Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
2 травня
Завантажити ще

Кабмін затвердив план боротьби із впливом олігархів

Кабмін затвердив план боротьби із впливом олігархів
Фото: kmu.gov.ua

Кабінет міністрів України на засіданні 24 листопада затвердив план заходів щодо запобігання "зловживанню надмірним впливом особами", які мають значну економічну та політичну вагу у суспільному житті (олігархами). Документ підготовлено Міністерством юстиції.

Як зазначається в пояснювальній записці до проекту, план передбачає правові та організаційні заходи, які сприятимуть імплементації закону про олігархів, реалізації Стратегії розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства, створять запобіжники надмірному впливу олігархів та пов'язаних з ними осіб в енергетичному секторі економіки та інших сфер життя.

Згідно з планом дій, текст якого має агентство "Інтерфакс-Україна", до квітня 2022 року Рада національної безпеки і оборони розробить і запустить реєстр олігархів.

Нацрада з питань телебачення та радіомовлення у грудні 2021 року розробить порядок перевірки ділової репутації покупця ЗМІ. До грудня 2022 року планується скоротити зловживання олігархами впливом на медіа шляхом підтримки законопроекту "Про медіа" (№2693-д).

Планується також посилити можливості Антимонопольного комітету України, запровадити обов'язкову державну реєстрацію лобіювання та державний реєстр лобістів – до грудня 2022 року.

Крім того, до грудня 2023 року плануються заходи щодо забезпечення справедливого й ефективного правосуддя та конституційного судочинства із залученням Верховного та Конституційного судів, Вищої ради правосуддя.

До березня 2022 року плануються заходи щодо забезпечення безпеки постачання електроенергії та природного газу. Зокрема, у 2022 році передбачено проведення випробувань у режимі відокремленої роботи енергетичної системи України. До вересня 2023 року також планується припинення імпорту електроенергії з Росії та Білорусі, розширення транскордонних інтерконекторів між Україною та країнами ЄС.

Крім того, Кабмін планує сформувати систему енергобезпеки України: у грудні поточного року затвердити перелік важливих об'єктів інфраструктури паливно-енергетичного комплексу, включаючи приватні; у лютому 2022 року – затвердити заходи щодо реалізації Стратегії енергобезпеки, у серпні – затвердити методику оцінки рівня загроз енергобезпеці, а у січні 2023 року підготувати саму оцінку рівня загроз енергобезпеці країни.

Планується також посилити контроль над фінансовими операціями олігархів до грудня 2022 року шляхом розроблення відповідного законопроекту, що включає олігархів до переліку високоризикових суб'єктів первинного фінмоніторингу.

Крім того, планується мінімізувати вплив олігархів на політичні партії та виборчі кампанії до вересня 2022 року шляхом розробки відповідного законопроекту, а також запровадити невідворотність покарання за політичну корупцію до червня 2022 року шляхом запровадження комплексної програми протидії корупції.

Планується привести рівень тарифів на залізничні перевезення до економічно обґрунтованих до грудня 2022 року; створити незалежну від впливу олігархів авіакомпанію до грудня 2022 року та встановити економічно обґрунтовані ставки перевалки вантажів у ДП "МТП "Південний" до лютого 2023 року.

Крім цього, планується не допустити зловживання олігархами міжнародно-правовими інструментами захисту шляхом ініціації змін до чинних міжнародних договорів  стосовно того, що такі інструменти не поширюються на інвестиції українських бенефіціарних власників компаній, зареєстрованих в іноземних юрисдикціях.

Що було раніше

Президент Володимир Зеленський 5 листопада підписав закон про олігархів (проект №5599). Закон набуде чинності через шість місяців після офіційної публікації.

Законом передбачено створення спеціального реєстру, куди вноситимуть олігархів. Для цього вони повинні відповідати трьом із чотирьох критеріїв:

  • участь у політичному житті,
  • значний вплив на ЗМІ,
  • контроль чи володіння монополією,
  • наявність активів на суму близько 2,3 млрд. гривень.

Згідно з остаточною редакцією, визначення олігархів – це прерогатива РНБО, яку очолює президент Володимир Зеленський.

Бізнесмени, які потрапили до реєстру олігархів, будуть зобов'язані подавати електронну декларацію нарівні з чиновниками.

Новини по темі: олігархи Кабмін