Завантажити ще

«Кат Палич» з «Ізоляції»: що відомо про секретний об'єкт у Донецьку, і хто туди потрапляє

«Кат Палич» з «Ізоляції»: що відомо про секретний об'єкт у Донецьку, і хто туди потрапляє
Фото: пресслужба СБУ

У Києві затримано людину, підозрювану в протиправних діях в одній із найбільш закритих та непублічних зон на непідконтрольних територіях Донбасу. Ми розбіралися, що таке «Ізоляція» і в тому, що там могло всі ці роки відбуватися.

Дехто Денис Куликовський на прізвисько «Палич», він же «Аїд», інформація про якого є в базі «Миротворець», який одержав громадянство Росії кілька років тому, і знав, що перебуває в розшуку не за дрібну крадіжку, а за серйозні злочини, раптом виявився у столиці України (за деякими даними, він навіть жив у Києві з 2019-го), де і був затриманий... Служба безпеки України поки що утримується від розгорнутих коментарів з цього приводу, а «КП в Україні» розповідає докладніше, про що йдеться.

Алкоголік та садист

Денис Куликовський, 36 років, уродженець села біля міста Курахове Донецької області. За одними даними, у нього є дружина і син, які живуть на непідконтрольній території, за іншими – він самотній. З 2014-го до лютого 2018 року він нібито керував секретною в'язницею «Ізоляція» (розташованою на території колишнього Донецького ізоляційного заводу, який до війни став арт-об'єктом «Ізоляція»), де особисто брав участь у тортурах полонених. За чутками, в застінки «Ізоляції» потрапляють і українські військові, і мирні громадяни, яких підозрюють у «шпигунстві на користь ворога», і великі комерсанти, від яких вимагається чималий викуп, а також бойовики «ДНР», що проштрафилися. В «Ізоляції», як і в підвалах «міністерства держбезпеки ДНР», збирають «обмінний фонд» – людей, яких потім можна обміняти в Україні на «своїх» полонених.

За словами колишніх заручників, Куликовський до війни працював у Макіївській виправній колонії начальником загону. В «Ізоляції» він не лише служив, а й жив, боячись, що його по той бік в'язниці вб'ють свої ж. Багато пив, був схильний до садизму –  звичайно, це не могло не позначитися на психіці. Колишні заручники розповіли, що за систематичні побиття затриманих «Палича» пов'язали його «колеги»: посадили «на підвал», а потім Куликовський зник. Нібито він виїхав до Росії і отримав там громадянство.

Для донеччан поставлена на заводську труба гігантська помада відразу стала одним із символів міста. Фото: izolyatsia.org/ru/

Для донеччан поставлена на заводську труба гігантська помада відразу стала одним із символів міста. Фото: izolyatsia.org/ru/

«Ізоляції» начебто немає

Люди, які тут утримують владу, не підтверджують і не спростовують наявність у Донецьку спецоб'єкта «Ізоляція». Присутня на засіданнях Тристоронньої контактної групи «глава МЗС самопроголошеної ДНР» Наталія Ніконорова відмовилася відповідати на запитання щодо «Ізоляції», які надійшли від голови української делегації Леоніда Кравчука під час засідання ТКГ у жовтні минулого року. «Ізоляція» не фігурує навіть у власних новинах «ДНР», її начебто не існує. Та й розташування катівень – у промзоні, де житлових будинків практично немає і транспортний потік не особливо активний – не привертає уваги. Втім, деякі донеччани переконані, все, що розповідається про «Ізоляцію», це вигадки «української пропаганди, такого в Донецьку бути не може»… Інші сумніваються, надто вже серйозно охороняється об'єкт, і ніхто не знає, що насправді відбувається за високим парканом.

В «Ізоляцію» немає доступу у міжнародних спостерігачів - так, лише в березні 2021 року чинний голова ОБСЄ, голова МЗС Швеції Анн Лінде заявила, що вперше почула «про жах та умови утримання у в'язницях, у так званій « Ізоляції » у непідконтрольних уряду України районах». У липні заступник генпрокурора України Гюндуз Мамедов повідомив, що таких місць, як «Ізоляція», зараз 160.

