Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Заява про недопущення ядерної війни: прагнення миру або переділ влади

Заява про недопущення ядерної війни: прагнення миру або переділ влади
Фото: REUTERS/Арнд Віґманн

Лідери п'яти країн, які мають ядерну зброю - США, Китаю, Британії, Франції та Росії, виступили із спільною заявою про недопущення ядерної війни.

«Китайська Народна Республіка, Російська Федерація, Сполучене Королівство Великобританії та Північної Ірландії, Сполучені Штати Америки та Французька Республіка вважають своєю першочерговою відповідальністю недопущення війни між державами, які мають ядерну зброю, та зниження стратегічних ризиків. Ми заявляємо, що в ядерній війні не може бути переможців і вона ніколи не має бути розв'язана. Ми вважаємо, що подальше розповсюдження таких озброєнь має бути запобіжені», - такі заяви оприлюднені на сайтах Кремля, Білого дому, Єлисейського палацу.

Лідери, які підписали заяву, також висловили відданість зобов'язанням за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ), включаючи зобов'язання за статтею VI «у дусі доброї волі вести переговори про ефективні заходи щодо припинення гонки ядерних озброєнь у найближчому майбутньому та ядерного роззброєння, а також про загальне та повне роззброєння під суворим та ефективним міжнародним контролем».

Чому саме зараз виникла така заява?

На перший погляд, може здатися, що світові лідери дійсно зрозуміли безперспективність застосування ядерної зброї. І на тлі збільшення гарячих точок на планеті та зіткнення геополітичних інтересів країн – світових лідерів хочуть убезпечити людство від такого сумного кінця, як ядерна війна. Може це і так, але тоді виникає питання, а чому цю угоду ухвалили лише 5 із 9 країн, які володіють ядерним потенціалом? Отже, є інші мотиви появи угоди п'ятірки.

Експерт з питань міжнародної безпеки Олег Жданов пояснює:

- Ця угода зовсім не про незастосування ядерної зброї та обмеження ядерних потенціалів. Це спроба Володимира Путіна створити платформу для того, щоб з ним почали розмовляти та повернули до вищого кола світової політики. Він хоче створити Велику п'ятірку замість G7. Тому жодна країна не зупинить розробку своїх ядерних потенціалів.

Як свою версію він наводить той факт, що до кола підписантів не увійшли країни, від яких насамперед і виходить загроза застосування ядерної зброї. Такі, наприклад, як Північна Корея або Пакистан, який має територіальні суперечки як з Індією, так і з Китаєм. Або той же Ізраїль, який неодноразово загрожував застосувати ядерну зброю проти Ірану або арабських країн.

Військовий експерт та ексзаступник начальника Генштабу України Ігор Романенко вважає, що таким чином Росія пропонує ядерним країнам поділити сфери впливу. Мовляв, у них ядерна зброя, їм та карти в руки.

- А паралельно з цим Росія проводить у січні командно-штабні навчання «Гром» із застосування ядерної зброї із залученням усієї ядерної тріади – стратегічної авіації, оснащеної ядерними боєголовками, міжконтинентальних балістичних ракет та атомних підводних ракетоносців. А крім цього Росія таким чином підвищує свої ставки на майбутніх переговорах у Женеві 10-12 січня, - вважає експерт.

Ядерні потенціали країн

Список ядерних держав світу на 2022 рік налічує дев'ять основних країн. Інформація, хто має ядерний потенціал і в яких одиницях він виражається кількісно, базується на даних Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миу (SIPRI) та видання Business Insider.

Росія

Ядерна держава №1 у світі в 2022 році. Частина озброєння дісталася Росії у спадок після припинення існування СРСР - з військових баз колишніх союзних республік було вивезено наявні ядерні боєголовки.

  • Кількість ядерних боєголовок: 7000.

США

Країна, що має найсильнішу армію у світі, також є першою державою, яка здійснила ядерний вибух, і першою і єдиною на даний момент, що застосувала ядерну зброю в бойовій обстановці. З того часу США виробили 66,5 тисячі одиниць атомної зброї більш ніж 100 різних модифікацій. Основний масив ядерної зброї США становлять балістичні ракети на підводних човнах.

  • Кількість ядерних боєголовок: 6800.

Франція

Загалом Франція провела понад двісті випробувань ядерної зброї - починаючи від вибуху в тодішній колонії Франції Алжирі і закінчуючи двома атолами Французької Полінезії.

  • Кількість ядерних боєголовок: 300.

Китай

Китай - єдина країна, яка взяла на себе зобов'язання не завдавати ядерних ударів (і не загрожувати їх заподіянням) по неядерних державах. А на початку 2011 року Китай заявив, що підтримуватиме своє озброєння лише на мінімальному достатньому рівні. Проте з того часу ВПК Піднебесної винайшов чотири типи нових балістичних ракет, які здатні нести ядерні боєголовки.

  • Кількість ядерних боєголовок: 270.

Великобританія

Великобританія – єдина країна у складі ядерної п'ятірки, яка не проводила випробувань на своїй території. Всі ядерні вибухи британці воліли робити в Австралії та Тихому океані, проте з 1991 року було вирішено припинити їх.

  • Кількість ядерних боєголовок: 215.

Пакистан

Індія і Пакистан, які мають спільний кордон і перебувають у стані перманентної недружелюбності, прагнуть обігнати і перегнати сусіда, у тому числі в ядерній галузі. Після проведення Індією випробувань у 1998 році Пакистан оперативно провів свої, підірвавши на полігоні Чагай кілька ядерних бомб.

  • Кількість ядерних боєголовок: 130-140.

Індія

Незважаючи на успішно підірваний ядерний заряд у ще далекому 1974 році, офіційно Індія визнала себе ядерною державою лише наприкінці минулого століття. Щоправда, підірвавши три ядерні пристрої у травні 1998 року, вже за два дні після цього Індія заявила про відмову від подальших випробувань.

  • Кількість ядерних боєголовок: 120-130.

Ізраїль

Ізраїль ніколи не говорив, що володіє ядерною зброєю – але й не стверджував і протилежного. Він же відмовився підписати Договір про нерозповсюдження ядерної зброї.

  • Кількість ядерних боєголовок: 80.

КНДР

Розробка ядерної зброї розпочалася у 1970-х роках, завмерла з поліпшенням політичної ситуації у 90-х роках та закономірно продовжилася при її погіршенні. Вже з 2004 року в Північній Кореї відбувалися ядерні випробування.

Кількість ядерних боєголовок: 10-60.

Іран

Цієї країни в офіційному списку країн, які володіють ядерною зброєю, немає. Проте Іран завзято розробляє свою ядерну програму. Іранська влада заявляє, що цілком може її собі побудувати, проте з ідейних міркувань обмежується лише використанням урану в мирних цілях. Поки що використання Іраном атома знаходиться під контролем МАГАТЕ в результаті угоди від 2015 року, але незабаром статус-кво може зазнати змін. Із січня 2020 року Іран відмовився від останніх обмежень щодо ядерної угоди з метою створення ядерної зброї для можливого удару по США.