4 листопада
Завантажити ще

Експерт: Міненерго може повернути вплив на вугільну галузь опонента влади Кропачова

Експерт: Міненерго може повернути вплив на вугільну галузь опонента влади Кропачова
Фото: delo.ua

Бізнесмен Віталій Кропачов, який називається журналістами "смотрящим за державними вугільними активами" часів Порошенка, може повернути свій вплив на вугільну галузь в Україні. Для цього Міненерго готове передати йому контроль над держшахтою ім. Сургая. Зміни директора ДП також може бажати Максим Єфімов, підприємство якого контролює Слов'янську теплоелектростанцію. Про це написав у блозі видання "Кореспондент" політолог Андрій Золотарьов.

За його словами, нещодавня різка заява колективу та профспілок державного підприємства "Шахта ім. М.С. Сургая" на адресу міністра енергетики Галущенка з вимогою не проводити зміну керівника шахти без погодження з ними може бути пов'язана з бажанням Кропачова та Єфімова отримати під контроль ДП. А вирішити це завдання має Міністерство енергетики.

"Інтерес Кропачова і Єфімова до держшахти можна пояснити досить просто: першого за часів президентства Порошенка видання "Економічна правда" називало "смотрящим за державними вугільними активами". Єфімов же володіє енергогенеруючою компанією "Донбасенерго", яка управляє Слов'янською ТЕС", - написав експерт.

Золотарьов уточнив: шахта ім. Сургая є цікавим державним активом, оскільки лише у березні поточного року там було запущено в експлуатацію нову лаву. За попередніми оцінками обсяг її запасів становить близько 1650 тисяч тонн вугілля. Лаву запустили без державної підтримки за рахунок 150 мільйонів гривень власних коштів підприємства.

І якщо, на думку експерта, Кропачову та Єфімову вдасться задумане, то в умовах кризи в українській енергетиці вони матимуть основу для підтримки свого бізнесу.

"А підтримувати є що. Згідно з опублікованим виданням "Дзеркало тижня" листом СБУ до Кабміну, "запаси вугілля Слов'янської ТЕС ПАТ "Донбасенерго" становлять 1,6 тисячі тонн вугілля при плановому накопиченні 105 тисяч тонн". Простою мовою, на теплоелектростанції Єфімова вугілля у 65 разів менше, ніж має бути. Виходить, що частина підконтрольного Україні Донбасу знаходиться за крок від зупинки підприємства, яке забезпечує, зокрема, електроенергією цілі регіони", - зазначив політолог.

Для Кропачова зміна директора ДП, як вважає Золотарьов, — це можливість повернути свій вплив на державну частину вугільної галузі України.

"За інформацією видання "Наші гроші", з 2014 року Кропачов контролював роботу державної шахти "Краснолиманська". Але після перемоги на президентських виборах Володимира Зеленського цей контроль втратив, і в одному з недавніх інтерв'ю бізнесмен прямо звинуватив нинішню владу в тому, що в усіх бідах цієї держшахти винна саме вона. А дефіцит вугілля на складах виник через непрофесіоналізм керівництва держави. Наслідком чого, як стверджує в інтерв'ю Кропачов, стане багаторазове підвищення тарифів. У ньому ж він назвав ініціативи Зеленського популізмом, акцентувавши увагу на законі про деолігархізацію, - уточнив політолог.

У зв'язку з чим, зазначив експерт, влада має відповісти на запитання: чи справді можливе рішення про передачу шахти ім. Сургая під контроль бізнесменів лежить у площині державних інтересів?

"Якщо Кропачов відкрито опонує владі, Єфімов не забезпечив підготовку підконтрольної йому ТЕС до опалювального сезону, як Міненерго на чолі з міністром Галущенком може передавати їм під контроль і управління держпідприємство, що стабільно працює? У чому тут інтерес держави? Або все ж таки у питанні зміни директора шахти на чільне місце винесені інтереси вищезгаданих бізнесменів? На шахті ім. Сургая цього також не розуміють і цю зміну керівника не підтримують.