Марія Мезенцева програла боротьбу за крісло голови ПАРЄ. Парламентську асамблею Ради Європи очолив 68-річний нідерландський сенатор Тіні Кокс. За нього проголосували 164 члени Асамблеї, а за 32-річного нардепа Верховної Ради – 80.
Тіні Кокс - член нідерландської "Соціалістичної партії" та голова групи "Об'єднаних європейських лівих" у ПАРЄ. На посаді голови ПАРЄ він змінив бельгійського сенатора Хендріка Дамса. Глава обирається на два роки серед представників асамблеї.
"Я вважаю, це дуже відмінний результат, який показує, що Асамблея не об'єднана у питанні мовчазного обрання президента з політичної домовленості, як це було з 2008 року. Ми можемо і маємо переглядати старі порядки, бо нині вже 2022 рік і нові виклики та нові можливості. Дякую кожному з 80-ти, хто підтримав мене, - це amazing і це неймовірно", - написала Марія Мезенцева у своєму телеграм-каналі.
Ще один член української делегації в ПАРЄ, Олексій Гончаренко, написав у понеділок, що Марію Мезенцеву висунули, оскільки Тіні Кокс “відомий своїми русофільськими поглядами” та “саме завдяки його старанням російську делегацію повернули до ПАРЄ у 2019 році”.
"У ПАРЄ склався звичай, що кожні два роки від кожної групи ПАРЄ обирають президента. По суті, це вибори без вибору. Просто по черзі призначають президента від кожної політичної групи. За процедурою, якщо нікого більше немає на посаду президента ПАРЄ, він обирається, по суті, без виборів. Тому ми вирішили порушити цю процедуру та висунули голову української делегації Марію Мезенцеву на посаду президента ПАРЄ", – поскаржився нардеп від “ЄС”.
Нардеп Євгенія Кравчук, у свою чергу, повідомила, що її переобрали на посаду віце-президента ALDE – Альянсу лібералів та демократів за Європу. Вона єдина представниця від Східної Європи в бюро групи.
"Політична група - це щось подібне до фракції у Верховній Раді, яка є інструментом формування узгодженої позиції та умовою ефективного прийняття рішень. Як і раніше, посада віце-президента для мене означає додаткові можливості артикулювати українську позицію, зберігати належний рівень уваги до українського питання у Парламентській асамблеї, ефективно комунікувати та консолідувати зусилля союзників навколо важливих дій та ініціатив", - написала “слуга народу” у Фейсбуці.
Сесія ПАРЄ розпочалася 24 січня. Першого дня українська делегація оскаржила повноваження російської, у тому числі на підставі того, що Держдума була обрана голосами з Криму та Донбасу. Остаточне рішення щодо Росії ухвалять у середу. Повноваження російської делегації оскаржили 49 голосами за необхідних 30. Водночас Росія подала на віце-президента ПАРЄ голову своєї делегації Петра Толстого. Його кандидатуру також оскаржили і щодо нього буде окреме голосування.