Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
18 квiтня
Завантажити ще

Від Саркозі до Мубарака: за що і на скільки садять президентів

Від Саркозі до Мубарака: за що і на скільки садять президентів
Фото: GettyImages-1350831982 головне. Фото Кірана Рідлі/Getty Images

Вручення підозри у держзраді Петру Порошенку – це вже другий випадок в Україні, коли екс-президента звинувачують за цією статтею. Першим був Віктор Янукович.

Але у світі це аж ніяк не рідкість – президенти, яких було звинувачено у різних злочинах і навіть засуджено. У XX столітті 11 правителів були страчені, три десятки лідерів та вождів були засуджені - в переважній більшості за державну зраду, геноцид, корупцію.

Коли Януковича затримають – його посадять

Український суд засудив колишнього президента України Віктора Януковича до 13 років позбавлення волі. Вирок винесено заочно. Януковича звинувачували у державній зраді, у пособництві у веденні агресивної війни та пособництві зазіханню на територіальну цілісність України.

У результаті звинувачення у зазіханні на територіальну цілісність держави суд зняв за недоведеністю. За першим пунктом звинувачення у держзраді у формі «надання іноземній державі, а саме Росії допомоги у підривній діяльності проти України» Янукович засуджений до 13 років позбавлення волі, за другим – до 12 років. За сукупністю загальний термін покарання становить 13 років. «Термін покарання рахувати з моменту затримання», - йдеться у вироку.

На деяких судових засіданнях Янукович був навіть присутній. Дистанційно. Оскар Янсонс

На деяких судових засіданнях Янукович був навіть присутній. Дистанційно. Оскар Янсонс

Французькі президенти також слабкі на корупцію

Ніколя Саркозі стояв на чолі Франції лише 5 років з 2007-го до 2021. Фото: Вікіпедія

Ніколя Саркозі стояв на чолі Франції лише 5 років з 2007-го до 2021. Фото: Вікіпедія

Французький суд визнав колишнього президента країни Ніколя Саркозі винним у корупції та спробі підкупу судді. Він засуджений до трьох років ув'язнення, проте два з них призначені умовно.

Слідчі спочатку зацікавилися фінансуванням передвиборчих кампаній – 2007 та 2012 років. Вони підозрювали, що Саркозі витратив більше належного і приймав незаконні пожертвування від співвласника L'Oreal мільярдерки Ліліан Бетанкур та від лівійського лідера Каддафі.

У рішенні суду йдеться про те, що Саркозі теоретично може уникнути в'язниці та провести рік ув'язнення вдома, при цьому для контролю за його пересуваннями використовуватиметься електронний браслет.

Один із патріархів європейської політики був засуджений до 2 років умовного позбавлення волі у справі про створення фіктивних робочих місць ще на той час, коли він обіймав посаду мера Парижа. Ширака визнали винним у зловживанні довірою та повноваженнями, розтраті громадських коштів. Ширак був засуджений заочно та отримав два роки умовно.

«Обліко морале» - слабке місце президентів

Через судовий розгляд довелося 2011 року пройти і президентові Ізраїлю (2000-2007) Моше Кацаву. Окружний суд Тель-Авіва засудив політика до реального позбавлення волі на 7 років за звинуваченням у непристойній поведінці, сексуальних домаганнях та згвалтуванні своєї підлеглої, а також спробах перешкодити правосуддю.

«Азіатський тигр» – лідер за кількістю президентів-корупціонерів

У 2018 році прокуратура заявила про підозри у корупції президентові Південної Кореї Лі Мен Баку. Йому висунули звинувачення за 15 пунктами. Серед іншого Лі Мен Бака звинувачували в отриманні хабарів від компаній, зокрема концерну Samsung, інших організацій, а також власної розвідслужби. Загальна сума хабарів оцінювалася у 10 млн дол. У жовтні 2018 року Лі Мен Баку ухвалили вирок - 15 років в'язниці.

Він став третім президентом Кореї, який одержав обвинувальний вирок суду у зв'язку з корупційними злочинами. У 1996-му президенти Чон Ду Хван (був на посаді у 1980-1988 рр.) і Ро Де У (був на посаді у 1988-1993 рр.) були засуджені до страти і 22 років в'язниці відповідно. Але їх помилували 1998 року.

Ще один президент Кореї, Но Му Хен, який очолював країну у 2003-2008 рр., звинувачувався у корупції - хабарі 6 млн дол. До вироку він не дожив і наклав на себе руки у травні 2009 року.

