21 листопада
Завантажити ще

Повернення Порошенка: хоч і на коні, але з почуттям страху

Повернення Порошенка: хоч і на коні, але з почуттям страху
Фото: Михайло Палінчак/Прес-служба Петра Порошенка/Роздатковий матеріал через REUTERS

«Як вам повернення Порошенка?» – так звучить питання дня «КП" в Україні» 17 січня. Якби мені довелося лаконічно відповідати на це запитання, то відповідь звучала б приблизно так: «Прекрасне шоу та чудовий кейс для студентів-політтехнологів».

Команда Петра Олексійовича чудово постаралася, щоб, по-перше, довести ситуацію зі звинуваченнями ДБР проти Порошенка до абсурду, по-друге, мобілізувати свій електорат. А влада, зважаючи на багато фактів, була не готова до повернення Порошенка, доводилося імпровізувати.

Відмінно зрежисоване шоу

Напередодні Різдва «КП" в Україні» аналізувала, що Порошенко повернеться до України або в наручниках, або на коні. У результаті Порошенкові дали повернутися на коні: в оточенні тисяч соратників під крики «Біжи, Вова, біжи».

Слід віддати належне політтехнологам та соратникам Петра Порошенка: із його повернення зробили справжнє шоу, перші акорди якого почали розігрувати задовго до 17 січня. Топ-спікери «Європейської солідарності» ще з перших днів січня активно підігрівали народ. У публічну площину закидали кілька ключових меседжів: справа про зраду Порошенка – «пустушка»; Зеленський намагається посадити Петра Порошенка, бо дуже його боїться; потрібно захистити п'ятого президента країни та не допустити політичних переслідувань, затримання, арешту Порошенка.

Потім була друга хвиля піару: заяви про те, що Порошенко повернеться з Польщі до України 17 січня, зустрічаємо його о 9-й ранку в аеропорту «Київ».

І безпосередньо день прильоту... До аеропорту "Київ" прийшли (підвозили автобусами) тисячі соратників/прихильників Петра Порошенка. Масовка, вибачте, група підтримки, вийшла вражаюча! "Картинка для телевізора" - ще краще! Тисячі українців зустрічають свого лідера, якого влада намагається притягти до кримінальної відповідальності з надуманого кримінального провадження. До речі, про чисельність акції підтримки: у «Євросолідарності» називають цифру 25 тисяч осіб, за враженнями кореспондента «КП" в Україні» – не більше 5 тисяч людей.

Постаралися й окремі народні депутати (особливо відзначимо Олексія Гончаренка), які стрімили кожен крок Порошенка, починаючи від заходу до аеропорту Варшави та до виходу з аеропорту у Жулянах (напевно, більше фото та відео здатні викладати лише матусі первістків у перші дні їх народження). І не лише стрімили, але й коментували всі ключові події після прильоту, зокрема інцидент на паспортному контролі, у потрібному їм світлі, таким чином формуючи у глядачів/читачів єдиний «правильний» погляд на те, що відбувається.

«Майдан» розгорнули «порошенківці» і біля Печерського райсуду, в якому п'ятому президентові обирали запобіжний захід. Мітинг був настільки гучним, що навіть заглушував адвокатів Порошенка під час судового засідання. А щоб градус протестності не знижувався, мітингувальників регулярно підживлювали жартами про «напівшостого» президента Зеленського та ділилися новинами із зали судових засідань. І, правду кажучи, не завжди соратники Порошенка доносили достовірну інформацію. Чого вартий меседж, що в судовому засіданні «несподівано» оголошено перерву. І жодного слова про те, що про перерву попросили саме адвокати Порошенка, щоб ознайомитись з новими матеріалами кримінального провадження. Або заяву про те, що Порошенкові намагаються нав'язати "безкоштовного" адвоката від держави. ДБР оперативно спростувало цю інформацію.

Чи боявся Порошенко?

Незважаючи на бравурність заяв Петра Порошенка про те, що кримінальна справа проти нього шита білими нитками та влада не ризикне його заарештувати, він боявся затримання, а потім і арешту. На таку думку наводять кілька фактів.

Перший - якщо людина впевнена у своїй правоті, то вона не грюкає дверима своєї машини перед слідчими ДБР і раптово не їде. Адже саме так вчинив Порошенко, коли правоохоронці хотіли 17 грудня 2021 року вручити йому повістку із викликом на допит. Більше того, того ж дня він залишив країну, щоб вирушити нібито в дипломатичний тур Європою (на сайті політичної партії Порошенко це турне не анонсувалося).

