20 червня
Завантажити ще

Чому Реджеп Ердоган йде на загострення із Заходом

Чому Реджеп Ердоган йде на загострення із Заходом
Фото: REUTERS/Кагла Гурдоган

Президент Туреччини Реджеп Ердоган доручив турецькому МЗС підготувати оголошення персонами нон грата послів 10 країн - Німеччини, Данії, Канади, Нідерландів, Нової Зеландії, Норвегії, США, Фінляндії, Франції та Швеції.

«Я дав необхідні доручення нашому міністрові закордонних справ, я сказав, що ви швидше розберетеся з оголошенням 10 послів персонами нон грата», - цитує слова Ердогана турецьке видання Hurriyet.

Дипломати просили за людину Сороса

Причиною жорсткого кроку стало те, що дипломати цих країн закликали до якнайшвидшого вирішення справи турецького мецената і активіста Османа Кавали. Підприємець і правозахисник вже більше чотирьох років знаходиться в ув'язненні без судового вироку. Його підозрюють у спробі повалення уряду і насильницьку зміну конституційного ладу в Туреччині.

Кавала - засновник культурного фонду, створеного для підтримки національних меншин в Туреччині. Він виступає за примирення турків з вірменами і курдами. Був одним із засновників мережі організацій з надання грантів Open Society Foundation, яку заснував підприємець Джордж Сорос.

У грудні 2019 року Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) ухвалив, що взяття під варту було застосовано до Кавале при відсутності достатніх доказів складу злочину, в порушення його права на свободу та безпеку відповідно до Європейської конвенції про права людини.

Ми продовжимо закликати Туреччину дотримуватися демократичних стандартів і верховенства права

Демарш західних послів турецьке керівництво назвало проведена дуже велика втручанням у внутрішні справи. Ердоган сказав, що дипломати залишать Туреччину, оскільки вони «не знають і не розуміють» цієї країни.

У посольстві Норвегії в Анкарі повідомили Reuters, що не отримували заяв про висилку дипломата. «Наш посол не зробив нічого, що б доводило його висилку. Ми продовжимо закликати Туреччину дотримуватися демократичних стандартів і верховенства права », - заявили в диппредставництві.

МЗС Туреччини поки офіційно не оголосив персонами нон грата послів десяти країн і не дає коментарів по цій темі після заяви турецького лідера.

Що стоїть за словами президента Туреччини

Експерти по Близькому Сходу схильні бачити в демарш турецького президента кілька причин.

- Ситуація екстраординарна, раніше Ердоган не дозволяв собі таких жорстких заяв. Таким чином президент Туреччини намагається отримати статус не тільки важливого регіонального гравця, але щось більше. Він щойно повернувся з дуже успішного турне по африканським країнам, де відкрив багато нових можливостей співпраці для Туреччини. Наприклад, підписав контракти на поставки безпілотників « Байрактар ». Тобто Туреччина показує готовність розширювати свій вплив за межами Близького Сходу, - розповів «КП в Україні» директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.

Сам Реджеп Ердоган також заявляє про те, що світопорядок в світі змінився.

«Тривала століттями гегемонія Заходу канула в Лету. Формується нова міжнародна система. Зростаюча міць країн, подібних Туреччини, вивела їх в число міжнародних гравців. Мова не тільки про нашу країну, а й багатьох інших державах «середнього масштабу сили», чия вага зростає. Ми живемо вже в зовсім іншому світі, де правлять не тільки великі держави », - заявив на початку жовтня Ердоган в інтерв'ю журналу Kriter.

Для Ердогана тема перевороту 16-го року дуже болюча

При цьому Ігор Семиволос зазначає, що у Заходу вельми обмежені можливості для жорсткої реакції у відповідь на дії Ердогана. Туреччину постійно лякають загрозою санкцій, і Анкара цього вже не боїться.

- Крім цього, скоро буде саміт НАТО, на якому буде розглядатися питання Афганістану, і Європа в цьому питанні також не може обійтися без Туреччини, яка має вплив на ситуацію в цій країні та на потоки біженців з неї. Так що у турків на руках козирів більше, ніж у європейців, - вважає Ігор Семиволос.

Експерт з Сходу Ілля Куса вважає, що ця історія більше викликана емоціями турецького лідера, ніж реальними намірами.

- Поки ніхто нікого не висилав. Турецький МЗС мовчить. Так що, швидше за все, це більше схоже на емоції. Для Ердогана тема перевороту 16-го року дуже болюча, а посли якраз і просили за людину, яка в цьому підозрюється. Як тільки її стосуються, він починає так різко реагувати. Але в даному випадку цей конфлікт, швидше за все, замнуть, - вважає Ілля Куса. Якщо, звичайно, Захід не спровокує Ердогана якимись різкими заявами. - Тоді він з метою збереження обличчя може піти на висилку дипломатів. Якщо ж ні, то ця історія незабаром забудеться.