Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Саміт Україна - ЄС: замість перспективи вступу - «відкрите небо» і... закриті двері

Саміт Україна - ЄС: замість перспективи вступу - «відкрите небо» і... закриті двері
Фото: президент.gov.ua

Президент України Володимир Зеленський на 23-му саміті Україна - ЄС, який пройшов у Києві, закликав керівництво ЄС і держави-члени бути «сміливими і далекоглядними» і надати європейську перспективу Україні. У саміті брали участь президент Європейської ради Шарль Мішель і президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляйен.

Ніякого вступу в ЄС

«Дуже чекаємо від керівництва Європейського союзу і держав-членів сміливості і далекоглядності в баченні України як невід'ємної складової європейського простору. «Надання європейської перспективи України, яка поділяє спільні з ЄС цінності, відповідно до статті 49 Договору про ЄС - логічний і очікуваний крок. Для досягнення цієї мети Україна буде наполегливо працювати з усіма партнерами і державами ЄС », - сказав Володимир Зеленський на брифінгу після саміту.

Проте таких обіцянок Києву ніхто не дав, а замість цього керівництво Євросоюзу знову розсипалося в компліментах Україні. Глава Європейської ради Шарль Мішель заявив, що ЄС залишається кращим другом України.

Відкрито шлях європейським авіаперевізникам

«Сьогоднішній саміт Україна - ЄС в Києві з президентом Зеленським і президентом фон дер Ляйен поглиблює наше партнерство. Понад 50 млн безвізових візитів з 2017 року в ЄС, сьогоднішнє нову угоду про спільний авіаційний простір відкриває ринок недорогих авіакомпаній і пропонує багато нових можливостей для обміну та відвідувань », - заявив Шарль Мішель.

Україна і Європейський союз підписали угоду про єдиний авіаційний простір. Згідно з цим документом країни ЄС зможуть призначати будь-якого європейського перевізника для виконання рейсів в Україну. Європейські перевізники після підписання угоди отримують право літати на внутрішніх українських авіарейсах. В цілому угода про «відкрите небо» з Євросоюзом дозволить знизити ціни на авіаперельоти, в тому числі всередині України.

На саміті Україна - ЄС було підписано угоду про участь України в програмах «Горизонт Європа» і «Креативна Європа». Програма «Горизонт Європа» на 2021-2027 роки - це найбільша програма ЄС щодо фінансування науки та інновацій із загальним бюджетом понад 95,5 млрд євро. Програма «Креативна Європа» (2021-2027) має бюджет 2,4 млрд євро і реалізується за трьома напрямками: культура, медіа і міжсекторальну взаємодію.

В ЄС вітають деолігархізацію в Україні і не виключають «газової війни» з Росією

У спільній заяві за підсумками саміту йдеться, що Росію будуть вважати агресором за її дії щодо України і що за події на Донбасі і зрив перемир'я відповідальна саме Росія. Сторони наголосили на важливості повного виконання Мінських домовленостей, підкреслюючи «відповідальність Росії як сторони конфлікту». Також ЄС в цьому підсумковому документі підтримав Україну за прихильність боротьбі з впливом приватних інтересів, зокрема прийняття закону про олігархів.

Крім цього, Україна і ЄС будуть спільно готуватися до можливої «газової війни» з боку Росії. Як заявила журналістам президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен на спільній прес-конференції учасників саміту Україна - ЄС, обидві сторони домовилися опрацювати «всі сценарії» розвитку подій навколо постачань газу в Україну.

«Я розумію вашу стурбованість з приводу поставок газу, і це питання не тільки цієї зими, але і подальшого майбутнього. І завдання для комісії - разом з Україною опрацювати всі сценарії »,

заявила фон дер Ляйен, додавши, що це означає опрацювати можливість більшого обсягу реверсу газу через ГТС Словаччини.

Також ЄС планує активно використовувати українську газотранспортну інфраструктуру. «Ми також повинні вивчити питання використання підземних газових сховищ України», - заявила вона.

Далі - «промисловий безвіз»

Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує на наступному саміті Україна - ЄС підписання угоди про «промисловому безвізе». «Починаємо розмову про оновлення митних тарифів і перегляд поглибленої і всеосяжної зони вільної торгівлі. Є рух до дуже важливого для України «промислового безвізу». Вже на наступному саміті Україна - ЄС ми прагнемо підписати цю угоду », - сказав Зеленський.

Угода АСАА (Угода про оцінку відповідності та прийнятності промислової продукції), яке спрощено називають «промисловим безвізом» - це визнання еквівалентності системи технічного регулювання та оцінки відповідності європейським нормам, що дозволило б виробникам промислової продукції отримувати необхідні сертифікати в Україні, а не їхати в ЄС в пошуках офіційного представника (резидента ЄС), який може отримати цей сертифікат.

думка експерта

Антон Кучухідзе, експерт-міжнародник:

- Якщо говорити про договір про «відкрите небо», то це прорив, особливо якщо врахувати те, скільки про це говорять. Це історія вже трьох останніх українських президентів.

Замість обіцянок перспектив вступу в ЄС, як і очікувалося, пішли загальні фрази про підтримку територіальної цілісності України.

Двері для України в Євросоюз, як і раніше закриті. Якщо ми згадаємо нормативну базу наших відносин, то вони ґрунтуються на Угоді про асоціацію. Нагадаю, що Нідерланди ратифікували цей документ тільки після того, як ЄС прийняв додатковий протокол до цієї угоди, в якому говориться, що він НЕ має на увазі ні членства, ні перспектив на членство України в ЄС. Але поглиблювати співпрацю з Євросоюзом ніхто заборонити не може.

Добре, що почалася робота по так званому «промисловому безвізу». Те, що це діалог почався і триває - дуже добре.