21 грудня
Завантажити ще

Суддя, який покарав злодіїв читанням: Вони повинні будуть відповісти на запитання щодо кожної книги

Суддя, який покарав злодіїв читанням: Вони повинні будуть відповісти на запитання щодо кожної книги
Фото: Сергій Дібров/dumskaya.net

Суддя Малиновського районного суду міста Одеси здивував своїм вироком не лише рідне місто, а й усю країну. Олександр Гарський засудив двох злодіїв на 3 роки позбавлення волі умовно, але за умови, що вони за рік прочитають книги Марка Твена, Джека Лондона та Тараса Шевченка. На думку судді, література допоможе обвинуваченим стати свідомішими громадянами.

«КП в Україні» зв'язалася із суддею, щоб дізнатися, чому він ухвалив такий незвичайний вирок, як відреагували на нього обвинувачені та хто перевірить, чи читалися книги.

- Олександре В'ячеславовичу, ви вперше призначаєте такий незвичайний вирок?

– Раніше таке покарання призначати не доводилося.

- Як поставилися до нього обвинувачені?

– Хлопці сприйняли вирок позитивно. Мабуть, боялися суворішого покарання. Сподіваюся, що вони читатимуть. Інакше покарання доведеться змінити на більш суворе. А це не в їхніх інтересах.

- Думаєте, його виконуватимуть?

- Навіщо призначати вирок, якщо його не виконуватимуть?

- Але це взагалі законний вирок?

- Звісно! Це є законний вирок. Я не маю права на інші рішення. Призначати подібні зобов'язання - імперативне право суду.

- А як перевірити, чи прочитані книги?

- Проконтролювати виконання належних судом зобов'язань має орган пробації за місцем проживання обвинуваченого. Їм потрібно буде скласти питання щодо кожного твору. Так стане ясно, чи прочитала людина книги чи ні. Майже як іспит.

- Ви вважаєте, що це допоможе обвинуваченим виправитись?

- У голову людині не залізеш. Я завжди зважую свої рішення, сумніваюся. Але в даному випадку поки не спробуєш – не впізнаєш! Припущення - адже це не для суду. Ми не припускаємо, ми діємо. Сподіваюся, після прочитання книг поведінка хлопців зміниться.

– Як відреагували на вирок ваші колеги?

- Я їх не питав, але взагалі по-різному. Кожен має свої думки з цього приводу. Для одних це дуже незвично, інші підтримали таке рішення.

Олександр Гарський вперше виніс такий незвичайний вирок. Фото: yaizakon.com.ua

Олександр Гарський вперше виніс такий незвичайний вирок. Фото: yaizakon.com.ua

З ІСТОРІЇ ПИТАННЯ

У січні 2021 року двоє молодих людей 19 і 23 років проникли на штрафмайданчик і спробували обікрасти два автомобілі. Однак довести злочинний задум до кінця молодим людям не вдалося. Зловмисників помітила охорона, злочинці втекли, забувши рюкзак із вкраденим. Через деякий час хлопці вирішили, що про них встигли забути - і повернулися за рюкзаком. Тут їх і спіймали. Суд визнав чоловіків винними у крадіжці. Вони отримали 3 роки в'язниці умовно із випробувальним терміном на 1 рік.

Також суд зобов'язав молодих злодіїв прочитати «Пригоди Тома Соєра» та «Пригоди Гекльберрі Фінна» Марка Твена, повість «Біле Ікло» Джека Лондона та вірш «Минуть дні, минають ночі»Тараса Шевченка.

На пресконференції Олександр Гарський розповів, що після допиту суд дійшов висновку: за своїм розвитком обвинувачені залишилися дітьми «зі своїм обмеженим внутрішнім світом та ураженими почуттями». Щоб виправити ситуацію та допомогти особистості сформуватися, потрібно читати книги.

Суддя процитував юриста, громадського діяча та літератора А. Ф. Коні: «…суд, у відомому відношенні, є школа для народу, з якої, крім поваги до закону, мають отримувати уроки служіння правді та поваги до людської гідності». Бажаючи заповнити прогалини у вихованні обвинувачених, суд поклав на підсудних обов'язок читати.

Не забув Олександр Гарський і про Ф. М. Достоєвського. «Перестати читати книги – значить перестати мислити», – нагадав він слова великого письменника. На думку Гарського, певні судом твори навчать молодих людей жити «без вчинення суспільно шкідливих дій».

Новини по темі: Суд Новини Одеси читання