Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
1 травня
Завантажити ще

Росія лякає другою Карибською кризою

Росія лякає другою Карибською кризою
Фото: hfdx.eu

"Були натяки (на переговорах у Женеві з питань стратегічної безпеки. – Авт.), що ядерну зброю можуть перекинути в місця, можливо, неподалік узбережжя Сполучених Штатів, і це скоротить запас часу після запуску ракет до п'яти хвилин, що потенційно може спричинити за собою протистояння, подібне до Карибської кризи 1962 року", - пише The New York Times.

А один неназваний високопоставлений російський дипломат сказав у Женеві, що Москва готова розмістити "невизначені" системи озброєння у "невизначених" місцях. Це перекликається з інформацією, отриманою американською розвідкою, що Росія може розглядати нові місця для базування своєї ядерної зброї.

Крім того, The New York Times нагадує, що у листопаді минулого року президент РФ Володимир Путін заявляв, що Росія може розмістити гіперзвукові ракети на підводних човнах поблизу Вашингтона.

Після цього в Росії заявили, що не виключають можливості розміщення військової інфраструктури РФ на Кубі та у Венесуелі у разі провалу переговорів із Заходом щодо гарантій безпеки.

Прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що Росія розглядає різні варіанти забезпечення власної безпеки. "Безумовно, в контексті нинішньої ситуації, звичайно ж, Росія думає про те, як забезпечити власну безпеку», - заявив він. А заступник глави МЗС РФ Сергій Рябков, що в Росії допускають розміщення військової інфраструктури на Кубі та у Венесуелі.

Можливості та можливості

Наскільки ймовірним є такий розвиток подій і чи можливий варіант повернення часів Карибської кризи 60-х років минулого століття?

У 2019 році глава військового відомства Росії Сергій Шойгу та міністр оборони Венесуели Володимир Падріно Лопес підписали угоду про взаємні візити військових кораблів двох країн. Якщо це так, то Венесуела має морські порти, в які кораблі і субмарини ВМФ РФ можуть на регулярній основі заходити, поповнювати запаси, після чого виконувати бойові завдання біля берегів Північної Америки.

Тоді Шойгу зазначив, що практично всі нові надводні кораблі океанічної зони ВМФ Росії та дизель-електричні підводні човни озброєні крилатими ракетами середнього радіусу дії «Калібр», які пройшли бойове хрещення в Сирії.

«Калібрами» по Сирії у 2015-2017 роках вели вогонь на дальності понад 2 тис. км фрегати «Адмірал Ессен», «Адмірал Григорович», а також підводні човни «Краснодар», «Великий Новгород» та «Колпіно». Ці та інші кораблі та субмарини можуть виконувати завдання у зоні Карибського моря, у Тихому та Атлантичному океанах.

Росія намагається нарощувати свою присутність поблизу кордонів США і планує розмістити російську стратегічну авіацію на одному з венесуельських островів (острів Орчіла) у Карибському морі, де є військово-морська база та військовий аеродром.

Москва також має угоду з Нікарагуа про спрощений порядок заходу військових кораблів РФ до портів цієї країни. Аналогічний документ Москва хоче підписати і із Кубою.

Це дорого

З іншого боку, експерти вважають, що для Росії дуже затратно триматиме свій військовий флот біля берегів Північної Америки і що вона не зможе тягатися в цьому питанні з США та НАТО.

Експерт із питань міжнародної безпеки Олег Жданов вважає малоймовірним виконання загроз РФ.

- Сьогодні Венесуела вже домовляється зі США та Китаєм, і Росія вже втратила свій вплив у цьому регіоні. Кубинський уряд також сьогодні навряд чи піде на розміщення російських ракет на своїй території. Вони швидше домовляться зі США. Тому це просто демарш, Москві просто треба було чимось налякати Захід перед переговорами у Женеві, – вважає Жданов.

Він запевняє, що Росія не може тягатися в цьому плані зі США та НАТО, які мають ядерні боєголовки в Європі та на кордоні з РФ.

– Там, де є бази НАТО, можна розмістити і ядерну зброю. Крім того, всі американські авіаносці можуть нести на собі ядерну зброю у вигляді ракет або літаків, - пояснив військовий експерт. - А в Росії є всього один авіаносець - «Адмірал Кузнєцов», який зараз перебуває в дуже поганому технічному стані та чекає на ремонт.