Завантажити ще

Тижневі плани Верховної Ради: виправити помилки у законі про олігархи та драконівські штрафи за фальшиві Ковід-тести

Тижневі плани Верховної Ради: виправити помилки у законі про олігархи та драконівські штрафи за фальшиві Ковід-тести
Фото: Григорій КОСТАНТИНОВ

З 2 по 5 листопада народні обранці працюватимуть у пленарному режимі. На порядок денний чимало резонансних законопроектів. Очікуються і позачергові пленарні засідання. Кадрових питань поки що на порядку денному немає, але проекти постанов про звільнення та призначення низки міністрів можуть з'явитися у вівторок чи четвер.

Вівторок: Держбюджет-2022 та виправлення помилок у законі про олігархи

Пленарне засідання 2 листопада розпочнеться з бюджетного законопроекту. Народні депутати продовжать розглядати правки до проекту держбюджету-2022 у першому читанні. Таких залишилося ще близько 300 (високі ризики, що навіть за день депутати не встигнуть розглянути всі ці виправлення, авт.). Потім депутати мають намір виправити неточності та неузгодженості у трьох раніше ухвалених законопроектах. Йдеться про законопроект, який обмежує роботу на держслужбі найближчих родичів, законопроект про статус НАБУ, а також законопроект про олігархів. Так, так, депутати таки вирішили, що у президентському законопроекті про олігархи після поспішного голосування виникли не узгодженості – їх потрібно виправити. Парламентарі мають намір переголосувати норму, в якій сказано, що реєстр олігархів має вести РНБО, а не НАЗК.

Серед перших законопроектів пленарного засідання 2 листопада значиться проект постанови про нові антикоподібні правила відвідування будівель Верховної Ради. Депутати пропонують пускати до приміщень парламенту лише вакцинованих чи осіб, які надали негативний результат ПЛР-тесту/довідку про нещодавнє (до півроку) одужання.

Далі депутати планують внести зміни до статті 9-2 закону "Про лікарські засоби". Законопроект запроваджує механізм спрощеної реєстрації медзасобів для екстреного медвикористання для профілактики та лікування коронавірусу.

Також у другому читанні значиться так званий ресурсний законопроект, який передбачає зміни до податкового кодексу. Експерти називають цей документ зашморгом для пересічних українців та бізнесу. У другому читанні народні обранці хочуть розглянути законопроект про адміністративну процедуру.

Порядок денний від президента Зеленського

Після завершення чергового пленарного засідання 2 листопада спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук з ініціативи президента Володимира Зеленського відкриє позачергове пленарне засідання Верховної Ради. На порядку денному стоїть проект постанови Михайла Радуцького щодо посилення правил відвідування Верховної Ради на період пандемії коронавірусу (документ розглядатимуть на позачерговому засіданні, якщо не встигнуть на черговому). Також на цьому засіданні депутати хочуть посилити кримінальну відповідальність за підробку довідок про щеплення та тести на коронавірус. Штрафи становитимуть від 17 тисяч гривень до 68 тисяч гривень, можливе навіть покарання у вигляді обмеження волі до 2 років із позбавленням права обіймати певні посади. У «президентському порядку» дня стоїть і законопроект, який дозволяє важкохворим пацієнтам отримувати від фармацевтичних компанії інноваційні препарати, які ще проходять клінічні випробування. Ще один лікарський документ позачергового засідання Верховної Ради – постанова про вжиття невідкладних заходів, спрямованих на забезпечення належної діагностики та лікування пацієнтів, які страждають на хворобу Паркінсона. Також Зеленський пропонує терміново ухвалити законопроект про адмінправопорушення щодо встановлення відповідальності за реалізацію (відпустку) лікарських засобів малолітнім особам. Пропонується встановити штраф для співробітників аптек та кур'єрів: при першому порушенні у розмірі від 6,8 тис. грн. до 13,6 тис. грн., при повторному – 13,6 тис. грн. до 23,8 тис. грн.

Середа: Створення слідчої комісії з діяльності Кличка та антитютюновий законопроект

Пленарне засідання 3 листопада народні депутати хочуть розпочати з голосування за проект постанови про створення Тимчасової слідчої комісії парламенту з питань розслідування фактів корупції та можливої протизаконної діяльності органів держвлади та місцевого самоврядування у Києві під час реалізації інфраструктурних проектів та соціально-економічних програм у сфері розпорядження землями державної та комунальної власності. Простіше кажучи, депутати хочуть створити слідчу комісію, щоб перевірити роботу та рішення столичного мера та голови КМДА Віталія Кличка.

- Виходячи з численних повідомлень у ЗМІ, потенційні втрати бюджету від дій та бездіяльності посадових осіб КМДА становлять десятки мільярдів гривень. Тільки втрати земель державної та комунальної власності через механізми зміни цільового призначення громадських та виробничих територій потенційно обчислюються десятками гектарів та сотнями мільйонів гривень на рік, - сказано у пояснювальній записці до законопроекту.

Далі на порядку денному стоять кілька ратифікаційних питань. Потім у другому читанні депутати планують розглянути так званий "антитютюновий законопроект", який передбачає повну заборону реклами та спонсорства електронних сигарет, пристроїв для нагрівання тютюну без їхнього згоряння.

Четвер: Вода на 30 мільярдів та медіація

У першому читанні депутати планують розглянути урядову програму «Питна вода України» на 2022-2026 роки.

- Існуючі системи водовідведення в багатьох громадах України потребують оновлення, адже десятки років цим напрямком ніхто не займався. Також є проблемною ситуація з очисними спорудами, які часом не виконують свого функціоналу повною мірою. Це призводить до забруднення водойм. Реалізація Державної програми «Питна вода України» на 2022-2026 роки дозволить забезпечити сталий розвиток та реконструкцію систем централізованого водопостачання та водовідведення у регіонах України. Отже, мешканці різних куточків нашої країни матимуть якісну питну воду у достатній кількості, — пояснив суть програми профільний міністр Олексій Чернишов. На реалізацію цієї програми планують виділити 30 млрд. грн., з них понад 16 млрд. грн. – з державного бюджету.

У другому читанні депутати хочуть ухвалити законопроект про публічні електронні реєстри. У пояснювальній записці до законопроекту наголошується, що метою документа є створення єдиної системи публічних електронних реєстрів, визначення уніфікованої інституційної структури функціонування публічних електронних реєстрів та єдиних вимог до їх створення, ведення, взаємодії, адміністрування, модернізації, реорганізації та ліквідації, а також до створення інформації та її використання в інших інформаційних системах, під час здійснення дозвільної та іншої управлінської діяльності, надання адміністративних послуг. Також у другому читанні народні обранці розглянуть законопроект, яким легалізується таке поняття, як «фельд'єгерський зв'язок». Потім ще в другому читанні депутати мають намір ухвалити законопроект про критичну інфраструктуру та її захист. На порядку денному також розглядається у другому читанні законопроекту про медіацію.

П'ятниця: Питання міністрів та пом'якшення «дисциплінарки» для військових

Традиційно п'ятничне пленарне засідання розпочнеться з години запитань до уряду. Потім депутати мають намір внести зміни до Дисциплінарного статуту ЗСУ. Документ суттєво пом'якшує дисциплінарні стягнення, скорочує термін їх застосування.

Планують депутати включити до порядку денного президентський законопроект щодо захисту в'язнів Кремля та членів їхніх сімей. Далі для розгляду у другому читанні значиться законопроект «Про антидопінгову діяльність у спорті».