Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
24 квiтня
Завантажити ще

Як в Україні вербують «солдат удачі» для Сирії

Як в Україні вербують «солдат удачі» для Сирії
Фото: flickr.com/Фото Національної гвардії армії Нью -Йорка, автор Spc. Ендрю Валенса.

Служба безпеки України відзвітувала про затримання групи осіб, які вербували українців для участі на стороні опозиції в військових діях в Сирії. 27-річний киянин і двоє жителів столичної області займалися вербуванням з лютого 2020 року по березень 2021 року.

Зараз всі троє заарештовані, докази вилучені, підозри пред'явлені за статтею «Наемничество». Замовчує офіційна інформація тільки про те, чи були бажаючі відправлятися на чужу війну.

Ринок розвинений в країнах, де конфлікти

Вербувальників цікавило не просто «гарматне», а якісне «м'ясо». Шукали спортсменів, учасників бойових дій на Донбасі, знавців різних видів зброї. Винагорода в залежності від досвіду пропонувалася солідна: від 5 до 10 тисяч доларів, повідомляє СБУ.

- Серед наших хлопців ходили розмови про те, що можна поїхати до Сирії. Мене особисто не кликали, але знайомі як мінімум знали своїх друзів, яким надходили подібні пропозиції. За достовірність не ручаюсь, але хтось нібито навіть погоджувався, спокусившись винагородою. І було це ще до 2020 року,

розповів «КП в Україні» ветеран АТО Ігор Жвайкін

Про те, що на території України може діяти не одна мережа з вербування в «гарячі точки» світу, говорить і військовий експерт Олег Жданов.

- «Чорний ринок» бойовиків - це міжнародна проблема. Особливо він розвинений в країнах, де відбуваються війни і збройні конфлікти. Україна аж ніяк не виняток, і я теж чув про те, що тут шукають охочих заробити, ризикуючи собою в Сирії. Причому не важливо, на якій стороні - в армії Башара Асада або серед бойовиків ІГІЛ. Виявляти і припиняти такі випадки зобов'язана контррозвідка. Але насправді це завдання не з легких, - зазначає Олег Жданов.

Переправлення найманців, за словами експерта, зазвичай відбувається через туристичні фірми. В реалі вони мають законну реєстрацію і дійсно торгують путівками. Наприклад, на курорти до Туреччини, звідки в Сирію давно вторований шлях. Або летять через Євросоюз - для більшого відводу очей.

- У вербуванні найманців зараз найбільше зацікавлена Росія, - вважає Олег Жданов. - Там уже змушені відправляти до Сирії солдатів-строковиків, тому що бажаючих йти на офіційний контракт не вистачає.

Хто вижив, себе не афішує

Про те, що в сирійському конфлікті можуть брати участь наші співвітчизники, говорять давно. Вперше це питання було піднято на пресконференції в 2013-му послом Сирії Мохаммедом Саїд Акілем, який заявив, що на стороні сирійських повстанців воюють бойовики більш ніж з 80 країн світу, в тому числі з України.

Правда, незабаром дипломат відмовився від своїх слів, заявивши, що використав не офіційну інформацію, а почерпнуту зі ЗМІ. Зате участь кримських татар в сирійському конфлікті підтвердив глава Меджлісу Мустафа Джемілєв, зазначивши, що йому відомо про одного вбитого представника кримської організації «Хізб-ут-Тахрір» (Ісламська партія звільнення).

- Меджліс не підтримує виїзд наших співвітчизників на цю війну, тому що ми вважаємо, що це не наша війна,

підкреслив Джемілєв.

Інший цікавий факт сплив у 2018 році, коли волонтерський інтернет-ресурс Inform Napalm опублікував список громадян України, які окремою групою з показовою назвою «Карпати» входили до складу російської військової компанії Вагнера.

Ця група нібито була створена з прихильників «Л/ДНР» для підривної діяльності на Донбасі, але після перекинута в Сирію. Що відбувається з нею зараз, невідомо. Власне, як і з іншими «солдатами удачі», які пішли на чужу війну. Ті, кому вдалося вижити там і повернутися, себе не афішують.

Конвенція не захищає

Міжнародне гуманітарне право прямо не забороняє найманство, але однозначно не заохочує. У 1989 році Генасамблея ООН навіть прийняла спеціальну конвенцію про боротьбу з вербуванням і навчанням найманців. Людина, яка приймає участь в збройному конфлікті заради вигоди і яка не є громадянином країни, де відбувається конфлікт, не має статусу комбатанта (воював) і в разі потрапляння в руки ворога не захищена конвенцією про військовополонених. А значить, може бути відданою під суд як злочинець.

У кожній країні визначені свої поняття найманства і міра відповідальності. Наприклад, в Австрії «солдат удачі» в разі викриття ризикує втратити громадянство. У Франції - потрапити до в'язниці. Це при тому, що законодавство Франції дозволяє своїм громадянам служити в іноземних військах на легальних підставах.

В Україні поняття найманства викладено в статті 447-ї Кримінального кодексу. Це вербування, фінансування, навчання, участь у збройних конфліктах або діях, спрямованих на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу, захоплення державної влади.

- Тобто мова йде про неформальні збройні формування або неформальну участь людини в складі якоїсь армії. У той же час для українців немає заборони надходити на службу за контрактом в Збройні сили інших держав, якщо це дозволяє тамтешнє законодавство,

каже Олег Жданов.

Нагадаємо, що в 2015 році в Україні також вступив в силу закон, що дозволяє іноземцям та особам без громадянства служити за контрактом у наших збройних силах.

Довідка Коротко про

Вербування, фінансування, матеріальне забезпечення, навчання найманців загрожує ув'язненням на термін від 5 до 10 років.

Ті ж дії, вчинені службовою особою, караються позбавленням волі на строк від 7 до 12 років.

Якщо внаслідок вербування або підготовки найманця настала загибель людини, загрожує від 10 до 15 років або довічне ув'язнення.

За участь у збройному конфлікті найманець карається строком від 5 до 10 років.

Від кримінальної відповідальності можна отримати звільнення, якщо до відкриття справи найманець добровільно припинив участь у збройному конфлікті, повідомив про це і не зробив іншого злочину.

Новини по темі: СБУ ООН Сирія