31 грудня
Завантажити ще
back icon

Володимир Зеленський: Нам важливо зберегти транзит газу - втрачати законні два мільярди доларів ніхто не хоче

Володимир Зеленський: Нам важливо зберегти транзит газу - втрачати законні два мільярди доларів ніхто не хоче
Фото: президент.gov.ua

Україна хоче зберегти транзит російського газу незважаючи на прагнення до енергонезалежності. Про це президент Володимир Зеленський заявив на брифінгу за підсумками саміту Україна-ЄС.

- У будь-якому випадку нам важливо зберегти транзит газу, який іде по нашій території. Тому що втрачати по два мільярди доларів - законних - ніхто не хоче, - сказав він.

За словами Зеленського, на саміті вони говорили про атомну енергетику, яку Київ має намір розширювати.

- Ми не можемо чекати, коли сусід загрожує нам відключенням або зменшенням обсягу газу, - заявив президент.

Також в наступному році Україна почне впроваджувати програму енергозбереження. Для неї необхідно близько 300 млрд грн - Київ розраховує на фінансову допомогу Євросоюзу.

Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляйен повідомила на брифінгу, що Україна має залишатися надійною транзитною країною. Єврокомісія разом з українськими експертами вивчає сценарії, аби забезпечити для України достатні поставки газу. Вона запевнила, що ЄС буде співпрацювати з Україною, щоб збільшити потужність газопостачання з країн-членів ЄС. Зокрема можливе реверсування потоку зі Словаччини та загальне сховище.

- Я розумію стурбованість України щодо поставок газу з огляду на набагато менші поставки газу від "Газпрому". Це тема не тільки на цю зиму, але також на наступні зими, і тому комісія разом з українськими експертами вивчає наразі різні сценарії, щоб забезпечити достатні поставки для України, - сказала фон дер Ляйен.

Урсула фон дер Ляйен також заявила, що Україна має поліпшити свою енергетичну незалежність, а саме енергоефективність.

- Якщо ми будемо успішними в цьому, Україні більше не знадобиться імпортувати жодний газ. Вона буде незалежною та самостійною, - пояснила фон дер Ляйен.

З 1 жовтня набрав чинності новий довгостроковий контракт Угорщини з "Газпромом". Згідно з ним, поставки газу будуть йти в країну в обхід України. Контракт розрахований на 15 років з можливістю перегляду умов через 10 років. "Північний потік-2" мав бути введений в експлуатацію до кінця 2021 року. Трубопровід також йде в обхід України.