22 грудня
Завантажити ще

Ідеальний спікер: хто він? 10 вимог від народних депутатів

Ідеальний спікер: хто він? 10 вимог від народних депутатів
Фото: Кримський Андрій/УНІАН

Сьогодні народні депутати обрали спікером першого заступника парламенту Руслана Стефанчука. За нього проголосував 261 нардеп. Але ще під час обговорення кандидатур на пост глави парламенту 7-8 жовтня народні депутати з усіх фракцій озвучували свої побажання і вимоги до роботи спікера. «КП" в Україні» вивчила ці побажання і на їх основі склала образ ідеального спікера.

Вимога 1

Парламент має бути місцем для дискусій. Спікер не повинен підігравати тільки якійсь одній політичній силі, а враховувати інтереси й пропозиції всіх фракцій.

Вимога 2

Поки в країні лютує епідемія коронавірусу, вимагати від депутатів дотримання масочного режиму та соціальної дистанції.

Вимога 3

Зняти обмеження для журналістів.

Спікер має гарантувати свободу слова у Верховній Раді. Тобто надати можливість журналістам без обмежень працювати в кулуарах Верховної Ради, в ложі преси. А на період пандемії коронавірусу пускати до парламенту тільки вакцинованих представників ЗМІ.

Вимога 4

Заснувати в парламенті дебати щодо законопроектів. Мається на увазі, що при розгляді законопроекту депутати можуть полемізувати тільки за змістом документа, а не витрачати час, переходячи на особистості.

Вимога 5

Очолити боротьбу з так званим поправочним спамом. Як це зробити? Змінити Регламент Верховної Ради і «збивати» численні правки парламентарів у законопроектах або заборонити подавати одному депутатові не більш певної кількості правок - питання для дискусій. Хоча Конституційний суд вже озвучив свій висновок: депутати мають право на внесення правок до законопроекту в необмеженій кількості, оскільки правки - це елемент законодавчої діяльності.

Вимога 6

Призначити повноправного главу Апарату Верховної Ради.

Вимога 7

Відійти від практики штучного поділу законопроектів на «прохідні» та «непрохідні». Спікер має вносити до проекту порядку денного ті законопроекти, які пропонують комітети і депутати від різних фракцій, і не сортувати їх на власний розсуд.

Вимога 8

Не ображати «слуг». Майбутній спікер має реагувати і зупиняти критику депутатів від опозиції на адресу представників монобольшості.

Вимога 9

Не допускати проявів «сексизму, приниження жінок і дискримінації» в стінах парламенту.

Вимога 10

Забезпечити парламентській опозиції права. До Регламенту Верховної Ради потрібно повернути розділ про опозицію. А це означає, що саме опозиції має відійти крісло першого віце-спікера, голови бюджетного та регламентного комітетів, а також комітету з питань свободи слова.

Гарантувати, що хоча б один фундаментальний законопроект від представників опозиції беззастережно включався до «прохідної» частини порядку денного пленарного тижня.