Завантажити ще

ЗМІ. Марченко і Любченко - відповідальні за половину тіньових схем у країні

ЗМІ. Марченко і Любченко - відповідальні за половину тіньових схем у країні
Фото: mof.gov.ua та tax.gov.ua

Майже 50% тіньових схем в Україні становлять контрабанда, "сірий" імпорт, «скрутки» ПДВ та діяльність конвертаційних центрів. Обсяги схем у 2020 році становили від 436 до 650 млрд грн, при цьому бюджет недоотримав податків на суму приблизно 109-175 млрд грн. 2020 року практично протягом усього року Міністерство фінансів очолював нинішній міністр Сергій Марченко, а головою податкової був його ставленик, а згодом перший віце-прем'єр Олексій Любченко, пише видання Економічні новини. Тому логічно припустити, що саме вони і є головними відповідальними за ці схеми.

Видання посилається на підсумки звіту, оприлюдненого аналітичним центром "CASE-Україна" та присвяченого дослідженню тіньової економіки і схем ухиляння від сплати податків в Україні. За підрахунками аналітиків, масштаб махінацій міг сягати від 918 до 1526 млрд грн, або від 22 до 36% ВВП країни, який у 2020 році становив 4,2 трлн грн. При цьому схеми ухиляння позбавили бюджет України сум, які можна порівняти із кошторисом всього Пенсійного фонду або всіх силових структур разом узятих - від 263 до 443 млрд грн.

Журналісти зазначають, що дослідження з'явилося одночасно з активним обговоренням у ЗМІ питання причетності міністра фінансів Сергія Марченка та екс-першого віце-прем'єра Олексія Любченка до «скруток» ПДВ та інших схем ухиляння від оподаткування. Причому в деяких матеріалах йшлося навіть про те, що після відставки Любченка Марченко міг неформально очолити схему.

Автори матеріалу взяли до уваги цифри щодо контрабанди, "сірого" імпорту, «скруток» ПДВ, а також роботу конвертцентрів. За всі ці напрямки відповідають Мінфін та податкова, яку Любченко очолював перед тим, як піти на посаду першого віце-прем'єра. Сукупно обсяги схем у цих категоріях, за підрахунками експертів, становлять від 436 до 650 млрд грн, або 43-48% усіх тіньових схем ухиляння від сплати податків. Втрати бюджету від них у 2020 році становили оціночно 109-175 млрд грн на рік, чи близько 40-42% всіх втрат від податкових махінацій.

У дослідженні економістів є одразу кілька вказівок на те, що саме за Марченка та Любченка схеми розцвіли з більшою силою. Раніше ЗМІ писали про це, скоріше ґрунтуючись на інтуїції та даних учасників ринку - компаній, які змушені були брати участь у «скрутках» і користуватися послугами конвертаційних центрів.

Зокрема, автори дослідження тіньової економіки наводять дані про те, що співвідношення зібраного ПДВ та валового внутрішнього продукту поступово знижується. Фактично йдеться про нарощування схем, коли товари в країні продаються, а податки з них не сплачуються. У 2020 році цифра становить менше 13% уперше з кризового 2015 року.

Ще більш переконливим є показник ПДВ-розриву між очікуваною конкурентною економікою і фактичною сплатою податку. Протягом 2015-2018-х років різниця між цими показниками не перевищувала 10%, хоча за Януковича цифри досягали і 37%. Однак у 2019-2020-х роках розрив раптом збільшився вдвічі – до 22%.

Аналітики приходять до висновків, що у тематиці «скруток» є явна тенденція до зросту. А ефективність їхніх податкових перевірок залишається низькою - не більше 10% перевірених виявляються «скрутниками», хоча насправді ця цифра набагато вища. Крім того, обсяги контрабанди також мають тенденцію до збільшення. Жодних зрушень немає і у питанні боротьби з конвертаційними центрами, обороти яких становлять до 120 млрд грн щорічно.

Фактично здебільшого ці висновки резонують із претензіями, які міністру фінансів Сергію Марченку ще у квітні 2021 року висували народні депутати, які ініціювали його відставку і навіть вносили до сесійної зали відповідний проект постанови.

Видання нагадує, що нещодавно деякі ЗМІ опублікували інформацію про те, що міністр фінансів Сергій Марченко міг взяти під контроль «скрутки», у причетності до яких звинувачували першого віце-прем'єра Олексія Любченка. «Оприлюднене дослідження дає підстави припускати, що міністр фінансів, до посадових обов'язків якого серед іншого входить боротьба з ухилянням від оподаткування, ніколи цього контролю і не втрачав», - йдеться у статті.