21 листопада
Завантажити ще

«Люди витримали, не витримав бетон»: сім років тому в Донецьку від обстрілів звалилася диспетчерська вежа аеропорту

«Люди витримали, не витримав бетон»: сім років тому в Донецьку від обстрілів звалилася диспетчерська вежа аеропорту
Фото: avianews.com

13 січня 2015 року в Донецькому аеропорту імені Прокоф'єва (ДАП) впала диспетчерська вежа. Постійні артилерійські та танкові обстріли призвели до того, що вежа склалася в купу цегли та арматури. За кілька днів українські військовослужбовці, які утримували термінали Донецького аеропорту 242 дні, залишили його, оскільки перебування там солдатів втратило сенс. За немислиму стійкість та мужність захисників аеропорту прозвали «кіборгами» (причому прозвали супротивники), а вежа ДАП стала символом мужності українців. Оборона Донецького аеропорту тривала з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року.

Будівництво нового терміналу Донецького аеропорту розпочалося навесні 2010 року, а нової злітно-посадкової смуги – ще у 2007-му. Термінал, що діяв, і ЗПС вже давно застаріли морально і фізично, до того ж був привід – чемпіонат Європи з футболу-2012, кілька матчів якого мали пройти в Донецьку.

Аеропорт був зведений за два роки і увійшов до списку найкращих авіаоб'єктів світу.

Фото: facebook.com/AltcomCompany

Фото: facebook.com/AltcomCompany

Новий донецький аеропорт коштував 6,97 млрд грн ($875 млн) і це перевищило початковий кошторис у 3,5 раза. Донецький аеропорт приймав десятки внутрішніх та міжнародних рейсів, розвивав інфраструктуру, вів переговори з авіакомпаніями щодо розширення географії польотів.

Фото: facebook.com/79AMBUA

Фото: facebook.com/79AMBUA

Диспетчерську вежу ДАП противник прагнув обрушити всіма можливими способами – у неї стріляли їх усіх видів озброєння, яке «місцеві шахтарі та трактористи» зуміли невідомим чином отримати. Вони були переконані, що з вежі йде коригування вогню ЗСУ по мирних жителях Донецька.

Фото: Reuters

Фото: Reuters

До кінця січня 2015 року жителі Донецька та прилеглих сіл засипали та прокидалися під звуки важких обстрілів – бої в районі аеропорту не затихали. Зайнятий українськими «кіборгами», він був неначе більмо на оці «ополченців». Вишка була гарним орієнтиром і мішенню, і на момент свого обвалення її стіни нагадували решето.

Фото: 5.ua

Фото: 5.ua

В останні дні перед падінням диспетчерської вежі та відходом «кіборгів» з терміналу аеропорту «ополченці» голосно повідомляли, що ДАП взято під контроль. Але українці й не думали здаватися, хоча кількість їхніх втрат, на жаль, зростала.

Фото: Facebook, Yuriy Yizhakevich

Фото: Facebook, Yuriy Yizhakevich

Диспетчерська вежа, на якій майорів прапор України, впала вранці 13 січня, поховавши під купами уламків і комплекс будівель біля її основин. Після цього українським «кіборгам» було поставлено ультиматум: або вони до вечора залишають будівлю аеропорту, або її зрівняють із землею. Кіборги протрималися ще тиждень, і в ніч на 22 січня залишили повністю зруйнований обстрілами новий термінал ДАП, оскільки об'єкт був непридатний для оборони. В історію України з того дня було вписано фразу «Люди витримали, не витримав бетон». Загалом під час оборони Донецького аеропорту загинули 109 українських військовослужбовців.