21 листопада
Завантажити ще

Ані будинок продати, ані мільйони зняти: що заарештували у Петра Порошенка

Ані будинок продати, ані мільйони зняти: що заарештували у Петра Порошенка
Фото: facebook.com/petroporoshenko

Ще не повернувся Петро Порошенко на батьківщину, а вже втратив можливість керувати левовою часткою свого майна. 6 січня Печерський суд Києва задовольнив клопотання Офісу прокурора про арешт належних йому активів та нерухомості.

Повне рішення суду буде оголошено 14 січня, але ми наразі вирішили припустити, що саме могли заарештувати у Петра Олексійовича і що залишилося в його розпорядженні.

Що підлягає арешту

Квартири та ділянки. Декларація екс-президента за 2020 рік щедра та об'ємна. З нерухомості особисто Петру Порошенку на той момент належав житловий будинок у селищі Козин під Києвом (елітна Конча-Заспа). Площа садиби становить 1331 квадратний метр, вказана вартість – 30 000 000 гривень.

Окрім цього будинку, під арешт підпадають шість земельних ділянок загальною площею понад 54 000 квадратних метрів: три у тому ж Козині та три - на території Києва. Дві столичні квартири – 134 та 82 квадратні метри й одна на 68 «квадратів» у Вінниці.

У декларації також зазначено якийсь об'єкт незавершеного будівництва у Києві, але з позначкою, що на початку 2021 року право власності не було зареєстроване. Якщо ця нерухомість залишається в тому ж статусі, то Петру Олексійовичу з нею пощастило. Арешт, згідно з офіційним повідомленням, накладали, спираючись на державні реєстри майнових прав.

Рахунки та акції. Окрім будинків та земельних ділянок під арешт підпадають цінні папери, акції та частки Порошенка у різних капіталах. Словом, все, що може дати власникові дохід.

Згідно з декларацією, Петро Порошенко мав у своєму розпорядженні цінні папери та акції чотирьох юридичних компаній, серед яких Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк і кіпрська компанія CEE Confectionery Investments Limited, яка фігурувала в офшорних скандалах.

Крім цього, Порошенко декларував себе як кінцевий бенефіціарний власник понад двох десятків компаній, серед яких іспанська Feruvita SL, Prime Asset Partners Limited з Британських Віргінських Островів.

На банківських рахунках президента на початку 2021 року було 3,5 млн доларів, 331 292 грн, 43 861 євро та 49 908 фунтів стерлінгів. На сьогодні ці капітали, якщо залишалися недоторканими, обросли відсотками.

Будинок у селищі Козин під Києвом, у Кончі-Заспі, заявлений у декларації Петра Порошенка за 2020 рік. Фото: Youtube/Igor Lutsenko

Будинок у селищі Козин під Києвом, у Кончі-Заспі, заявлений у декларації Петра Порошенка за 2020 рік. Фото: Youtube/Igor Lutsenko

Що, швидше за все, не чіпали

Згідно з тією інформацією, яку ми маємо наразі, під арешт потрапило лише майно, яке особисто належить Петру Порошенку. Отже, майно його дружини залишається у «вільному плаванні».

Щоправда, нерухомість у Марини Порошенко скромніша, ніж у чоловіка, але теж не бідна. Згідно з декларацією, їй належить квартира у Києві площею 82 квадратні метри, гараж у столиці на 24 «квадрати», будинок та земельна ділянка в селі Петропавлівське у Бориспільському районі Київської області.

Обшуки та описи у Петра Порошенка не проводили. Тому в теорії у повному розпорядженні подружжя залишилося рухоме майно. А ще дорогі меблеві та кухонні гарнітури, елітні годинники, колекція антикварних скульптур, дорогоцінні ювелірні прикраси, шуби з цінного хутра. Словом, всі ті «дрібниці», які роблять приємним та шикарним побут.

Частина цих речей належить подружжю на правах спільної власності, частина – особисто Марині Порошенко.

Не повинні потрапити під арешт автомобілі сім'ї. «Ягуар» 2008 року випуску записано на Марину Порошенко, а два «Мерседес-Бенц» 2015 року випуску – на «Європейську солідарність». Петро Олексійович вніс їх до декларації, оскільки має право ними користуватися. Але не більше.

Жити у будинку, навіть якщо він під арештом, можна. Як і користуватись територією, наприклад, збирати гриби. Фото: facebook.com/petroporoshenko/

Жити у будинку, навіть якщо він під арештом, можна. Як і користуватись територією, наприклад, збирати гриби. Фото: facebook.com/petroporoshenko/

Навіщо потрібен арешт

Арешт майна - це позбавлення людини права здійснювати із нею якісь операції. Петро Порошенко та його родина, як і раніше, можуть жити у своїй розкішній садибі на березі річки Козинки, але не можуть її продати або віддати під заставу.

Також екс-президент не може отримувати доходи зі своїх фінансових активів, знімати відсотки з депозитів або закривати вклади.

- Арешт майна – це не покарання, а запобіжний захід. Він застосовується для того, щоб людина, якій загрожує виплата компенсації або конфіскація, не могла переписати свої активи на сторонніх осіб, - каже адвокат Олексій Сиротін. – А дві статті Кримінального кодексу, які закидають Петру Порошенку, – державна зрада та сприяння терористичній організації, передбачають конфіскацію у разі обвинувального вироку.

Юрист зазначає, що у корупційних справах суд за клопотанням прокуратури може накласти арешт і на майно дружини підозрюваного, але ця справа не є корупційною.

Адвокати екс-президента вже заявили про намір оскаржити рішення Печерського суду та назвали його політичним переслідуванням.

Також у повному розпорядженні подружжя залишається рухоме майно. Наприклад, картини. Фото: Михайло Палінчак

Також у повному розпорядженні подружжя залишається рухоме майно. Наприклад, картини. Фото: Михайло Палінчак

 

З історії питання

Підозру у державній зраді та сприянні терористичній організації Петру Порошенку підписали 20 грудня 2021 року. Він проходить у рамках однієї справи з екс-міністром енергетики Володимиром Демчишиним, депутатом від ОПЗЖ Віктором Медведчуком та бізнесменом Сергієм Кузярою.

Йдеться про закупівлю вугілля з тимчасово окупованих територій, що ДБР та СБУ розцінили як сприяння терористичним організаціям «ЛНР» та «ДНР».

Напередодні вручення підозри Петро Порошенко виїхав із України та обіцяв повернутися на початку січня. Наразі він переніс цей термін на 17 січня.

Новини по темі: Суд Петро Порошенко майно