– 3,5 тисячі осіб пройшли «Ізоляцію», з них 1600 – цивільні особи. Ми намагаємось жоден факт не залишати без уваги, ми всі фіксуємо та відкриваємо кримінальні провадження,

заявив Мамедов.

Ні Червоний Хрест, ні ООН, ні ОБСЄ, жодні інші міжнародні та гуманітарні організації не можуть потрапити за стіни будівлі «Ізоляції»,  наче на глум розташованої на вулиці Світлого Шляху в Будьоннівському районі Донецька. За даними звіту Управління верховного комісара ООН з прав людини, в «Ізоляції» ув'язнених піддають тортурам і сексуальному насильству. Про це говорять і звільнені колишні в'язні в'язниці.

Від «Ізрояції» щодня тут чекали щось новеньке тоді, до війни. Фото: izolyatsia.org/ru/

Від «Ізрояції» щодня тут чекали щось новеньке тоді, до війни. Фото: izolyatsia.org/ru/

Він міг бути поряд

Проте з таким «шлейфом» злочинів Куликовський чомусь опинився в столиці України. При цьому колишній в'язень «Ізоляції» Станіслав Асєєв, який і розповів світові про те, що відбувається у донецькій в'язниці, ще рік тому підозрював, що «Палич» може бути поряд.

«Що найбільше вражає, що ця істота, яка причетна до тортур, зґвалтувань та вбивств полонених… може просто зараз вільно перебувати на підконтрольній нам території», - писав Асеєв у себе на сторінці в соцмережах, супроводжуючи текст фотографією Куликовського та проханням максимально поширити фото в мережі…

За інформацією СБУ, стосовно затриманого було відкрито кримінальне провадження за чотирма статтями КК України – торгівля людьми, створення терористичної групи чи терористичної організації, створення непередбачених законом воєнізованих чи збройних формувань, порушення законів та звичаїв війни. За всіма статтями терміни позбавлення волі коливаються від 8 років до довічного ув'язнення. Залишилось дочекатися вироку суду.

До речі, у Куликовського, ймовірно, на судових засіданнях з'явиться «напарник» - затриманий влітку 2019 року «міністр соціального захисту ДНР, голова ЦВК ДНР» Роман Лягін, який також влітку 2014 року брав участь у захопленні артоб'єкту «Ізоляція» та перетворенні її на в'язницю. Інформація від цих людей допоможе світові дізнатися, що відбувається у таємній донецькій в'язниці «Ізоляція».

Довідка Коротко про
"Ізоляція" починалася як центр сучасного мистецтва

Арт-фонд «Ізоляція» (Фонд «Ізоляція. Платформа культурних ініціатив») було засновано у 2010 році на території Донецького заводу з виробництва ізоляційних матеріалів (сирої мінеральної вати). Завод не працював після розпаду СРСР, але на його майданах залишалися напівзруйновані будівлі. Донецькі митці, молоді художники побачили на цій території можливості для самовираження, культурної експресії та заснували тут платформу культурних ініціатив.

З 2010-го до 2014-го в «Ізоляції» було реалізовано понад 20 арт проектів за участю світових зірок сучасного мистецтва: Цай Гоцяна, Даніеля Бюрена, Бориса Михайлова, Ольги Михайлової, Ольги Кисельової, Рафаеля Лозано-Хеммера, Жанни Кадирової Романа Мініна, Івана Світличного, Гамлета Зіньківського та інших. У квітні 2014 року в «Ізоляції» провів прес-конференцію російський в'язень совісті Михайло Ходорковський, 2013-го побував посол США Джон Теффт. А після візиту американського посла "Ізоляцію" почали називати "американськими агентами", її територію намагалися штурмувати представники організації... "Донецька республіка"! Нагадаємо, це було у 2013 році.

З 9 червня 2014 року приміщення фонду «Ізоляція» захоплені прихильниками так званої ДНР. Спочатку вони планували складувати тут «гуманітарну допомогу з Росії», потім приміщення та територія почали використовувати під базу для підготовки військовослужбовців. Сам фонд було евакуйовано до Києва, де продовжує займатися культурно-просвітницькою діяльністю: збереженням культури, її оновленням та відродженням.