Пак Кин Хе стала першою жінкою-президентом у Південній Кореї. Її спочатку засудили до 25-річного тюремного терміну, а згодом його збільшили ще на вісім років. Загалом звинувачення було висунуто за 18 пунктами. Її визнали винною по 16 із них. Це серед іншого корупція, зловживання, розтрата та втручання у парламентські вибори.

Лі Мен Бак, президент Південної Кореї з 2008 по 2013 роки, був звинувачений у хабарництві, зловживанні владою та розкраданнях. Він четвертий колишній президент Південної Кореї, заарештований та відданий суду за корупцію. Фото: Photo by Chung Sung-Jun/Getty Images

Лі Мен Бак, президент Південної Кореї з 2008 по 2013 роки, був звинувачений у хабарництві, зловживанні владою та розкраданнях. Він четвертий колишній президент Південної Кореї, заарештований та відданий суду за корупцію. Фото: Photo by Chung Sung-Jun/Getty Images

На Балканах - корупціонери й вбивці

Президент Сербії та Чорногорії Світозар Марович був обраний президентом Державного союзу Сербії та Чорногорії (правонаступника Югославії) у 2003 році та обіймав посаду аж до відокремлення Чорногорії. У 2016 році суд визнав його винним у корупції та зловживанні службовим становищем. У березні 2017-го його засудили до трьох років позбавлення волі та виплати компенсації державі Чорногорії 1,2 млн євро. Марович визнав себе винним у корупційній схемі, пов'язаній із угодами з нерухомості.

Президент Республіки Сербської у 1992-1996-х роках Радован Караджич у 2016-му був визнаний винним за десятьма пунктами звинувачення Міжнародним трибуналом з колишньої Югославії та засуджений до довічного ув'язнення. Зокрема, за геноцид та різанину в Сребрениці (розстріл близько 8 тисяч боснійських мусульман армією Республіки Сербської).

У Вірменії - путчисти та хабарники

У 2020 році перед судом у Вірменії постали одразу два колишні президенти країни. В одному з єреванських судів продовжився розгляд справи другого президента Роберта Кочаряна, в іншому розпочався процес над третім президентом - Сержем Саргсяном.

Колишнього главу держави Роберта Кочаряна звинувачують у поваленні конституційного ладу та отриманні хабара в особливо великому розмірі. Його було заарештовано влітку 2018 року, після того як йому було пред'явлено звинувачення у поваленні конституційного ладу у справі про події березня 2008 року. Тоді Кочарян залишав президентську посаду і готувався передати повноваження Сержу Саргсяну, який переміг на виборах.

Сержа Саргсяна, який змінив Роберта Кочаряна на посаді глави держави, звинувачують у розкраданні коштів у особливо великих розмірах із держбюджету. За версією слідства, на посаді президента Вірменії Саргсян з 25 січня по 7 лютого 2013 організував розкрадання групою офіційних осіб трохи більше 1 млн доларів США.

Президента Вірменії Сержа Саргсяна (2008-2018) звинувачують у розкраданні із держбюджету. Фото: flickr.com/photos/eppofficial

Президента Вірменії Сержа Саргсяна (2008-2018) звинувачують у розкраданні із держбюджету. Фото: flickr.com/photos/eppofficial

Єгипетського президента звинуватили у шпигунстві

Хосні Мубарак був президентом Єгипту цілих 30 років з 1981 по 2011 рік. Фото: Вікіпедія Quirinale.it, Attribution, commons.wikimedia.org

Хосні Мубарак був президентом Єгипту цілих 30 років з 1981 по 2011 рік. Фото: Вікіпедія Quirinale.it, Attribution, commons.wikimedia.org

Результатом революції в Єгипті став судовий процес проти президента Хосні Мубарака (1981–2011). Спочатку його засудили до довічного ув'язнення за наказ стріляти по демонстрантах, потім скасували вирок, пізніше судили за корупцію, у результаті 2015 року винесли обвинувальний вирок, але зарахували час, який він уже провів за ґратами, і випустили на волю. Президент Мухаммед Мурсі (2012-2013), який змінив Мубарака, теж потрапив під суд, після того як втратив владу під час чергових народних хвилювань. Його звинуватили у втечі з в'язниці, заворушеннях, що призвели до повалення влади Мубарака, і навіть шпигунстві на користь Катару. Винесений Мурсі смертний вирок замінили на довічне ув'язнення.