8 червня
Завантажити ще

День українського політв'язня: Зеленський пообіцяв повернути їх усіх додому з Росії

День українського політв'язня: Зеленський пообіцяв повернути їх усіх додому з Росії
Фото: instagram.com/zelenskiy_official

У День українського політв'язня, 12 січня, президент Володимир Зеленський написав в Інстаграмі: "Сьогодні День українського політв'язня. Людей сильних духом, які не зрадили своїм принципам та цінностям своєї країни. 142 українські політв'язні наразі перебувають на території Росії та в окупованому Криму. Ми боротимемося до останнього і обов'язково повернемо вас додому".

Фото: instagram.com/zelenskiy_official

Фото: instagram.com/zelenskiy_official

Людмила Денисова: "Росія зневажає міжнародне гуманітарне право"

Уповноважена Верховна Рада з прав людини Людмила Денисова нагадала про 130 українців, яких сьогодні Росія переслідує з політично-релігійних мотивів. Омбудсмен також зазначила, що з них незаконно ув'язнено понад 120 осіб.

"Сьогодні День українського політв'язня. Той день, який розпочався на противагу репресіям і жорстокості радянського режиму, в сучасній історії України набув нового змісту, адже російська влада продовжує ув'язнювати українців та кримських татар, які виступають проти окупаційної влади та агресії Кремля. Наразі  РФ за політично-релігійними мотивованими звинуваченнями переслідує 130 громадян України, з яких 121 перебувають в ув'язненні, у тому числі 2 жінки (15 – у тимчасово окупованому Криму, 106 – на території Російської Федерації), 9 осіб позбавлені права на свободу пересування», - написала Денисова.

Омбудсмен додала, що 76 людей уже незаконно засудили до тривалих термінів. Ще 45 політв'язнів перебувають під судом та слідством.

Серед ув'язнених Росією українців - багатодітні батьки, люди з тяжкими захворюваннями, громадські журналісти та правозахисники. Через незаконне переслідування країною-окупантом українських громадян без батьківського піклування та уваги залишилися 207 неповнолітніх дітей.

"Незважаючи на міжнародне гуманітарне право, у незаконному ув'язненні продовжують порушуватися права українських громадян на справедливий судовий розгляд, ефективний засіб правового захисту, свободу та особисту недоторканність, надання медичної допомоги, на свободу віросповідання", - заявила Денисова.

Уповноважена запевнила, що захист прав українських громадян та їхнє звільнення залишається пріоритетом та спільним завданням усіх органів влади та міжнародного співтовариства.

ДОВІДКА

Традицію відзначати День українського політв'язня було засновано 1975 року. Ця дата пов'язана з тим, що 12-14 січня 1972 року було майже одночасно заарештовано всіх відомих українських дисидентів-шістдесятників, зокрема у Києві - Іван Світличний, Євген Сверстюк, Василь Стус, Леонід Плющ, Зіновій Антонюк, Іван Дзюба; у Львові – В'ячеслав Чорновіл, Михайло Осадчий, Іван Гель, Стефанія Шабатура, Ірина Стасов-Калинець, трохи згодом – Ігор Калинець та інші.