22 грудня
Завантажити ще

Настала ера гіперзвукової зброї

Настала ера гіперзвукової зброї

Незважаючи на те що Росія і США продовжили Договір про заходи щодо подальшого скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь (ДСНО), який обмежує кількість ядерних боєзарядів, гонка озброєнь в світі як і раніше йде повним ходом. Тільки на цей раз провідні країни світу вирішили розвивати гіперзвукові ракети.

Гіперзвукові, як і балістичні, ракети здатні доставляти ядерну зброю і можуть літати зі швидкістю, яка більш ніж в п'ять разів перевищує швидкість звуку. Але балістичні ракети летять високо в космос по дузі, щоб досягти своєї мети, в той час як гіперзвукові летять по траєкторії в атмосфері, потенційно досягаючи мети швидше. Крім того, гіперзвукова ракета маневрена, що ускладнює відстеження та захист від неї. Гіпершвидкість створює нові проблеми для захисних систем і для процесів управління і прийняття рішень, які також необхідно прискорити.

Китайська ракета облетіла Землю

Як повідомила Financial Times, Китай випробував гіперзвукову ракету, здатну нести ядерні боєголовки. Ракета облетіла Землю на низькій орбіті, а потім була направлена до мети, "продемонструвавши передові космічні можливості, які застали зненацька розвідку США".

Британське видання пише: "випробування показали, що Китай домігся вражаючих успіхів в сфері гіперзвукового зброї і був набагато більш просунутим, ніж припускали офіційні особи США". Джерела FT повідомили, що гіперзвуковий апарат несла ракета Long March. Швидше за все, це надзвукова крилата ракета DF-100.

"Ми поняття не маємо, як вони зробили це", - сказав співрозмовник британського видання в розвідувальному співтоваристві США. Джерела FT повідомили, що теоретично ракета може пролетіти над Південним полюсом. Це може стати проблемою для системи ПРО США, зосередженої на північному полярному напрямі.

Пентагон відмовився коментувати інформацію про випробування, але висловив стурбованість військовою активністю Китаю в цілому. Представник Міноборони США Джон Кірбі сказав, що військові можливості КНР "сприяють зростанню напруженості в регіоні і за його межами".

У китайців також є балістична ракета середньої дальності DF-17, яка може розвивати гіперзвукову швидкість. Ця новинка китайського ВПК може змінювати траєкторію польоту і нести гіперзвукової літальний апарат (глайдер), що пересувається зі швидкістю, яка значно перевищує швидкість звуку в атмосфері. Як повідомила газета компартії Китаю Global Times, DF-17 є "зовсім недавно розробленим типом ракети" і відноситься до категорії гіперзвукового зброї. Перехопити її за допомогою існуючих засобів ППО практично неможливо. DF-17 здатна переміщатися на відстань від 1,8 тис. До 2,5 тис. Км.

США готують до запуску Dark Eagle

Американці також активно розробляють гіперзвукових зброю. Військові планують здійснити в майбутні 18 місяців три контрольних тестових пуску гіперзвукових ракет наземного базування перед постановкою їх на озброєння в 2023 році.

Начальник управління армії США по гіперзвуковим розробкам генерал-лейтенант Ніл Тергуда заявив, що фінальні льотні випробування будуть проводитися безпосередньо бойовими частинами, в які вони пізніше надійдуть, а не розробниками.

Перші тягачі з причепами, на яких встановлені контейнери для запуску гіперзвукових ракет наземного базування системи Long Range Hypersonic Weapon (LRHW), які отримали назву Dark Eagle, вже доставлені на базу Льюїс-Маккорд в штаті Вашингтон.

Батарея наземного комплексу LRHW складається з командно-штабної машини і чотирьох важких транспортерів з двома контейнерами на кожному з гіперзвуковими ракетами. Радіус дії ракет становитиме понад 2775 км. Швидкість гіперзвукового блоку досягає 17 Маха (1 Мах = 1224 км/ч).

Інший американський проект, що розробляється в рамках ініціативи "Глобальний блискавичний удар" (Prompt Global Strike), - Advanced Hypersonic Weapon (перспективне гіперзвукових зброю). Це озброєння неядерного удару є гіперзвукову бойову частину, яка виводиться за допомогою ракети-носія STARS IV в верхні шари атмосфери, а потім на гіперзвукової швидкості "планує" до мети. Воно може вражати цілі на відстань до 6000 км. За інформацією американських військових, перше випробування AHW виявилося вдалим - бойовий блок пролетів 3700 км приблизно за 30 хвилин і вразив ціль.

Росія випробувала «Циркон»

Міністерство оборони Росії повідомило про перший випробувальний пуск гіперзвукової ракети "Циркон" з підводного човна. До цього пуски "циркону" здійснювалися з борту фрегата "Адмірал Горшков" в Білому морі.

Стрілянина була проведена з атомного підводного човна "Северодвинск" за умовною морській цілі в акваторії Баренцева моря. Випробування визнані успішними, йдеться в повідомленні російського оборонного відомства. Міноборони РФ опублікувало кадри пуску.

Про даними російських військових, протикорабельна крилата ракета "Циркон" може в 5-6 разів перевищувати швидкість звуку (близько 6-7 тисяч км/год). Така висока швидкість робить перехоплення ракети вкрай скрутним і до того ж сильно зменшує час прийняття рішення противником. Політ "циркону" на відстань 400 км повинен тривати менше 4 хвилин.

Ракетою будуть оснащувати перспективні багатоцільові атомні підводні човни 5-го покоління "Хаскі", а також замінять ними важкі протикорабельні ракети П-700 "Граніт" на крейсерах 1 144 "Орлан".

Новини по темі: Зброя рідкісне зброю