Завантажити ще

«Війнушка» від Лукашенка: що стоїть за його погрозами Україні

«Війнушка» від Лукашенка: що стоїть за його погрозами Україні
Фото: President.gov.by

Олександр Лукашенко, зважаючи на все, має намір остаточно спалити мости у відносинах з Україною. Днями він перейшов до неприхованих погроз на адресу нашої країни.

Білорусь підтримає Росію у війні з Україною

Лукашенко прямо заявив, що Білорусь не залишиться осторонь, якщо розпочнеться відкритий російсько-український конфлікт. Мінськ, за його словами, стане на бік Росії.

"Вони (Захід. - Прим. ред.) чудово розуміють: якщо вони знову розв'яжуть війну на Донбасі або десь на кордоні з Росією, Білорусь осторонь не залишиться. І ясно, на чиєму боці буде Білорусь. Вони це розуміють, тож почали посилювати". свій північний, білорусько-український кордон", - сказав Лукашенко на нараді з питань військової безпеки у міністерстві оборони. На якому він, для більшої впевненості, був у мундирі генерала.

Польський міністр внутрішніх справ Маріуш Камінський у телефонній розмові також попередив главу українського МВС Дениса Монастирського, що досі існує висока ймовірність гібридної атаки на кордоні України та Білорусі. І запевнив у підтримці суверенітету та територіальної цілісності України з боку Польщі.

Раніше глава СБУ Іван Баканов також заявляв, що «Білорусь – потенційний союзник РФ у разі, якщо Росія реалізовуватиме план вторгнення до України». Доказом цього є часті спільні російсько-білоруські навчання.

Навчання пройшли, росіяни залишилися

Міністр оборони Білорусі Віктор Хрєнін заявив, що Мінськ має намір провести військові навчання вздовж північного кордону України. Чиновник сказав, що заходи відбудуться спільно з РФ, оскільки це "основний стратегічний союзник" Білорусі. "Ви повинні чудово розуміти: ми – люди військові. Не дай боже що трапиться, ми беремо зброю до рук", – заявив на нараді з силовиками Олександр Лукашенко.

При цьому варто зазначити, що Росія та Білорусь проводять спільні стратегічні навчання (РСУ) своїх збройних сил раз на два роки. Їхнім завершальним етапом цього року стали навчання «Захід-2021». У них взяли участь до 200 тис. військовослужбовців, 80 літаків та гелікоптерів, до 760 одиниць бойової техніки, у тому числі 290 танків, 240 гармат, реактивних систем залпового вогню і мінометів.

І хоча Москва запевняє, що після завершення навчань всі її військові повернулися до місць дислокації в Росії, не можна виключити ймовірності, що частина цієї маси військових і техніки може залишатися на території Білорусі як один з ударних кулаків для наступу на Україну.

Олександр Лукашенко заперечує присутність російських військ на території Білорусі, але заявляє, що Мінськ готовий розмістити військових РФ, якщо це буде потрібно для безпеки союзної держави.

У Білорусі можуть з'явитися російські військові бази

Наразі офіційно на території республіки на постійній основі знаходяться два російські військові об'єкти. Це станція радіолокації 70М6 «Волга» системи попередження про ракетний напад (СПРН) і 43-й вузол зв'язку ВМФ Росії «Вілейка». Для їхнього технічного обслуговування в Білорусі розміщено до 1500 російських військових фахівців.

Обидва об'єкти є стратегічно важливими, оскільки працюють на російські системи ядерного стримування. РЛС "Волга" у складі СПРН відстежує траєкторії польоту міжконтинентальних балістичних ракет, а комплекс "Антей" забезпечує безперебійний зв'язок з атомними підводними човнами, що несуть бойове чергування у складі морського компонента Стратегічних ядерних сил. Взимку 2021 р. обидві країни подовжили угоду про оренду цих об'єктів ще на 25 років.

Крім того, з 2013 року ланка винищувачів Су-27СМ3 несе військове чергування у Білорусі в рамках Єдиної регіональної системи ППО. А в березні 2021 року Москва та Мінськ оголосили, що мають намір створити на території Білорусі три нові військові навчальні центри, у тому числі центр підготовки ВПС та військ ППО. Деякі спостерігачі вже кажуть, що всі ці заходи є не що інше, як неформальна підготовка до створення в Білорусі повноцінних військових баз на постійній основі.

Думка експерта

Олег ЖДАНОВ, експерт з питань міжнародної безпеки:

- Чисельність білоруської армії наразі становить близько 60 тисяч осіб. І якщо вони підтримають Росію, то у нас виникнуть проблеми. Тому що воювати на два фронти (Донбас та Білорусь) буде досить важко. Але, найімовірніше, Лукашенко просто залякує. Якщо розпочнуться військові дії між Україною та Білоруссю, білоруська економіка просто «зхлопнеться». По-перше, через те, що Лукашенко не має грошей на війну. Крім того, економічні відносини з нашою країною - це серйозна частина бюджету Білорусі.

Ігор РОМАНЕНКО, екс-заступник начальника Генштабу України:

- Ці погрози цілком очікувані. Західні розвідки проаналізували напрямки можливого наступу росіян, і цією картою чотири батальйонно-тактичні групи можуть вторгнутися в Україну з боку Білорусі. Останні два роки значно посилилося військове співробітництво Мінська та Москви. Це загальна система ППО, плюс розміщується техніка, авіаційні та навчальні бази росіян. Окрім цього, увесь білоруський генералітет навчався та навчається у Москві, де їх і навчають, і одночасно вербують.