22 грудня
Завантажити ще

Якщо арештують Порошенка: як це позначиться на його рейтингу, Верховній Раді та що скаже Захід

Якщо арештують Порошенка: як це позначиться на його рейтингу, Верховній Раді та що скаже Захід
Фото: facebook.com/petroporoshenko

17 січня, після місячного турне європейськими країнами, в Україну повертається п'ятий президент країни, народний депутат Петро Порошенко. Здавалося б, що в цьому такого – повертається, та й ладно. Але не цього разу. Готується велике політичне шоу.

Планується, що в понеділок в аеропорту «Київ» Порошенко зустрічатимуть його соратники, щоб «захистити» лідера «Європейської солідарності», не дозволивши співробітникам ДБР надіти йому наручники та в примусовому порядку доставити до Печерського райсуду для обрання запобіжного заходу.

ДБР звинувачує Петра Порошенка у державній зраді. Соратники Порошенка навіть хочуть організувати «живий коридор» від аеропорту до суду, аби Петро Олексійович із шаною прибув на засідання. І пильнувати за чистотою процесуального процесу біля стін Печерського райсуду. Загалом, робити все, щоб Порошенко залишився на волі (уникнув утримання під вартою чи домашнього арешту).

А якщо… Якщо старання соратників Порошенка не увінчаються успіхом і служителі Феміди вирішать, що до завершення слідства Петра Олексійовича треба перемістити до СІЗО чи посадити під домашній арешт? Що тоді?

Максимально наростити рейтинг

Почнемо з того, що опитані «КП в Україні» експерти практично в один голос заявили про те, що не вірять у негативний сценарій для Порошенка – примусовий привід до суду чи взяття під варту. Влада не презентує Петру Порошенку подібний подарунок, бо він за такого негативного сценарію тільки виграє.

- Соратники Порошенка сприймають історію зі звинуваченнями п'ятого президента у держзраді, як чудовий шанс мобілізувати свій електорат і навіть збільшити його. Вони всіляко роздмухуватимуть і зміщуватимуть інформаційні акценти з цього виробництва, щоб зробити з Порошенка головного політичного опонента Зеленського, якого побоюється чинний президент і навіть готовий сховати за ґрати. Тому, припускаю, що в короткостроковій перспективі рейтинг Порошенка може зрости, - вважає політолог Олексій Якубін, але водночас він не береться називати цифри, наскільки соліднішою стане електоральна вага Петра Порошенка від арешту: на 1%, 2% або 10%.

Втім, п'ятий президент ризикує так само стрімко розгубити свій рейтинг, якщо слідство почне публікувати беззастережні факти, які свідчать про провину Порошенка. Якщо справа про держзраду Петра Порошенка не шита білими нитками, то вона може його «поховати».

Заходу не до Порошенка

Розраховувати Петру Порошенку на західних політиків, за словами експертів, не варто. Так, у Петра Олексійовича дійсно чимало друзів у Брюсселі, Берліні, Парижі, Вашингтоні, але...

По-перше, ЄС та США зараз не до Порошенка.

- Я аналізував заяви західних політиків, читав іноземним ЗМІ та можу припустити, що гучної реакції на справу Порошенка не буде. Європі та США зараз не до Порошенка, їм би з Росією розібратися, – каже політолог Володимир Фесенко.

По-друге, Захід не втручатиметься в судовий процес, якщо той проходитиме в рамках правового поля.

- Сама собою кримінальна справа проти колишнього президента країни – не привід для різкої реакції Заходу. Торік, наприклад, було визнано винним у корупції експрезидента Франції Ніколя Саркозі. Раніше був вердикт експрем'єру Італії Сільвіо Берлусконі. Є вирок експрезиденту Грузії Міхеілу Саакашвілі. І у всіх цих випадках ми не чули різкої критики із боку Заходу. Європейські політики перед тим, як робити заяви, оцінюють гучні судові процеси на дотримання принципів змагальності, верховенства права, диспозитивності, незалежності, справедливості, - пояснює Олексій Якубін. – Якщо чистота судового процесу над Порошенком не викличе сумнівів у Брюсселі та Вашингтоні, то жодного хрестового походу з санкціями очікувати не варто.

Робота Верховної Ради на паузі

Щодо того, як умовний цілодобовий домашній арешт/утримання під вартою Петра Порошенка позначиться на роботі Верховної Ради, експерти мають полярну думку. Політолог Володимир Фесенко вважає, що депутатам "Європейської солідарності" навряд чи вдасться на знак протесту заблокувати трибуну парламенту.

– Фракція «Європейської солідарності» – 27 осіб. Нехай ще частина депутатів від фракції «Голос» допоможуть із блокуванням парламентської трибуни. Сумніваюсь, що такої кількості депутатів вистачить, щоб ґрунтовно та довго блокувати законодавчу діяльність парламенту. Хоча, гадаю, спроби будуть, - розмірковує Володимир Фесенко.

На думку Олексія Якубіна, силами 30-40 депутатів можна заблокувати трибуну Верховної Ради, утримувати її, але «порошенківці» оберуть інший формат.

- Парламентська трибуна – гарний майданчик для озвучування необхідних меседжів, можливість постійно тримати потрібне питання у центрі уваги. Депутати від «Європейської солідарності» кожен свій виступ починатимуть із заяв про Порошенка. Також переконаний, що вони проводитимуть численні акції протесту перед Верховною Радою і не лише з вимогами на кшталт «Free Poroshenko», - вважає Якубін.

ІСТОРІЯ ПИТАННЯ

П'ятому президентові оголосили про підозру 20 грудня у справі про постачання вугілля з окупованих територій Донбасу у 2014-2015 роках. Офіс генпрокурора погодив клопотання про обрання запобіжного заходу експрезиденту у вигляді арешту з можливістю внесення застави 1 млрд грн. 23 грудня він був викликаний на допит до ДБР у справі про державну зраду та фінансування тероризму. До Бюро замість Порошенка прийшли його адвокати.

Сам Петро Порошенко відлетів з України ввечері 17 грудня - за словами депутата, його міжнародна поїздка була спланована заздалегідь, про що влада України та силовики чудово знали. У ДБР відзначають, що квиток на літак лідер "Євросолідарності" купив лише після спроби вручення йому повістки слідчими відомства у Верховної Ради вдень 17 грудня.

6 січня Печерський суд задовольнив клопотання захисту та наклав арешт на всі активи та майно Петра Порошенка. У "ЄС" заявили, що під арештом опинилися рахунки та активи телеканалів "П'ятий" та "Прямий", які з листопада 2021-го формально Порошенкові не належать. Пізніше в Офісі генпрокурора спростували інформацію про те, що арешт зачепив майно мовників.