Верховна Рада України на засіданні 17 листопада ухвалила в цілому депутатський законопроект 3959-1 з поправками до адміністративного та кримінального законодавства щодо Бюро економічної безпеки (БЕБ), який передбачає підслідність БЕБ з шахрайства з ПДВ, якщо предметом правопорушення є бюджетне відшкодування зазначеного податку.
Законопроект у другому читанні на пленарному засіданні у середу підтримали 296 народних депутатів за необхідних 226 голосів. До другого читання законопроекту депутати внесли 238 поправок, у тому числі комітет врахував 130.
Документ встановлює законодавчу основу для реалізації БЕБ своїх повноважень, покладає нього завдання – запобігання, виявлення, припинення і розслідування економічних кримінальних правопорушень.
Що змінює законопроект
Закон вносить зміни до адміністративного, кримінального та кримінально-процесуального законодавства щодо визначення статусу нових суб'єктів кримінального провадження, їх повноважень та підслідності їм кримінальних правопорушень. Це потрібно для того, щоб БЕБ, який має запрацювати 25 листопада, могло належним чином виконувати свої повноваження та досудове розслідування кримінальних правопорушень.
Щодо Адміністративного кодексу визначається відповідальність працівників БЕБ за адміністративні правопорушення з дисциплінарних статутів.
У Кримінальному кодексі запроваджується відповідальність за шахрайство з податком на додану вартість як окремий вид кримінального правопорушення. Такі розслідування належать до компетенції бюро.
Також вносяться зміни до інших складів злочинів у зв'язку зі створенням Бюро економічної безпеки, наприклад, забезпечення його незалежності та особливого порядку розслідування кримінальних правопорушень, скоєних щодо його працівників.
У Кримінальному процесуальному кодексі визначено основну та додаткову підслідність Бюро економічної безпеки. Також унеможливлюється підслідність податкової міліції.
В КПК закріпили повноваження щодо Бюро слідчих дій, належного досудового розслідування кримінальних правопорушень з підслідності.
Постанову про створення Бюро економічної безпеки Кабмін ухвалив 12 листопада 2021 року. БЕБ має статус центрального органу виконавчої влади та має займатися всіма злочинами у сфері економіки (у тому числі несплатою податків), тоді як податкову поліцію буде ліквідовано. Відповідно до закону СБУ також втратить не властиві спецслужбам функції щодо розслідування злочинів про корупцію та організовану злочинну діяльність у сфері управління й економіки. Денис Шмигаль заявив тоді, що БЕБ забезпечить новий рівень взаємодії бізнесу та влади, а "маски-шоу та інші інші види силового тиску на бізнес відійдуть у минуле".