Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Експерти про справу Трухіна: Депутати думають, що вони у нас головні «рішали»

Експерти про справу Трухіна: Депутати думають, що вони у нас головні «рішали»
Фото: facebook.com/aleksandrtrukhin40

Історія з депутатом Трухіним та відео минулорічної ДТП викликає змішані почуття. Обурення, гидливість і навіть трошки жалість до людини, яка ось так відразу втратила свій гонор, стала предметом глузувань і автором крилатої фрази: «Давай я тихенько в ліс піду…»

Цілком очевидно, що запис із відеореєстратора патрульного поліцейського з'явився не з повітря, а патрульний поліцейський Сергій Петрик знає, чому мовчав про нього пів року. Але фокус таки вдався. Слідом за Трухіним у вкрай незручному становищі опинилися і однопартійці, які прикривали, і МВС на чолі з Денисом Монастирським, і Держбюро розслідувань.

А головне, це не вперше, коли представники нашої влади демонструють неповагу до закону. Може, хоч зараз вони зроблять висновки... Але знову ж таки - які?

Кругова порука – наш бич

Зазначимо, що хабар, на якому нещодавно погорів народний депутат Сергій Кузьміних, не викликав такого ажіотажу. По-перше, хто зараз не бере, по-друге, глава «слуг» у парламенті Давид Арахамія оперативно погасив обурення, заявивши, що фракція сама шокована.

Інша справа Олександр Трухін, який пів року ходив Радою із загадковим обличям. Після ДТП товариші у партії від нього не відмовилися. Навпаки - підтримували, а Держбюро розслідувань не поспішало розбиратися в тонкощах аварії із шістьма постраждалими.

Сіль питання полягала в тому, хто ж був за кермом "Ауді", що спровокувала потрійне зіткнення. Одразу після ДТП у стрічках новин замиготіло прізвище Трухіна, але потім 33 видання інформацію видалили. З чуток, не лише за «дякую».

А тепер ми стали свідками відео, як народний депутат лебезить перед поліцейським, просить його відпустити, пропонує «150 цукерок, печенюшок, шоколадок». Найокатіші звернули увагу на кадр, де Трухін шукає свої окуляри на місці водія в салоні «Ауді», а зовсім не на задньому сидінні, де нібито спав у момент зіткнення.

- Не треба брехати, кривити душею і покривати – ось головний висновок. Кругова порука – це наш бич. Поки вона пануватиме, Україна ніколи не стане правовою державою, - каже директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.

Їм знову за це нічого не буде

Виходячи з відео, депутат не залишає спроб втекти з місця ДТП, навіть коли патрульний Сергій Петрик нагадує йому, що працює нагрудна відеокамера. Як пам'ятається, на відео проколовся і колишній заступник міністра внутрішніх справ Олександр Гогілашвілі, коли вступив у суперечку з поліцейськими на блокпосту в Донецькій області. Камери журналістів у Верховній Раді теж не раз ставили депутатів у незручне становище, як і зйомки смартфонами. Але наші обранці вперто забувають, що скрізь є «очі».

- Це тому, що вони думають, що сильніше всіх доказів, що вони у нас головні «рішали», а не слідчі та судді, - констатує Вадим Карасьов.

Політтехнолог Тарас Загородній вважає, що проблема в недосвідченості більшості нинішніх політиків, яка породжує зарозумілість:

- Стара гвардія пройшла школу не лише перемог, а й поразок. Молоді, не биті політично, уявили себе «новими обличчями» і повірили, що вони можуть поводитися як хочуть, і це буде правильно. Вони ніким не контролюються та не замислюються над наслідками. А все таємне рано чи пізно стає явним.

Головним наслідком, за словами політолога, буде реакція виборця. Якщо наш народ смиренно звик, що брати та давати хабарі – це майже норма, то на поведінкові прояви реагує гостро та з інтересом. Головний висновок – їм усе дозволено, їм знову за це нічого не буде.

Не звикли, що розуміють вину

А справді не буде. Після скандалу Олександра Трухіна виключили з партії «Слуга народу», але мандат він поки що зберіг. Небажання нести відповідальність, негарна поведінка, участь у скандалах та корупційних проявах у нас не є підставою відмовлятися від «солодкого столу».

- Тому суспільство і здивував вчинок Миколи Балана, який подав у відставку з посади командувача Нацгвардії після трагедії на «Південмаші», - каже політолог Олег Постернак. - Для нас це рідкісний випадок, у нас не звикли, що влада усвідомлює свою провину. А так має бути і в Раді: забруднився - клади мандат. Має бути кодекс честі. Формально він прописаний у регламенті, але за фактом депутати нічого не дотримуються, бо не відчувають відповідальності.

