Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
3 травня
Завантажити ще

Світ про Казахстан: США виправдовуються, ЄС стурбований, Китай спостерігає, а Росія – "допомагає"

Світ про Казахстан: США виправдовуються, ЄС стурбований, Китай спостерігає, а Росія –
Фото: REUTERS/Павло Міхєєв

Протест у Казахстані, який розпочався 2 січня через підвищення ціни на газ, вже 5 січня переріс у справжню бійню. Протестувальники, яких влада називає «терористами», почали штурмувати та підпалювати адміністративні будівлі, захоплювати аеропорт Алмати… Після чого увечері 5 січня силовики та військові розпочали «зачистку» столиці Казахстану. У результаті - десятки вбитих протестувальників та 12 загиблих силовиків, постраждали понад тисячу людей. У країні запроваджено режим надзвичайного стану.

А вже 6 січня у Казахстані приземлився перший борт із російськими військами. Вони прибули на прохання президента Казахстану, який звернувся за допомогою до Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ). Найближчими днями очікується введення в країну підрозділів збройних сил Вірменії, Білорусі, Киргизії та Таджикистану.

Як на такі гарячі події реагують ключові геополітичні гравці та найближчі сусіди Казахстану?

США: уважно стежать і заперечують свою причетність до протестів

Реакцію США на події у Казахстані озвучила прес-секретар Білого дому Джен Псакі. Вона заявила, що США "уважно стежать за заворушеннями у Казахстані". За її словами, офіційний Вашингтон закликає учасників акцій протесту висловлювати свої вимоги мирно, а казахстанська влада - бути стриманою і не відповідати насильством.

Ми чули ряд божевільних російських заяв

Також вона назвала «абсолютно хибними» твердження про причетність Сполучених Штатів до розпалювання заворушень у Казахстані.

«Ми чули низку божевільних російських заяв, що за цим (протестами у Казахстані. – Прим. авт.) стоять США. Я наголошую, що вони абсолютно помилкові. Це частина стандартної російської інструкції з дезінформації. Ми бачили чимало такого за останні роки», – сказала Псакі.

ЄС: закликав утриматися від насильства

Реакція Європейського Союзу була у письмовій формі. На сайті Європейської служби зовнішніх зв'язків з'явилася офіційна заява щодо подій у Казахстані. Якщо лаконічно: європейці схвильовані та сподіваються на демократичний результат.

«Ми закликаємо всіх зацікавлених осіб діяти відповідально і стримано та утримуватися від дій, які можуть призвести до подальшої ескалації насильства. Визнаючи право на мирні демонстрації, Європейський Союз очікує, що вони залишатимуться ненасильницькими. Європейський союз також закликає владу поважати фундаментальне право на мирний протест і пропорційність застосування сили при захисті своїх законних безпекових інтересів, а також виконувати свої міжнародні зобов'язання», - йшлося у заяві.

Китай: вважає, це внутрішня справа Казахстану

Китай сподівається на якнайшвидшу стабілізацію ситуації в Казахстані і вважає те, що там відбувається, внутрішньою справою цієї країни. Про це заявив офіційний представник МЗС КНР Ван Веньбінь.

«Те, що відбувається у Казахстані, є внутрішньою справою цієї країни. Упевнені, що влада зможе врегулювати проблему належним чином, сподіваємось, що ситуація стабілізується і соціальний порядок буде відновлено», - заявив дипломат.

Росія: «попросять – допоможуть»

За добу реакція на події в Казахстані змінилася на 180 градусів. Ще 5 січня прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков говорив, що «Москва вважає, що охоплений протестами Казахстан здатен самостійно вирішити внутрішні проблеми, і в ситуацію в республіці ніхто не повинен втручатися ззовні», і додав, що «Казахстан не просив допомоги у Росії у зв'язку із ситуацією в країні». Так само «холодно» реагувало і російське МЗС: «Уважно стежимо за подіями у братській сусідній країні… Виступаємо за мирне вирішення всіх проблем у рамках конституційно-правового поля та діалог, а не через вуличні заворушення та порушення законів».

А вже 6 січня Росія відправила своїх військових як миротворців до Казахстану.

Туреччина: зацікавлена у стабільності у дружній країні

Стурбовані і стежать за розвитком подій у Туреччині. Так коротко можна охарактеризувати реакцію влади Туреччини на протести у Казахстані.

«Ми надаємо великого значення стабільності у дружньому Казахстані. Бажаємо миру та спокою братському казахському народу. Вважаємо, що казахстанська влада впорається з цією кризою. Бажаємо якнайшвидшого одужання постраждалим у подіях, у тому числі співробітникам правоохоронних органів», - заявили в МЗС Туреччини.

Узбекистан: закликає не допустити насильства

Зовнішньополітичне відомство Узбекистану 5 січня повідомило, що з тривогою сприймає останні події у братському Казахстані та продовжує уважно стежити за розвитком ситуації в країні.

«Переконані, що мудрий народ Казахстану зможе не допустити ескалації нестабільності, уникнути насильства та людських жертв. Упевнені, що казахи мають необхідну рішучість і волю для того, щоб зберегти єдність, відновити мир і спокій у країні та самостійно подолати проблеми, що виникли, - сказано в заяві МЗС Узбекистану. - Узбекистан ще раз підтверджує свою незмінну підтримку народу та керівництва Казахстану в їхньому прагненні до забезпечення стабільності, благополуччя нації та процвітання країни».

А 6 січня президенту Казахстану Касим-Жомарту Токаєву зателефонував президент Узбекистану Шавкат Мірзійоєв.

«Лідер Узбекистану ще раз підтвердив незмінну підтримку братнього народу та керівництва Казахстану у їхньому прагненні до забезпечення стабільності та благополуччя в країні», - сказано на сайті президента Узбекистану.

Киргизія: готова допомагати в усьому

У четвер уряд Киргизії зібрався на екстрену нараду з приводу подій у Казахстані. Підсумок: Киргизія готова відправити миротворців до Казахстану.

«Голова Кабінету міністрів Киргизії Акилбек Жапаров заявив, що, відповідно до рішення глави держави і Ради ОДКБ, Киргизія підтверджує готовність надати всіляку підтримку братському Казахстану і в необхідній мірі виконати свої союзницькі зобов'язання в рамках ОДКБ у зв'язку зі зверненням президента Казахстану Касим-Жомарта Токаєва, - повідомили у прес-службі киргизького уряду.