21 листопада
Завантажити ще

Українських жінок, які не стануть на військовий облік, почнуть штрафувати з 2023 року

Українських жінок, які не стануть на військовий облік, почнуть штрафувати з 2023 року
Фото: facebook.com/olenazelenska.official

З 2023 року в Україні штрафуватимуть працюючих українок та підприємства, де вони працюють, якщо ті (у разі, коли їм це належить) не стали на військовий облік. Таким чином, усі жінки, які, згідно з новим наказом Міноборони, мають стати на військовий облік, спокійно можуть це зробити протягом 2022 року. Про це стало відомо на брифінгу командування Сухопутних військ ЗСУ 23 грудня, де військові спробували пояснити суть того, що відбувається.

- Усі штрафи у питанні поставлення на облік військовозобов'язаних жінок, тому що щодо чоловіків це вже працює, ми перевіряємо підприємства, – у 2022 році не діятимуть. У 2022 році ми їх тільки прийматимемо на військовий облік. Надавати допомогу керівникам підприємств та організацій ми будемо лише з 2023 року. З 2023 року підприємства не матимуть права приймати неврахованих жінок працювати. Підприємства ведуть цей облік для чоловіків, тепер будуть і для жінок. Ми все роз'яснюватимемо. У самій системі поставлення на облік нічого не змінилося, - розповів у коментарі " УП " військком Київського обласного територіального центру комплектування та соцпідтримки Валерій Куценко.

Розмір штрафу для жінок, які не стали на військовий облік до 2023 року, становитиме 850 грн., для підприємств, які прийняли їх на роботу – 5500 грн.

Облік - не призов

Поставлення на військовий облік військовозобов'язаних жінок – це не призов на військову службу, -наголосив начальник управління персоналом штабу Командування сухопутних військ Збройних сил України полковник Роман Горбач.

- Це абсолютно дві різні категорії, і сьогодні ніхто нікого не призиває на військову службу без їхньої згоди, - сказав Горбач.

За його словами, жінок-фахівців можуть призивати лише у разі нагальної потреби, наприклад, у особливий період під час мобілізації. Він зазначив, що раніше призивали майже 200 тисяч людей, але жодного не призвали без його згоди.

Горбач нагадав, що роботу зі змін до законодавства було розпочато ще у 2020 році, а у березні 2021 року було внесено зміни до статті першої частини 11, де було зазначено, що всі жінки, які мають спеціальність чи професію, споріднену з військово-обліковою спеціальністю, визначеною переліком, який затверджено наказом Міністерства оборони, та придатні для проходження військової служби за станом здоров'я, ставляться на військовий облік військовозобов'язаних.

За словами Горбача, поставлення на військовий облік жінок має відбутися до кінця 2022 року.

- До кінця 2022 року жоден керівник підприємства, установи, організації, де працюють жінки, які мають стати на військовий облік, а також самі жінки, які мають ставати на військовий облік, до цього часу однозначно не притягуватимуться до жодної відповідальності, тобто адміністративні санкції з боку начальників територіальних центрів комплектування до них не застосовуватимуться, - зазначив він.

Як жінці стати на військовий облік

Щоб стати на військовий облік, жінкам доведеться особисто прийти до районного територіального центру комплектування, або відділу, який зараз працює у потрібному районі.

- Оскільки є процедура проходження визначення придатності до військової служби, маємо розглянути документи. Доведеться особисто прибувати до відділу, надавати документи на розгляд, - пояснили в Командуванні.

Після того, як людину поставлять на військовий облік, її направлять для проходження військово-лікарської комісії, яка визначить придатність до військової служби.

Таким чином, порядок взяття на облік не відрізняється від алгоритму для військовозобов'язаних чоловіків. Військовообов'язана жінка повинна повідомити керівника підприємства, до кінця 2022 року прийти до територіального центру комплектування, написати заяву про бажання стати на облік, надати копії та оригінали документів (паспорт, ідентифікаційний код, свідоцтво про народження дітей, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про освіту, довідку з роботи тощо).

Після цього у територіальному центрі комплектування та соцпідтримки за місцем реєстрації жінки ухвалять рішення, чи підлягає вона військовому обліку. Тих, хто підлягає обліку, спрямують на проходження військово-лікарської комісії за місцем реєстрації.