Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
19 квiтня
Завантажити ще

Переговори США та Росії: йде боротьба за новий світовий порядок, де ніхто не хоче поступатися

Переговори США та Росії: йде боротьба за новий світовий порядок, де ніхто не хоче поступатися
Фото: REUTERS/Denis Balibouse

Понад сім годин тривали переговори між американською та російською делегаціями в Женеві. Незважаючи на широке коло питань, які обговорювалися на них, не було досягнуто жодного консенсусу. З жодного питання. А взагалі складається враження, що переговори США та Росії – це була розмова глухого з німим. Або, що також не можна виключити, Вашингтон і Москва грають на публіку своїми непримиренними позиціями, а в цей час кулуарно домовляються про щось.

Стосовно НАТО не домовилися ні про що

На користь першої версії свідчать заяви лідерів російської та американської делегацій. Заступник глави МЗС РФ Сергій Рябков (на фото) заявив, що Росія на переговорах висунула принципові умови, без яких вважає прогрес в інших питаннях малоймовірним. Усі вони стосуються «гарантій безпеки» та нерозширення НАТО на схід, яких вимагає Москва.

Ми наголошуємо, що для нас це питання надзвичайної важливості, дуже важливо, щоб Україна ніколи в майбутньому не могла увійти до складу НАТО.

заявив заступник глави МЗС РФ Сергій Рябков.

За його словами, Москва вимагає, щоб на Мадридському саміті НАТО в червні 2022 року було відкликано формулу, схвалену Бухарестським самітом у 2008 році про те, що двері Альянсу для Грузії та України оголошувалися відчиненими.

У відповідь на цей ультиматум керівник американської делегації та заступник держсекретаря США Венді Шерман після переговорів з російською делегацією в Женеві сказала, що Сполучені Штати відкидають пропозиції щодо безпеки від Росії, включаючи вимоги не приймати Україну в НАТО.

«Ми нікому не дозволимо закрити політику відчинених дверей НАТО, яка завжди була центральною для НАТО. Ми не відмовимося від двосторонньої співпраці із суверенними державами, які хочуть працювати зі Сполученими Штатами. І ми не будемо приймати рішення ні щодо України без України, ні щодо Європи без Європи, ні щодо НАТО без НАТО», - заявила вона.

У Кремлі визнали, що не бачать результатів переговорів. «Має бути ще кілька раундів, які дозволять вже скласти чіткіше розуміння, чіткішу картину того, де ми знаходимося з американцями», - заявив прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков.

Експерт-міжнародник Антон Кучухідзе пояснює, що США ніколи насправді не підуть на виконання ультиматуму Путіна про неприйняття України та Грузії до Альянсу. Причому тут питання полягає не лише в самій Україні, а в принципах міжнародної політики, які будуть затверджені в регіоні Східної Європи.

- Американці з 90-х років просувають політику мінімізації впливу Росії у цьому регіоні. І тепер, після того, як вклали в це купу грошей, створили військову інфраструктуру, завели свої військові контингенти, вони не відмовляться від неї. Американці створювали все це не для того, щоб потім віддати росіянам. Це неможливо. Тут гра йде більш глобальна, а Україна – лише привід. На кону вплив у регіоні: чи переможуть англосакси, чи росіяни. Отже США поступатися ні в чому Росії не будуть, - вважає Антон Кучухідзе.

Але домовлятися є про що. Питання ціни

Проте якщо не домовилися щодо України та НАТО, то про що ж тоді вони говорили понад сім годин? За словами Венді Шерман, обидві сторони обговорили можливість відродження Договору про ракети середньої та меншої дальності, від якого США відмовилися у 2019 році після довгих років звинувачень Росії у порушенні його умов. А це якраз і є поле, на якому можливі кулуарні або навіть офіційні домовленості між двома країнами. США хочуть поновити розірваний Дональдом Трампом договір про нерозповсюдження ракет. Росія може піти на це, але що вона запросить?

Крім цього, навіть після провального першого раунду США вперто продовжують наполягати на переговорах з Росією. Женевський саміт США та Росії – лише перша спроба домовитися з Москвою про зниження напруженості в Україні та біля її кордонів. На 12 січня заплановано засідання Ради Росія – НАТО, а цього четверга – засідання Постійної ради ОБСЄ.

Політолог Вадим Карасьов вважає, що у Женеві розпочалася позиційна боротьба за новий світовий порядок.

