24 листопада
Завантажити ще

Чому США та Китай весь час сваряться

Чому США та Китай весь час сваряться
Фото: Територія американської Канади/commons.wikimedia.org

Американо-китайське протистояння вийшло новий виток. США оголосили дипломатичний бойкот Олімпіаді-2022 у Пекіні. Офіційна делегація, яка представляє владу Сполучених Штатів, не поїде на зимові Олімпійські ігри, які відбудуться у лютому 2022 року. Це означає, що американські спортсмени братимуть участь в Олімпіаді, а дипломати та офіційні особи – ні.

"Байден образив 1,4 мільярда китайців"

«Адміністрація Байдена не надсилатиме ні дипломатичних представників, ні інших офіційних осіб на Олімпійські та Паралімпійські ігри-2022. Але команда США та спортсмени отримають нашу повну підтримку, ми їх підтримуватимемо, самі залишаючись вдома», - заявила представник Білого дому Джен Псакі.

За її словами, влада США ухвалила це рішення через порушення прав людини, які допускає керівництво Китаю, зокрема щодо уйгурів.

У відповідь на це спікер МЗС Китаю Чжао Ліцзянь назвав дипломатичний бойкот Олімпіади-2022 США «опічною політичною провокацією». «Зимові Олімпійські та Паралімпійські ігри у Пекіні – це зустріч для всіх спортсменів та любителів зимових видів спорту з усього світу. Саме вони мають бути у центрі уваги. Міжнародна спільнота, включаючи МОК, високо оцінює підготовчу роботу. Зимові Олімпійські ігри – це не сцена для політичного позування та маніпуляцій. Це кричуща політична провокація та серйозна образа для 1,4 мільярда китайського народу», - заявив глава МЗС.

Китай – геополітичний виклик для Америки

Спортивна конфронтація - це мала дещиця вороху взаємних претензій, що накопичилися у двох країн. У США зростання могутності Китаю за останнє десятиліття викликає дедалі більшу тривогу. Зараз ця країна сприймається Вашингтоном як загроза безпеці Америці та очолюваному їй «ліберальному світовому порядку».

Кожна з цих дій загрожує заснованому на законі порядку, що дозволяє підтримувати світову стабільність

Стримування Китаю закріпилося лише на рівні ключових документів і перейшло у практичну площину як наростаючого ідеологічного і торгово-економічного тиску Пекін. А епідемія COVID-19 ще більше спонукала антикитайський курс.

Джо Байден заявив, що вважає КНР найбільшим геополітичним викликом для США в XXI столітті і має намір з усією рішучістю протистояти посиленню впливу Китаю.

У березні 2011 року на Алясці пройшли переговори, на яких китайська сторона звинуватила американців у тому, що вони підбурюють інші країни до «нападів на Китай», у той час як США заявили, що китайці прибули на переговори «розрахувати на публіку». Держсекретар Ентоні Блінкен тоді заявив, що США стурбовані діями Китаю, включаючи ситуацію в Синцзяні, Гонконгу, ставленні до Тайваню та кібератаків проти Америки.

«Кожна з цих дій загрожує заснованому на законі порядку, що дозволяє підтримувати світову стабільність», - наголосив Блінкен.

США звинувачують Пекін у порушенні прав уйгурів

У Вашингтоні стверджують, що Китай створив у провінції Сіньцзян широку таємну мережу таборів, де міститься більше мільйона представників меншості уйгурів. За даними правозахисних організацій, там допускаються жахливі порушення прав людини – від примусової стерилізації жінок до тортур та систематичних зґвалтувань.

З нещодавньої доповіді Amnesty International випливає, що китайська влада практикує також поділ уйгурських сімей, відправляючи маленьких дітей до спеціальних притулків без згоди батьків. США разом із Канадою та Нідерландами офіційно визнали геноцид Китаю щодо уйгурської меншини.

Влада КНР категорично заперечує, що насильно зганяє уйгурів у табори в Сіньцзяні, стверджуючи, що вони створені виключно з метою утворення та боротьби з екстремістськими тенденціями. А свідків порушень прав людини, яким вдалося втекти за кордон, називають брехунами, які діють за вказівкою Заходу. Пекін вимагає від США припинити втручання в те, що вважає своїми внутрішніми справами, і «очорнительство» правлячої Комуністичної партії.

Тайвань і Гонконг - головне каміння спотикання

Пекін традиційно вважає питання про Тайваню головною перешкодою на шляху позитивного розвитку відносин із США. Китай вважає Тайвань бунтівною провінцією, яка у разі потреби має бути об'єднана з КНР військовим шляхом. Водночас, Вашингтон демонстративно висловлює підтримку адміністрації острова.

Позиція китайського керівництва не може не турбувати США та Японію, які переконані, що їхнім «стратегічним інтересам буде завдано серйозної шкоди» при посиленні КНР у західній частині Тихого океану та Південно-Китайському морі.

Америка також переймається ситуацією з правами людини в Гонконгу, де Китай активно застосовує новий закон про національну безпеку проти дисидентів та учасників демократичного руху.

Торгові війни

США звинувачують Китай у тому, що він грає не за правилами, зокрема практикує державне субсидування різних галузей, краде інтелектуальну власність, цілеспрямовано занижує курс своєї валюти та зводить торгові бар'єри.

Китай, своєю чергою, домагається скасування високих торгових тарифів на товари, запроваджених при адміністрації Трампа. Він також звинувачує США у перешкоджанні роботі успішних технологічних компаній країни, таких як Huawei.

Але останнім часом виникла надія на припинення торгової війни. Американський уряд має намір розпочати переговори «з чистого листа». Проте Пекіну доведеться «довиконати» умови першої частини торгової угоди – наростити імпорт товарів та послуг із США.

Кібератаки китайських хакерів

Нещодавно США, ЄС та НАТО звинуватили Китай у кібератаках. За даними Вашингтона, пов'язані з міністерством державної безпеки КНР хакери скористалися вразливістю сервісу електронної пошти Microsoft Exchange.

Як заявив держсекретар США Ентоні Блінкен, китайські хакери скористалися вразливістю в рамках масштабної операції кібершпигунства, поставивши під загрозу тисячі комп'ютерів та мереж.

При цьому Блінкен вказав на «модель безвідповідальної поведінки в кіберпросторі» Китаю та звинуватив його у створенні системи кіберзлочинців, які працюють як на користь Пекіна, так і у власних.

У ряді випадків пов'язані з владою КНР хакери, за словами держсекретаря, здійснили так звані атаки здирників (ransomware), під час яких вони шантажували компанії, намагаючись отримати від них мільйони доларів. Крім того, у сферу діяльності китайських кіберзлочинців входять крадіжки інтелектуальної власності та розкрадання криптовалюти. Серед іншого, хакери, що працюють на Пекін, мали намір викрасти формулу вакцини, що виробляється в США, проти лихоманки Ебола.

Міністерство юстиції США вже звинуватило трьох співробітників китайського відомства держбезпеки, а також одного з пов'язаних з ним хакерів. Пекін, звичайно, відкидає всі звинувачення.

Новини по темі: Китай Новини США Джо Байден