Санкції РНБО проти українських громадян порушують щонайменше 5 статей Конституції України, а збитки для бюджету від виплати компенсацій після їх оскарження можуть становити близько 744 млн гривень. Про це пише політичний експерт Дмитро Джангіров у себе в фейсбуці.
«Окрім очевидності незаконності будь-яких несудових «звинувачень» і «вироків», можна послатися на оцінки низки авторитетних учених-правознавців та практикуючих юристів. Але, навіть не будучи юристом, я нарахував щонайменше 5 кричущих порушень Конституції, які випливають із «літери» Основного Закону”, - пише Джангіров”.
Першим пунктом Джангіров вказує на те, що санкції до українських громадян можна застосовувати лише у випадку, якщо щодо них вже є вирок суду з терористичної діяльності, який набув чинності. В даному випадку, на його думку, влада прямо порушує частину другу статті 19 Конституції України, самочинно, штучно та «креативно» розширюючи перелік підсанкційних осіб. Політичний експерт також наголошує на порушенні частини другої статті 61 Конституції України.
“Частина друга статті 61 Конституції України визначає, що юридична відповідальність особи має індивідуальний характер («чисто конкретно індивідуальний характер» роз'ясню я представникам «криворізької юридичної школи»). Проте, попри це, Президент видає укази щодо санкцій, у яких невідомі дії невідомих осіб трансформуються у провину, відповідальність та обмеження прав і свобод українських громадян (у формі примусових заходів). Нагадаю, жодних конкретних, доведених у суді фактів про участь у терористичній діяльності фігурантів списків санкцій немає”, - заявив Дмитро Джангіров.
Він також вказує на порушення частини третьої статті 106 Конституції України, яка закріплює єдиний підхід до видання указів Президента України. Вона зобов'язує гаранта Конституції з'ясовувати наявність передбачених законодавством підстав підписання цих указів. Проте, на думку Джангірова, таких підстав немає.
Далі, він наводить статтю 32 Конституції України, яка проголошує право людини на невтручання у її особисте життя і яка порушується шляхом незаконної публікації у санкційних указах персональної та конфіденційної інформації про громадян (адреси, паспортні дані, дані про час та місце народження тощо). Схожа ситуація і зі статтею 55 Конституції України, яка гарантує право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових осіб.
“У даному випадку, укази Президента, якими вводяться в дію рішення РНБО щодо застосування персональних санкцій, за своєю правовою природою є остаточними рішеннями у процедурі застосування санкцій. І через це особа, яка потрапила під санкції, позбавлена можливості оскаржити рішення РНБО, що знову ж таки – антиконституційно”, - заявив Джангіров.
Політичний експерт рекомендує владі прислухатися до його доводів про антиконституційність санкцій щодо українських громадян до того моменту, як Україну зобов'яжуть виплачувати компенсації постраждалим від незаконних санкцій, що можуть становити 744 млн гривень.