Другий – Порошенко повертався до України не лише з коханою дружиною Мариною, а його супроводжувала практично вся парламентська фракція «Європейської солідарності». Депутати заздалегідь прибули до Варшави, щоб допомогти Порошенкові безтурботно повернутися до країни. Така собі штурмова бригада на випадок чогось. І такий випадок трапився. Уважний глядач міг роздивитися, що паспортний контроль в аеропорту "Київ" Петро Порошенко проходив у кільці народних депутатів. Хороший тактичний хід, який виправдав себе. Народні депутати, прикриваючись своїм імунітетом, не дозволили слідчому ДБР швидко підійти до Порошенка, щоб вручити йому повістку до суду.

Третій - серед пасажирів, що летіли одним бортом із Петром Порошенком, - журналісти, головні редактори популярних видань. За інформацією «КП" в Україні», частина журналістів вояж Київ – Варшава – Київ здійснила у складі прес-пулу п'ятого президента країни.

Четвертий – у Порошенка постаралися максимально заполітизувати та змістити інформаційну увагу у справі про держзраду попередника Володимира Зеленського. Зверніть увагу, про що передавали журналісти у день повернення Порошенка та судового засідання щодо обрання запобіжного заходу, про що писали блогери та користувачі соцмереж: про те, які пісні співали мітингувальники, які гасла озвучувалися з імпровізованої сцени, хто з політиків приїхав підтримати п'ятого президента… І практично жодного слова про деталі кримінальної справи, за якою Порошенко звинувачують у держзраді. Було створено неймовірний інформаційний шум, крізь який неможливо було з'ясувати головне - а в чому ж конкретно звинувачують Порошенка, які докази має слідство?

- Згадайте, що було десять років тому. Тимошенко справно ходила на судові засідання, аргументувала свою невинність – і що? Була команда її посадити – її й посадили. На Порошенка хочуть відкатати такий само сценарій. Нікому не потрібна правда, – сказала днями у розмові з «КП" в Україні» одна наближена до Порошенка людина на наше зауваження, чому партія так політизує слідство та судовий процес.

Такий само меседж публічно був повторений 17 січня на мітингу біля Печерського райсуду. Колеги Порошенка заявили, що Зеленський практикує сталінський принцип «Була б людина, а стаття в Кримінальному кодексі знайдеться». Дивно, звичайно, чути такі пасажі від людей з команди, яка п'ять років була при владі та могла провести європейську реформу правоохоронної системи і правосуддя, але натомість припустила, що судді досі справно відповідають на дзвінки з Банкової.

Як і де спіткнулася влада

– Розкручуючи всю цю історію з держзрадою Порошенка у вугільній справі, мабуть, хтось у ДБР явно підіграє п'ятому президентові, – пожартував у коментарі «КП" в Україні» політолог Володимир Фесенко напередодні повернення Петра Порошенка до України.

Жарти жартами, але окремі дії представників держави викликають питання, оскільки допомагають Петру Олексійовичу формувати образ опонента, якого переслідує влада. Приміром, той факт, що під час проходження Петром Порошенком паспортного контролю в аеропорту «Київ» прикордонники не хотіли повертати йому паспорт. Що це взагалі було? У Порошенка це пояснили та вміло інформаційно розіграли як спробу влади не пустити п'ятого президента на Батьківщину. І їхня версія звучала переконливо. Ще питання: чому прикордонник повернув паспорт Порошенкові, як тільки-но про це попросив слідчий ДБР? У якому законі виписано такі права слідчого ДБР та обов'язок співробітника Держприкордонслужби?

Навіщо було слідчому ДБР з'являтися в аеропорту, щоб вручити Порошенкові повістку до суду, якщо «підозрюваний» неодноразово публічно заявляв, що прибуде на судове засідання? Зрештою слідчий ДБР повістку Петру Олексійовичу так і не вручив, але «порошенківці» отримали ще одну можливість спекулятивно заявити, що влада зі штанів вистрибує, але бажає побачити Порошенка в кайданках.

Спіткнулася влада, коли засідання Печерського райсуду, на якому обирали запобіжний захід Петру Порошенку, відкрилося із 42-хвилинним запізненням. Це дозволило соратникам п'ятого президента запустити хвилю хейту, що «суддя злякався і зник», «суддя не хоче виносити свідомо неправомірне рішення» тощо.

І, схоже, це ще не кінець. Шоу продовжуватиметься.

Новини по темі: Суд Петро Порошенко ДБР