Державний секретар США Ентоні Блінкен під час зустрічі з міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим поцікавився, що хоче російський президент Володимир Путін. Глава Держдепу відзначив погіршення ставлення до Росії у світі. Про це 21 січня повідомляє РБК-Україна з посиланням на брифінг Блінкена.
- Це треба спитати у Путіна. Він сам тільки знає відповідь на це запитання, - навів відповідь Лаврова держсекретар на своє запитання: чого хоче Путін.
За його словами, він попросив Лаврова пояснити думку Росії і які кроки її керівництво зробило, і як вони йдуть на користь стратегічним інтересам країни та безпеки.
- Те, що ви зробили за попередні роки, тільки погіршило те, що ви говорити не хочете. До 2014 року, до окупації Донбасу в Україні рейтинг хорошого ставлення до РФ був 70%, а зараз – 25% або 30%, – передав зміст своєї аргументації у розмові з головою МЗС РФ Блінкен.
Він нагадав, що це було до того, як був Крим та Донбас. Держсекретар додав, що до окупації українських територій вступ до НАТО підтримували 25-30% жителів України, а зараз - 60%.
- До 2014 року прагнули зменшити наші сили у Європі. Однак після 2014 року НАТО відчуло, що потрібно посилити присутність на східному фланзі через російську агресію, - сказав Блінкен, додавши, що США довелося переконувати своїх союзників та партнерів збільшувати витрати на оборону.
Глава Держдепартаменту підкреслив, якщо з боку Росії підуть нові агресивні кроки проти України, то це лише загострить ті питання, які турбують російську владу.
– Я сподіваюся, що Лавров та Путін про це подумають, – резюмував держсекретар.
За його словами, США та Росія можуть зробити кілька кроків, щоб підвищити прозорість та зменшити ризики, посилити контроль за озброєннями, а також побудувати довіру.
- Я доніс до міністра Лаврова конкретні пункти, що викликають наше занепокоєння, щодо дій РФ, що підривають мир та безпеку, і не лише в Україні, а й у Європі, та у світі в цілому. Я запропонував кілька ідей, як зменшити ризики та підвищити безпеку, – зазначив Блінкен.
Як запевняє Блінкен, президент США Джо Байден готовий до переговорів зі своїм російським колегою Володимиром Путіним. Діалог на найвищому рівні можливий у тому випадку, якщо в цьому виникне потреба.
- Якщо ми дійдемо висновку, що краще вирішувати деякі питання через прямий діалог президентів, ми готові це зробити, - сказав він.
Держсекретар підтвердив, що США наступного тижня письмово представлять свої ідеї щодо вимог Росії з так званих "гарантій безпеки". Він наголосив, що обговорення цього питання пройде на рівні міністрів і, у разі потреби, до них підключать президентів двох країн.
Раніше повідомлялося, що Ентоні Блінкен на зустрічі з Лавровим 21 січня у Женеві наполягав на праві українського народу самому визначати своє майбутнє та заявив, що "тут немає простору для торгу". Лавров підтвердив, що Росія не планує вторгатися в Україну.