Чи будуть депутати після цього скандалу суворіше вимагати від себе, ми не знаємо. Але поки що вони реалізують функцію справити з інших. Лідер фракції «Слуга народу» Давид Арахамія навіть скасував карантин, щоб заслухати керівників МВС, ДБР та Офісу генерального прокурора щодо розслідування кримінальних справ проти народних депутатів. Разом із Трухіним та Кузьміних в обойму потрапили Артем Дмитрук, Олег Воронько, Петро Порошенко та Віктор Медведчук.

Питання юристам

Чи можна встановити без відео, хто був за кермом?

Разом із Трухіним в «Ауді» перебували депутат Полтавської облради Фахраддін Мухтаров та його помічник Віктор Склема. Останній на відео у червоній футболці, Трухін вказує, що цей чоловік був за кермом. Той начебто не заперечує.

– Підтвердити чи спростувати свідчення дозволяють експертизи, – каже адвокат Вадим Володарський. - Знімаються відбитки пальців з органів управління авто, сліди крові, які, як правило, залишаються на подушці безпеки, що спрацювала (на сорочці Трухіна були бризки крові. - Ред.). Проводиться цитологічна, генетична експертиза та комплексна медико-автотехнічна. Це характер ушкоджень, які теж показують, хто де сидів.

Інша справа, зазначає юрист, що зразки могли бути взяті неякісно:

- У мене були випадки, коли істину було важко встановити через непрофесіоналізм роботи експертів на місці ДТП, а не через зловмисність.

Експерт зазначає, що пів року – це об'єктивний термін для проведення експертиз, вони тривають довго, у центрах черги. Водночас у резонансних справах можуть надати пріоритет. На ДНК-експертизу у справі 16-річного винуватця ДТП на «Інфініті» Миколи Харківського знадобилося менше місяця.

Що загрожує Олександру Трухіну, якщо висунуть підозри щодо ДТП?

Кримінальну справу відкрито за ч. 1 ст. 286.

- Це означає, що постраждалі отримали легкі чи середньої тяжкості пошкодження, - каже Вадим Володарський. – Позбавлення волі така стаття не передбачає.

Мінімум – штраф від 200 до 500 неоподатковуваних мінімумів, максимум – обмеження волі (центр реабілітації) терміном до 3 років.

Однак у будь-якому разі народний депутат набув би судимості і одразу втратив мандат.

Чи зможуть покарати за пропозицію хабара?

Після оприлюднення відео, генеральний прокурор Ірина Венедиктова доручила внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань кримінальне провадження за фактом пропозиції хабара. Це серйозніша стаття, тут максимум від 2 до 4 років позбавлення волі.

– Припустімо, відео долучать до справи, але в суді може постати питання про допустимість цього доказу, – каже Вадим Володарський. - Невідомо, де це відео гуляло пів року, чи не було перезапису, який носій записувалося. Також постає питання, чому поліцейський не написав заяву про спробу підкупу одразу після ДТП, не дав свідчення на допитах. Отже, результат справи дуже проблематичний.

Як працюють боді-камери?

Патрульні поліцейські не мають персональних боді-камер. Реєстратор видається на чергування, потім записи зливаються на сервер. Камера заряджається та передається новому патрульному.

Боді-камера не працює постійно, такої настанови немає. Поліцейський її включає та вимикає на свій розсуд. Переглянути записи вони можуть, а ось видалити – ні. Це можливо лише на сервері.

- Слідчі ДБР мали запросити у поліції запис реєстратора. Якщо такого запиту не було, це службова недбалість з боку Держбюро, - каже адвокат Олексій Сиротін. - Якщо запит був, а в поліції відповіли, що запису не велося, він стерся або камеру не можна було включити тому, що реєстратор розрядився, то це злочинний намір з метою завадити об'єктивному розслідуванню ДТП.

Нагадаємо, на допиті у ДБР поліцейський Сергій Петрик нічого не сказав про запис, стверджують у Держбюро розслідувань.

З ІСТОРІЇ ПИТАННЯ

ДТП сталося 23 серпня у Дарницькому районі Києва. Автомобіль «Ауді», де їхав Олександр Трухін, не витримав безпечну дистанцію та врізався у «Форд Куга», який в'їхав у «Део Ланос». Постраждали двоє дітей та четверо дорослих, серед яких був голова комітету арбітрів Української асоціації футболу Лучано Луче.

ЗМІ повідомили, що за кермом «Ауді» був Трухін, але більшість інтернет-видань того ж дня видалили інформацію. Проте присутність народного депутата та його можлива вина як водія змусила прокуратуру передати справу із МВС до Держбюро розслідувань. З того часу і до появи відео з боді-камери поліцейського Петрика офіційних новин про перебіг слідства не було.

Сам Трухін дав коментарі пресі один раз, повідомивши, що нічого не може розголошувати, оскільки пов'язаний  підпискою у слідчого.