6 сiчня
Завантажити ще

Це ще не глухий кут: поради президенту, як вийти без втрат зі скандалу з «Вагнергейтом»

Це ще не глухий кут: поради президенту, як вийти без втрат зі скандалу з «Вагнергейтом»
Фото: President.gov.ua

"Вагнергейт" дістався "Свободи Слова Шустера". Подробиці розслідування Bellingcat про зірвану операцію із затримання « вагнерівців » спробували одягнути в більш доступну для народу форму: розділивши причетних до цих подій на «хороших і поганих». Але складається враження, що більшості обивателів цікавіше обговорювати опалення чи ціни на сало. Проігнорував розслідування і президент Володимир Зеленський. Мабуть, зайнятий найважливішими для країни справами. А може, не знає, що сказати. На допомогу главі держави «КП в Україні» разом із експертами пропонує кілька виходів із «Вагнергейту».

1. Дати більш цікаву тему для розмов

На сьогоднішній день президент Володимир Зеленський опинився в такій ситуації, що будь-який варіант реакції – апріорі поганий. Таку думку озвучив політолог Петро Олещук.

– Відреагувати відставкою «крайнього» – нічого не вирішить. Ті, хто вимагають звільнення людей з Офісу президента, насправді не цього домагаються. Вони намагаються генерувати навколо Зеленського градус негативу у суспільстві. Будь-яке кадрове рішення президента подаватиметься ними в мінорному тоні, - аналізує Петро Олещук.

За його словами, Володимиру Зеленському доцільно переводити дискурс в іншу площину, а не зациклюватись на «Вагнергейті».

- Якщо Зеленський почне робити будь-які дії в рамках цієї теми – пояснювати, виправдовуватись чи наступати, – виявиться заручником цієї історії. Йому слід нав'язувати свій порядок денний, генерувати інформаційні приводи, теми для обговорення у політичних колах та суспільстві, – додає Петро Олещук.

2. Перейти в атаку

За словами політтехнолога Андрія Золотарьова, розраховувати на те, що "все само собою розсмокчеться", не варто.

- Потрібно було спочатку не петляти в історії з «вагнерівцями», а вийти на відверту розмову із суспільством. Зеленському варто було б визнати помилки і з перших вуст пояснити, що насправді було: що не було зради, що наші спецслужби провели масштабну та серйозну роботу, але завершення цієї спецоперації могло обернутися для України колосальними репутаційними втратами, - розмірковує Андрій Золотарьов. – Згадати хоча б історію з посадкою на наказ Олександра Лукашенка літака з Протасевичем. Тоді це назвали "актом повітряного піратства". Якби Україна посадила у Києві літак із «вагнерівцями»… Це була найслабша ланка спецоперації, її витрати переважали ті вигоди, які б отримали при затриманні «вагнерівців».

У експертному середовищі називають ще один варіант "пояснень".

- Зеленському зараз треба захищатись і наступати. Роздмухування скандалу з «вагнерівцями» можна представити як олігархічну змову – спроби дискредитувати президента з інформаційних майданчиків Порошенка, Ахметова та Медведчука, - озвучив думку політолог Вадим Карасьов.

3. Усіх розігнати

Чим не варіант: «якщо вам влада не така» - оголосити про дострокові парламентські вибори. Так, «Слуга народу» може й не увійти в такому числі до парламенту, але й не факт, що нинішні критики президента також туди потраплять.

- Думаю, що найближчим часом сторони (опозиція та команда президента. – Авт.) займатимуться підвищенням ставок. А якщо політична криза наростатиме, то у Зеленського не залишиться іншого виходу, як піти на дострокові парламентські вибори. Це зніме напругу у суспільстві та дозволить президенту відбути свій п'ятирічний президентський термін, - розмірковує Вадим Карасьов.

Але, з іншого боку, після дострокових парламентських виборів Володимир Зеленський уже не матиме такої повноти влади, як зараз. «Слугам» не вдасться мати монобільшість у парламенті, одноосібно формувати уряд, обирати генпрокурора тощо.

– Сумніваюся, що все закінчиться достроковими парламентськими чи президентськими виборами. Для розпуску парламенту немає підстав. А добровільно у відставку Зеленський не піде, оскільки законодавство забороняє балотуватися на пост президента людині, яка раніше подала у відставку з посади глави держави, - розмірковує Андрій Золотарьов.

Водночас, кулуарно обговорюється, що підставу для розпуску парламенту може організувати до кінця 2021 року Дмитро Разумков, збільшивши своє МФО «Розумна політика» та переоформивши його у повноцінну депутатську групу. Якщо у депгрупу ексспікера Верховної Ради перейдуть хоча б 20 «слуг», монобільшості – кінець. Імовірність формування нової коаліції на умовах фракції «Слуга народу» – мінімальна.

4. Знайти крайнього

Від президента вимагають відставок – «ось отримайте». Що цим досягне президент? З одного боку, покаже, що здатний реагувати на критику ззовні, визнавати помилки та їх виправляти. На якийсь період навіть зможе трохи підвищити свій рейтинг. Але, з іншого боку, продемонструє свою слабість.

- Відставка через «Вагнергейт» спровокує ефект «нога у двері». Після цього кількість різноманітних ультиматумів з усіх боків тільки множитиметься, і всі (або практично всі) доведеться виконувати, – каже політолог Олексій Якубін. При цьому експерт зазначає, що відставки в Офісі президента можуть спровокувати серйозні конфлікти всередині команди.

- Поки що немає підстав і політтехнологічних передумов йти на такий радикальний крок. Якщо об'єктивно, то «Вагнергейт» - не той скандал, який розбурхає суспільство. По-перше, його обговорюють виключно у вузькополітичній тусовці. По-друге, у цій історії не все так однозначно. Розслідування Bellingcat виявилося не таким «гучним», як це хотілося б опозиційним політикам. Його довелося посилювати заявами Василя Бурби (ексглава Головного управління розвідки. – Авт.) – людини, яка, можливо, причаїла образу на владу через те, що її звільнили, - вважає Олексій Якубін.

Що ж – нам залишається лише чекати та ворожити, яким із запропонованих варіантів скористається Володимир Зеленський. А може він придумає свій.