21 листопада
Завантажити ще

Засідання Ради безпеки ООН щодо України: Кислиця говорив про російську дезінформацію, а представник РФ цитував Зеленського

Засідання Ради безпеки ООН щодо України: Кислиця говорив про російську дезінформацію, а представник РФ цитував Зеленського
Фото: REUTERS/Andrew Kelly

Рада Безпеки ООН 31 січня провела засідання, на якому обговорювалася загроза вторгнення Росії в Україну. Засідання скликано представником Сполучених Штатів Америки.

Представник США при ООН Лінда Томас-Грінфілд, виступаючи на засіданні Ради Безпеки, назвала сьогоднішню ситуацію в Європі небезпечною, а дії Росії – "ударом по серцевині статуту ООН".

Томас-Грінфілд зазначила, що після Другої світової війни Рада безпеки ООН була створена для того, щоб запобігти тим загрозам, з якими зіткнулася сьогодні Україна.

- Ми повинні не лише вирішувати конфлікти після їх виникнення, а й попереджати саме їхнє виникнення. Агресія Росії – це не лише загроза Україні, а й усій Європі та міжнародному порядку, який має зберігати Рада безпеки ООН. Це принцип, що жодна країна неспроможна перекроювати кордони силою. Ми не можемо просто чекати, – наголосила вона.

"Якщо Росія вторгнеться в Україну, то наслідки будуть жахливими"

Представник США в ООН нагадала, що Росія сконцентрувала близько 100 тис. своїх військових поблизу кордону України, що, за її словами, є "найбільшою мобілізацією військ за кілька десятиліть". Американка додала, що РФ також перекинула 5 тис. військових до Білорусі з балістичними ракетами, спецназом та авіаційними батареями.

Томас-Грінфілд нагадала, що у 2014 році Росія незаконно захопила Крим, у 2008 році вторглася до Грузії.

- Російські війська зараз відмовляються піти з Молдови, незважаючи на побажання народу Молдови та законного уряду. А на Донбасі бойовики під егідою Росії продовжують чинити насильство щодо українського народу. Якщо Росія нападе на Україну, то ніхто не скаже, що ми цього не передбачали. Саме тому важливе сьогоднішнє засідання, – наголосила дипломат.

Представниця США звернула увагу міжнародної спільноти, що "якщо колишні імперії знову захоплюватимуть території силою, це поставить планету на небезпечний шлях".

- Протягом багатьох років РФ каже, що Україна – не справжня країна. Давайте чітко заявимо: Україна є членом ООН, яка нещодавно відсвяткувала 30-річчя своєї незалежності. Українці – це гордий народ, багатий на культуру. Він має право визначити своє майбутнє без зовнішньої загрози, - заявила Томас-Грінфілд.

За її словами, це право, яке записано у Статуті ООН та Росія погодилася його відстоювати. США підтримали суверенітет та територіальну цілісність України та закликали Росію обрати шлях дипломатії. Водночас, як заявила представник США Лінда Томас-Грінфілд, Вашингтон та його партнери готові й до того, що Росія обере шлях конфлікту.

Крім того, за словами американського представника, наступні раунди переговорів з Росією про так звані "гарантії безпеки" покажуть, який шлях вирішила обрати Росія. Лінда Томас-Грінфілд також звинуватила Москву в тому, що вона загрожувала воєнними діями у разі відмови Заходу виконувати російські вимоги.

- Якщо Росія вторгнеться в Україну, то наслідки будуть жахливими, - заявила вона.

Кислиця: "Якщо Росія має якісь питання до України, краще зустрітися і поговорити"

Російська дезінформація – це пряме свідчення небажання Росії забезпечити деескалацію ситуації на кордоні з Україною, заявив постійний представник України при ООН Сергій Кислиця.

"Україна не збирається починати військовий наступ ні на Донбасі, ні в Криму, ні деінде. Україна не бачить жодної альтернативи мирному вирішенню конфлікту, який  продовжується, відновленню її суверенітету і територіальної цілісності. Водночас ми бачимо російську кампанію з дезінформації, включаючи помилкові звинувачення в тому, що Україна планує військову атаку. Це не відбудеться. Це пряме свідчення небажання Росії забезпечити деескалацію та підготуватися до виправдання її можливої подальшої агресії", - сказав Кислиця на засіданні Ради безпеки ООН у Нью-Йорку в понеділок.

Дипломат зазначив, що в той же час Україна підтримує необхідність тримати відкритими дипломатичні канали з Росією, якщо це запобігатиме переходу до військових інструментів.

– Мій президент нещодавно підтвердив, що він готовий зустрітися зі своїм російським колегою. Якщо Росія має якісь питання до України, краще зустрітися і поговорити, а не переміщати війська до кордонів України і залякувати український народ, - підкреслив Кислиця.

У РФ говорять про відсутність загроз, посилаючись на Данілова, Резнікова та Зеленського

Представник Росії в ООН Василь Небензя запевнив, що загрози вторгнення РФ в Україну немає. За його словами, Захід нібито не наводить жодних доказів на підтвердження своїх слів про те, що Росія готується до вторгнення в Україну.

- Переміщення військ на нашій власній території, що відбувалося і раніше й не викликало істерики, видається за підтвердження військової акції, - вкотре наголосив постпред Росії.

Небензя нагадав, що президент України Володимир Зеленський на брифінгу з західними ЗМІ закликав "не нагнітати істерику навколо перебування російських військ на кордоні".

- Переді мною лежать тексти висловлювань українських офіційних осіб про відсутність загрози з боку РФ: це секретар РНБО Данілов, міністр оборони Резніков, сам президент Зеленський, які прямим текстом говорять, що не бачать тієї активності, про яку говорять (ймовірно, західні партнери) прим.авт.), - повідомив Василь Небензя.

Він запевняє, що з боку Москви не пролунало жодної загрози на адресу Києва.

Цікавий факт: після свого виступу Небензя залишив зал засідання Ради безпеки ООН. Це сталося якраз перед виступом представника України Сергія Кислиці. Таку дію він пояснив запланованою раніше зустріччю з Антоніу Гутеррішем, яку через щільний графік Генсека ООН неможливо перенести.

Китай заперечував проти засідання: не треба підливати бензин у багаття

Китай не підтримав засідання Ради безпеки ООН щодо України (проте, воно відбулося). На засіданні китайський представник посол Чжан Цзюнь заявив, що ситуація навколо України вимагає "тихої дипломатії", а не публічного обговорення в рамках Ради безпеки ООН.

За його словами, Китай та низка інших країн-членів Ради безпеки ООН хочуть уникнути "підливання бензину" в поточне протистояння.

Британія на засіданні Ради безпеки ООН назвала скупчення російських військ навколо України найбільшим за останні десятки років у Європі. Британія закликала Росію обрати шлях дипломатії та попередила Москву про готовність до жорстких заходів у разі вторгнення в Україну.

Франція висловила підтримку Україні, а також дипломатичному врегулюванню конфлікту з Росією. Париж продовжуватиме підтримувати мирний процес у рамках виконання мінських домовленостей, а також прикладати зусилля у нормандському форматі переговорів.