- Іде гра м'язами. Зрозуміло, що на публіці ніхто не скаже про заборону Україні вступу до НАТО та жодних юридичних гарантій Росії США та НАТО із цього приводу не дадуть. Хоча б тому, що де-факто зараз питання вступу Києва до Альянсу не стоїть. Але кожна сторона пробує на міцність інший бік, хто раніше піде на поступки. США не знають, чи блефує Путін військами на українському кордоні, чи ні. Йде гра витримок. Але на Україну Штати тиснуть, щоб Київ виконав Мінські угоди щодо «формули Штайнмаєра». А потім їх можна буде обміняти на якісь угоди із Росією, - вважає експерт.

Плюси для України

Заступник держсекретаря США Венді Шерман у Женеві заявила, що «не прийматимуть рішення щодо України без України». «США на всіх рівнях ведуть обговорення з нашими союзниками та партнерами, включаючи Україну, і ми продовжимо їх у наступні дні та тижні. Як ми кажемо: нічого про вас без вас. Ми не прийматимемо рішення про Україну без України», - написала Шерман у своєму твіттері.

Представник Росії Сергій Рябков заявив, що від американської сторони прозвучали зауваження щодо скупчення російських військ біля українських кордонів та попередження на випадок агресії. І Росія на це відповіла, що в неї планів нападати на Україну «немає і бути не може».

Володимир Фесенко: Що стосується розширення НАТО, то це буде колективне рішення Альянсу, і США не зможуть одноосібно на це вплинути, як цього хоче Росія

Представник Росії Сергій Рябков наголосив на мінусі для Москви, який автоматично стає плюсом для Києва. А саме: США не йдуть на ультиматум Росії у переговорах. «Головні питання підвішені, і ми не бачимо, що з американського боку є розуміння імперативності їх вирішення в ключі, що влаштовує нас», - підкреслив він.

Політолог Володимир Фесенко прогнозує, що зараз немає жодних передумов того, що США та Росія зможуть про щось домовитися, а особливо щодо України.

- Вони мають дуже різні позиції, тим більше після відверто хамських заяв з боку представників російської делегації. Сторони виклали свої позиції, а далі намагатимуться домовлятися. Але жодних односторонніх поступок Росії нічого очікувати. І все залежатиме від того, чи готова Москва до переговорів, чи ні. Щодо розширення НАТО, то це буде колективне рішення Альянсу, і США не зможуть одноосібно на це вплинути, як цього хоче Росія. А зараз як немає консенсусу щодо прийняття України до Блоку, так і немає єдиної думки про відмову їй у цьому, - вважає політолог.

Західна преса

Aljazeera

Мало хто чекав від цих переговорів якоїсь угоди. Але вони розглядаються як початок переговорного процесу, хоча це може закінчитися і крахом. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що переговори між Росією та Заходом, можливо, не вирішать усіх проблем, але можуть забезпечити шлях до запобігання конфлікту.

CNBC

США та Росія розпочали серію переговорів із високими ставками в Женеві, оскільки напруженість навколо України залишається як ніколи високою. Держсекретар Ентоні Блінкен сказав, що не очікує на будь-який прогрес у відносинах з Росією, поки зберігається висока напруженість на кордоні з Україною. Світ спостерігає за переговорами у пошуках ознак потепління в холодних відносинах між США та Росією.

The Washington Post

Сполучені Штати та Росія залишилися в глухому куті після кризових переговорів у понеділок через бажання Москви заблокувати будь-яке майбутнє розширення НАТО на схід. Але офіційні особи погодилися продовжити обговорення інших важливих питань безпеки, які, як сподівається адміністрація Байдена, можуть запобігти новому вторгненню в Україну. Переговори є вирішальною перевіркою спроби адміністрації Байдена довести, що співпраця між глобальними демократіями може переважати авторитаризм і непокору міжнародним нормам.

The New York Times

У зв'язку з концентрацією російських військ вздовж кордонів України американські та російські дипломати після інтенсивного раунду переговорів у понеділок ясно дали зрозуміти, що хоча обидві сторони продовжуватимуть переговори, вони, як і раніше, далекі від згоди щодо вирішення проблем безпеки один одного. Обидві сторони стримали будь-які очікування дипломатичного прориву.

Reuters

Росія та Сполучені Штати не подали ознак того, що їхні розбіжності щодо України та ширшої європейської безпеки на переговорах у Женеві в понеділок звузяться, оскільки Москва повторила вимоги, які, за словами Вашингтона, вона не може прийняти.

Associated Press

Жодна зі сторін не охарактеризувала зустріч як повний провал, але й не запропонувала жодних перспектив послаблення все більш тривожного протистояння щодо нарощування Росією військової сили на кордоні з Україною, яке Захід розглядає як фундаментальну загрозу європейській безпеці. Не було жодних ознак руху і з інших, можливо, менш вибухонебезпечних питань, що викликають роздратування у відносинах між США та Росією.

Новини по темі: НАТО Переговори Женева