19 листопада
Завантажити ще

Як за рік президентства Байдена змінилося його ставлення до України

Як за рік президентства Байдена змінилося його ставлення до України
Фото: President.gov.ua

З цього приводу президент США дав прес-конференцію, значну частину якої було присвячено Україні та запобіганню російській агресії проти неї.

Відповіді американського президента також показали його еволюцію щодо нашої країни. Нагадаємо, що під час своєї виборчої кампанії Байден обіцяв усіляку підтримку Україні та жорстко критикував Росію.

І головна метаморфоза полягає в тому, що коли тоді президент обіцяв змусити Росію піти з України, то тепер він умовляє Путіна не нападати на нашу країну.

Так, США збільшили військово-технічну та фінансову допомогу Україні, але це більше заслуга та ініціатива проукраїнського лобі в Сенаті та політичному істеблішменті США, ніж особисто президента.

«Путін не хоче війни»

Байден під час прес-конференції заявив, що "Путін не хоче повномасштабної війни". І поспівчував, що тому дуже важко звикнути до кінця СРСР і він вважає це найбільшої трагедією в історії РФ. «Він намагається знайти місце Росії у світі між Китаєм та Заходом», - заявив американський президент.

Втім, він погрожував Москві, що вторгнення до України «стане катастрофою» для РФ. "Якщо вони зроблять те, на що здатні зі своїми зосередженими на кордоні силами, це стане катастрофою для Росії", - заявив президент США.

Байден сказав, що Росія має військову перевагу перед Україною, але в майбутньому вона зазнає втрат «у ближній, середньостроковій та довгостроковій перспективі». Зокрема, у разі ескалації Москва зіткнеться із «жорсткими економічними наслідками», а її банки не зможуть проводити операції з доларами.

Через «маленьку війну» санкцій не буде

При цьому Байден раніше казав, що катастрофа для Росії почнеться тільки у разі масштабного наступу, а не «незначного вторгнення»: «Одна справа - якщо це незначне вторгнення, і врешті-решт нам доведеться сперечатися про те, що робити, а що не робити ».

Як повідомляє CNN із посиланням на джерела в українській владі, Київ «шокований тим, що президент США Байден проводить різницю між наступом та вторгненням».

«Це дає Путіну зелене світло для вторгнення до України на його розсуд. Київ приголомшений», - сказало джерело CNN, зазначивши, що ніколи раніше не чув подібних нюансів від адміністрації США.

- Якщо оцінювати самі заяви Байдена, то, справді, може скластися враження, що він став поблажливіше ставився до Росії. Але у стратегічному плані позиція США не змінилася. Навпаки, вони наразі загнали Путіна у кут і чекають на його реакцію. Або він нападе, або відведе війська. І перший, і другий варіанти для нього фатальні. Воювати проти всіх він не зможе, а якщо поступиться, то це йому не вибачить його еліта. А ось США влаштовують обидва варіанти, оскільки вони хочуть вибити Росію із вищої ліги світової політики. І в цьому плані Байден не змінився, - вважає експерт з питань міжнародної бази небезпеки Олег Жданов.

НАТО Україні не світить

Джо Байден де-факто виконав вимогу Москви про невступ України до НАТО.

«Путін хотів від мене двох гарантій: Україна ніколи не стане частиною НАТО і  НАТО не розміщуватиме стратегічні озброєння в Україні. Київ у найближчій перспективі навряд чи приєднається до Альянсу. Що стосується розміщення озброєнь, ми готові обговорювати це, але чекаємо кроків у відповідь від Москви в європейській частині Росії. Ми маємо простір для спільної роботи», - заявив американський президент.

Це при тому, що Джо Байден раніше спочатку став у позу, мовляв, двері в НАТО для України відчинені і Росія не має права вказувати країнам, до яких союзів їм вступати.

Політолог Олег Саакян вважає, що така позиція американського президента викликана боротьбою двох груп впливу в оточенні Байдена. Одна вважає, що головна загроза походить із боку Китаю, тому з Росією не варто псувати відносини. Друга – навпаки, розуміє всі загрози, які походять від Москви, і вважає, що на них потрібно реагувати адекватно. Виходячи з інтересів України, першу можна умовно назвати проросійською, другу – проукраїнською.

Байден непопулярний і у США

Якщо рік тому Джо Байден набрав майже рекордну кількість голосів на президентських виборах, то тепер він один із ненайпопулярніших лідерів за всю історію.

Його рейтинг схвалення до січня 2022 року становить 40% - нижче лише його попередник Дональд Трамп із 38% підтримки до кінця першого року роботи. Показники інших президентів у рази вищі. На першому місці Джордж Буш-молодший із 84% схвалення у січні 2002 року. Барак Обама у 2010-му мав 49%, Білл Клінтон у 1994-му – 55%.

За даними Morning Consult та Politico, рейтинг несхвалення Байдена також досяг рекордних значень – 56%.