUTERS

У Росії з'явилися нові умови для деескалації ситуації навколо України. «Для цього треба припинити постачання Україні озброєнь, відкликати з її території західних військових радників, інструкторів, припинити спільні навчання ЗСУ та країн НАТО, а також вивести всі озброєння, що раніше були поставлені Києву, за межі української території», - заявила представник російського МЗС Марія Захарова.

Вона ж зазначила, що вчора в Україні розпочалися масштабні командно-штабні навчання ЗСУ. «Під час цих навчань відпрацьовуватимуться бойові застосування протитанкових ракетних комплексів Next Generation Light Anti-tank Weapon та Javelin, вони отримані з Британії та США, а також турецьких безпілотників Bayraktar», - нагадала речник МЗС РФ.

Також Росія продовжує наполягати на виконанні попереднього ультиматуму про нерозширення НАТО. «Якщо говорити про регіональну безпеку у широкому контексті, то для її зміцнення НАТО слід, окрім іншого, оголосити про відмову від політики «відкритих дверей». Київ, у свою чергу, має повернутися до нейтрального позаблокового статусу, який був проголошений декларацією про суверенітет України від 1990 року», - сказала представник російського МЗС.

Нагадаємо, на цьому тижні президент Франції Еммануель Макрон відвідав Москву і після переговорів із президентом РФ Володимиром Путіним заявив, що домігся зупинки ескалації ситуації навколо України. Але в цей же час у Держдепі США заявили, що не бачать з боку РФ позитивної динаміки щодо зняття напруженості вздовж українських кордонів.

Україна в центрі «батла» Заходу та Росії

«Дескалація могла б початися із завтрашнього дня, на це не потрібно багато часу. Це той розвиток ситуації, на який ми розраховуємо. Крім того, що цього не відбувається, видно динаміку у зворотному напрямку», - заявив прес-секретар Держдепу Нед Прайс.

Чому ж Володимир Путін продовжує нагнітати ситуацію та чи виконає Захід його вимоги?

Політолог Олег Саакян вважає, що це чергова нездійсненна вимога Росії.

- Таким чином, Москва піднімає градус переговорів і промацує межі дозволеного в переговорах із Заходом, щоб згодом домовитися щодо речей, які її цікавлять. Це стосується вирішення питань безпеки, розміщення ракет та інше, - вважає експерт. Тому зараз Росія демонструє свою неготовність відмовитися від своїх вимог.

Політолог Вадим Карасьов прогнозує, що Кремль виставляє свідомо нездійсненні вимоги, щоб спровокувати Захід на реакцію у відповідь.

- Щоб це було голосно, це стиль мегафонної дипломатії, щоб втягнути Захід у переговори. При цьому Москва сподівається на якісь компроміси у діалозі із Заходом. І це частково вдається Путіну. Тому він тепер постійно підвищуватиме ставки і лякатиме можливою війною в Україні, - припускає експерт. А все це робиться Москвою, щоб «видерти» нову модель безпеки в Європі за участю Росії. А Україна перебуває на коні та в епіцентрі цього військово-дипломатичного «батла».

Що повідомляють закордонні ЗМІ

Aljazeera

Кремль хоче отримати від західних держав гарантії того, що НАТО не прийме до членів України та інших країн колишнього Радянського Союзу, що організація припинить розгортання озброєнь і відведе свої сили зі Східної Європи – вимоги, які США та НАТО відкидають як нездійсненні.

France24

Одночасно з відправкою своєї військової техніки до кордонів України Путін висунув вимоги, які Захід вважає неприйнятними, включаючи заборону вступу України до НАТО та відведення сил Альянсу до Східної Європи.

CNBC

Припущення про те, що Росія може загострити ситуацію в Україні, є «розумним» з огляду на тисячі військовослужбовців на кордоні та постійну агресію з боку Москви. План президента США Джо Байдена щодо відсічі Росії складається з відправки зброї в Україну, переміщення сил НАТО вздовж кордону з Росією та запровадження санкцій у разі вторгнення.

Сполученим Штатам та їхнім союзникам необхідно дати жорстку відсіч Росії, оскільки умиротворення не працювало у минулому, коли Москва вторглася до Грузії та Криму, і майже не мало жодних наслідків.