29 вересня
Завантажити ще

В Офісі президента прокоментували розслідування Bellingcat: Андрій Єрмак не міг командувати розвідкою

В Офісі президента прокоментували розслідування Bellingcat: Андрій Єрмак не міг командувати розвідкою
Фото: President.gov.ua

Андрій Єрмак не міг командувати розвідкою, проте справді відповідав за переговори щодо режиму тиші на Донбасі. Про це йдеться у коментарі радника глави Офісу президента Михайла Подоляка на розслідування Bellingcat та The Insider про спецоперацію України із затримання “вагнерівців”.

- Андрій Єрмак справді відповідав за логістику мирних переговорів щодо Донбасу та зокрема за переговори про режим тиші, які велися влітку 2020 року. Це було його відповідальністю. А оперативне управління розвідкою не було і не могло бути, - заявив Подоляк.

Радник Єрмака запевнив, що наказ з Офісу президента на відміну чи перенесення будь-якої активності розвідки по вагнерівцям не було. Михайло Подоляк заявив, що не варто орієнтуватися на слова "різних відставників". Також він зазначив, що заяви про «злив» інформації про спецоперацію у матеріалі Bellingcat не підтвердилися. Також немає в ньому даних щодо участі у спецоперації іноземних спецслужб.

17 листопада видання Bellingcat та The Insider опублікували розслідування про спецоперацію України із затримання вагнерівців. Згідно з ним, спецоперацію готувало ГУР МО.

Під виглядом кураторів із російської ПВК «МАР» розвідники найняли на охорону нафтових об'єктів «Роснефти» у Венесуелі 40 осіб, які воювали на Донбасі, дехто з них розшукував СБУ. Про розпочату у 2018 році операцію новому президенту Володимиру Зеленському повідомили у червні 2020 року.

За день до відправки найманців рейсом Мінськ-Стамбул голова Офісу президента Андрій Єрмак запропонував відкласти операцію на тиждень, оскільки Україна та Росія досягли домовленості про перемир'я на Донбасі з 27 липня 2020 року. 29 липня білоруські спецслужби затримали у санаторії під Мінськом 33 члени так званої приватної військової компанії Вагнера. Президент Білорусі Олександр Лукашенко подумав, що їх відправили для дестабілізації ситуації перед виборами президента. Найманці мали вилетіти з Мінська до Стамбула, а під час прольоту літака над Україною борт посадили б через повідомлення про загрозу вибуху на борту.

Журналісти-розслідувачі з Bellingcat спілкувалися для матеріалу з чотирма колишніми співробітниками українських спецслужб, колишнім президентом Петром Порошенком, а також з колишнім головою ГУР МО Василем Бурбою. Останній був начальником Головного управління розвідки Міністерства оборони України з 15 жовтня 2016 року до 5 серпня 2020-го.

На день раніше тимчасова слідча комісія Верховної Ради з "вагнерівців" дійшла висновку, що спецоперація була, але перенесли її не президент і не голова його Офісу. Зачитуючи проміжний звіт ТСК, голова комісії Мар'яна Безугла наголосила, що Bellingcat надав їм свої матеріали.