Завантажити ще

Для депутатів-антивакцинаторів запровадили особливі правила входу до Ради

Для депутатів-антивакцинаторів запровадили особливі правила входу до Ради
Фото: Ковальчук Виктор/УНИАН

На позачерговому пленарному засіданні 2 листопада народні депутати проголосували за ухвалу про посилення правил допуску до парламенту. Відтепер допускати до адмінбудівель парламенту будуть лише після пред'явлення українського чи іноземного сертифікату про вакцинацію (з однією або двома-трьома дозами вакцини), або довідки про негативний ПЛР-тест (дїє протягом 72 годин), або експрес-тесту на антиген, дійсного 48 годин, або довідки про одужання.

«КП" в Україні» вивчила, як на практиці реалізовуватимуться нові обмежувальні заходи.

Документ із відкладеним стартом

Спочатку в ухвалі було сказано, що вона набирає чинності наступного дня після оприлюднення. Але під час обговорення документа депутати вирішили відстрочити дату, тож документ набирає чинності не пізніше 15 листопада. Люфт у два тижні знадобився для того, щоб провести підготовчі роботи.

- Ми ще не знаємо, як усе це відбуватиметься. Нам поки що не озвучували жодних ц. в. – ще вчора говорив «КП" в Україні» один із співробітників держохорони на вході до парламенту. – Поки що тільки перевіряємо температуру. У кого вище 37,2 – не пускаємо. Але таких ще не було.

Однак у четвер стало відомо: вакцинованим депутатам та представникам ЗМІ видадуть спеціальні додаткові іменні перепустки. Для цього всім потрібно надати до Апарату Верховної Ради COVID-сертифікати. Таким чином, відпаде необхідність щоразу сканувати «Дію».

А що робити невакцинованим?

Апарат Верховної Ради зобов'язується розмістити перед входом до парламенту "виїзні" лабораторії для проведення експрес-тестів.

- Хто не хоче вакцинуватися – кожні три дні робитиме ПЛР-тест або тест на антиген. Апарат ВР подбав, щоб дві лабораторії стояли перед входом, де депутат, який не хоче вакцинуватися, і це його справа, може зробити тести,

заявив голова парламентського комітету з питань охорони здоров'я Михайло Радуцький.

Цікавий нюанс, що ПЛР-тести невакциновані депутати мають оплачувати з власної кишені, а експрес-тести проводяться за рахунок держбюджету.

- Усі депутати, які не вакциновані, повинні мати свіжий тест чи пройти на місці безкоштовний антиген-тест, який відніме 15 хвилин. Це буде організовано у стінах Верховної Ради, – сказав голова фракції «Слуги народу» Давид Арахамія. Журналісти, за інформацією «КП" в Україні», не зможуть тестуватись у «депутатських» лабораторіях (хоча все ще може змінитися), а от вакцинуватися – будь ласка.

– Апарат Верховної Ради відкриє п'ять пунктів вакцинації – біля зали засідань та у готелях «Київ» та «Національний», – уточнив Михайло Радуцький. І якщо в парламенті вакцинуватися зможуть лише відвідувачі Верховної Ради, то у готелях «Київ» та «Національний» - усі охочі.

– Усі, хто бачить черги (у пунктах вакцинації. – Прим. авт.), будь ласка, приїжджайте до цих готелів, які належать Управлінню Верховної Ради, ми там також організуємо пункти вакцинації, – заявив речник Руслан Стефанчук. Станом на 3 листопада через Helsi на вакцинацію в парламентських готелях поки що записатися не можна, оскільки готелів «Київ» та «Національний» ще немає у списку пунктів масової вакцинації (по Києву є інші 34 пункти для масової вакцинації).

Ще одна затримка із впровадженням нових правил допуску до парламенту – відсутність стандартизованої довідки про одужання від Covid-19. У Мінцифрі обіцяють до 8 листопада адаптувати "Дію", щоб до неї підтягнути сертифікати про одужання.

Розоритися на тестах, але не вакцинуватися

Скільки сьогодні народних депутатів вакцинувалися від Covid-19? Відповіді на це запитання голова Верховної Ради Руслан Стефанчук не знає. Кулуарно обговорюється, що із 421 парламентарію вакцинувалися лише близько 270 народних обранців. Відвертих публічних антивакцинаторів у парламенті не так уже й багато. Затятий противник вакцинації – «слуга народу» Юрій Камельчук. Він чесно зізнався журналістам, що готовий витрачати щомісяця по 3-4 тисячі гривень на проходження ПЛР-тестів, аби не вакцинуватися. Антивакцинаторські меседжі озвучує ще один "слуга" - Артем Дмитрук.

«Стаття 49 Конституції України говорить про те, що кожен має право на охорону здоров'я та медичну допомогу. Якщо людина з якоїсь причини вирішила не вакцинуватися, то це її право. На сьогоднішній день ще не проведено дослідження побічних дій вакцин, немає відповідальності виробника вакцини чи держави за проблеми зі здоров'ям після вакцинації», - такий пост у соціальній мережі Фейсбук розмістив 3 листопада Дмитрук.

Він і Камельчук – єдині депутати з пропрезидентської фракції, які голосували червоною кнопкою за проект ухвали про посилення антиковідних обмежень у парламенті.

Непублічним антивакцинатором можна назвати лідера фракції "Батьківщина" Юлію Тимошенко. Вона й досі не вакцинувалась. За проект постанови 6154 не голосувала, оскільки «була відсутня».

«Був відсутнім» під час голосування і екс-спікер Дмитро Разумков, який за останній рік уже двічі перехворів на коронавірус, але не вакцинується. Офіційна причина - є ще антитіла.

– Я підтримую вакцинацію. Ті люди, які вакцинуються, але згодом хворіють, проходять випробування ковідом легше. Але постанову 6154 я вважають популістичною та антиконституційною, - сказав 2 листопада в кулуарах парламенту Дмитро Разумков. – Ця ухвала не допоможе вирішити проблему поширення хвороби.

Ідеологічним антивакцинатором виглядає лідер фракції ОПЗЖ Юрій Бойко. Нещодавно він зізнавався журналістам, що готовий вакцинуватися, але лише російським «Супутником V». В Україні цю вакцину не схвалено.